Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Crossover czy Equalizer ????

02 Gru 2004 12:22 2843 11
  • Poziom 9  
    Mam taki mały problem.Otóż będę prowadził różne imprezy typu osiemnastki dyskoteki itp. Posiadam końcówke mocy DAP 2x300 W RMS na 8 omach. Nie wiem jakie wybrać rozwiązanie czy kupic crossover czy equalizer. Jaka jest różnica między jednym a drugim ??? Mam nadzięję że ktoś mi pomoże rozwiązać ten problem. Dodam że posiadam mixer BEHRINGER VMX 300 który posiada trójstopniowy wbudowany equalizer i to też już jest jakieś rozwiązanie. Czekam na odp
  • Poziom 15  
    WITAM
    Przedewszystkimusisz określić jakiego systemu chcesz używac. Czy grasz na samych fullach czyli paczkach przenoszących pełne pasmo czy dostawiasz do nich jakieś doły np. basy czy odwrotki? Jeżeli wybierasz pierwszy wariant to wystarczy EQ natomiast przy systemie dwudrożnym potrzebujesz jedno i drugie.
    Eqalizerem dokonujesz korekty pełnego pasma w zależności od akustyki sali rodzaju muzyki itp. natomiast crosover dzieli pełne pasmo na dół i góe (przy systeie dwódrożnym) i na dół, środrk i górkę (przy trójdróżnym). Na EQ podajesz sygnał bezpośrednio z LRki miksera dopiero po EQalizacji wchodzisz na crosover z którego rozchodzisz sygnałami do odpowiednich końcy. W CROSOVERze masz ożniwość dokładnrgo określenia: zakresu ,poziomu a w drorzszym sprzęcie nawet lini opźniających i innych pierdół. Jeżeli potrzebujesz dokładniejszych instrukcji co do doboru konfiguracji dzwoń 880204486
    Mam też pare rzeczy do sprzedania które mogą ci sie przydać (Eqalizery, crosovery, końce mocy, głośniki,miksery,paczki,mikrofony,DBOXy itp oczywiście używane)
  • Poziom 29  
    Crosover to urzadzenie, które rozdziela pasmo akustyczne na poszczególne glosniki/kolumny. (aktywna zwrotnica) Masz crosover 2, 3, 4 drozny lub mono, zalezy do czego chcesz to uzywac. Piszesz ze posiadasz 1 koncówke mocy wiec crosover Ci jest nie potrzebny, przydalby sie jezeli mamy 2 koncówki i podzial np. na subbas i satelity. equalizer (korektor graficzny) - prosty 3 stopniowy masz w mikserze. Jezeli naglasniasz zróznicowane brzmieniowo instrumenty przydalby Ci sie oktawowy EQ, jezeli zwykla DJ robota wystarczy to co masz, ani EQ, ani crosover nie bedzie Ci potrzebny.
  • Poziom 9  
    Dzieki DiyManiek za posta.Tak myslalem ze jak posiadam wbudowany equalizer to nie musze juz miec niczego do korekcji dzwieku
  • Poziom 10  
    Mam w sumie to samo pytanie, więc pozwoliłem się podłączyć...

Mam zestaw 2+1: 2 kolumny dwudrożne + końcówka mocy i do tego subwoofer aktywny. Zastanawiam się nad dołożeniem eq lub crossovera żeby poprawić brzmienie i sprawność zestawu "zabierając" z sygnału lecącego na końcówkę to co przenosi sub.

I tu mam zagwozdkę: czy lepiej to zrobić crossem, czy equalizerem? Czy może najlpiej mieć jedno i drugie? Co byście polecili budżetowego, tak do 300 zł? stx, behringer?
  • Użytkownik obserwowany
    Jeżeli chcesz obciąż tylko górki to tak czy siak najlepszym rozwiązaniem będzie crossover. Skoro subbas ma wbudowany. Popatrz na CX2310 Behringer'a - jest to najtańszy i najprostszy cross jednak całkiem niezły jak na początek.
  • Poziom 35  
    Alko, na twoje pytanie Maniek odpowiedział 8 lat temu - dwa posty wyżej.

Crossoverem możesz kształtować charakterystykę przenoszenia całego systemu. Crossover jest ci niezbędny niezależnie czy kupić EQ czy nie.

Prosty crossover, to np. Behringer z serii CX. Z EQ już jest gorzej - tanie są kiepskie, a dobre kosztują ok. 2000zł za sprzęt używany. Dla tego bardzo popularne są cyfrowe procesory DSP, jak dbx DriveRack czy Behringer DCX. Technika cyfrowa pokazuje zalety, kiedy trzeba w jednym urządzeniu połączyć EQ, Crossover, limiter i jeszcze kilka innych klocków.

I jeszcze jedno - zastanów się do czego użyjesz EQ. Jeżeli do prostowania pomieszczenia czy usunięcia 1 czy 2 sprzęgających się częstotliwości, to OK, ale jeżeli twoje kolumny wymagają mnóstwo kręcenia, żeby dobrze zagrały, zastanów się nad ich wymianą - lepiej inwestować w dobre głośniki, niż prostować charakterystykę głośnikom złym.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 10  
    Nie dodałem, że ogólnie wiem jak działa jedno i drugie urządzenie :) Sęk w tym, że zestaw gra przyzwoicie, ale satelity dostają niepotrzebnie całe pasmo, więc ewentualnie modyfikować można by je tak albo tak.

Zdaję sobie sprawę, że EQ nie jest do tego, ale kombinowałem, że dawałoby mi właśnie dodatkowe pole manewru w pomieszczeniach itd.

Luke15, Hefajstos - dzięki, o to chodziło - teraz skłaniam się jednak w kierunku crossovera.

Cross wykorzystany byłby "jednodrożnie", bo sub nie potrzebuje - czy może warto go puszczac przez cross mimo to?
  • Użytkownik obserwowany
    Nie ma to większego znaczenia, chyba że crossover zewnętrzny będzie lepszy niżeli ten wbudowany w subbas - w tedy ma to sens ;)
  • Poziom 43  
    Ten aktywny subwofer, czasem nie ma wyjść liniowych po filtrze na satelity? Jaki to subwofer?

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Sub to sprzęt raczej z niższej półki - ibiza 18", ale ogólnie spełnia zadanie. Tak, ma wyjścia i nawet "z napędem" (2x speakon), ale wolałbym z nich nie korzystać...
  • Poziom 35  
    DAP na pewno będzie lepszym wzmacniaczem niż wbudowany w suba. A górki jakie masz?

Górki koniecznie przez crossa - nawet jeżeli są porządne i chcesz mieć z nich bas, to tnij je od dołu na 50...60Hz. Będą miały lżej!

--
    pozdrawiam
    Hefi