Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryczne ogrzewanie w przyczepie kempingowej

08 Paź 2011 12:48 5494 9
  • Poziom 10  
    Witam, posiadam przyczepke kempingową niewiadów 126n, jako że w nastpnym roku planuje podróż do skandynawi na 2,3 miesiace(marzec-maj) to wpadł mi do głowy ciekawy pomysł. Zrobić ogrzewanie do przyczepy(grzejnik konwektorowy 500w olejowy(230v)+akumulator 12v np. 55Ah[tak żeby był ładowany podczas jazdy przez alternator a na postoju ładowany poprzez mały wiatrak umieszczony na przyczepie, wiatry w skandynawii sa wieksze niż u nas. Podsumowując:

-2 akumulatory( jeden w aucie+drugi w przyczepie)
    -wiatrak ładujący aku na postoju np. alternator z jakiegoś auta

Co sadzicie?jak to wszystko zegrac?nie jestem elektronikiem ale mam dobrych elektromechaników.

ps. jeżeli nie trafiłem z działem to proszę mnie przekierować do innego.
  • Poziom 34  
    Korzystając z prostego wzoru na moc wyjdzie Ci bez strat na przetwornicy, że grzejnik pobiera jakieś 40A prądu czyli aku 55Ah wystarczy na godzinkę z hakiem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Niestety, Kolego, bilans energetyczny jest nieubłagany. Proponuję zainteresować się tematem ogrzewania postojowego w samochodach. Ewentualnie inna mała nagrzewnica na paliwa ciekłe.
  • Poziom 10  
    godzinka z hakiem, to prawie nic :)...mysłałem ze pare godzin aku pociągnie...czyli gra nie warta swieczki

Dodano po 6 [minuty]:

a ile wat daje taki alternator samochodowy srednio ?/ może poprostu zrobic wiatrak tak żeby podtrzymywał tv
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zastanów się nad ogrzewaniem benzynowym lub gazowym. Nawet nawiewowym. Najtańsze byłoby ogrzewanie z zaporożca, jeśli jeszcze gdzieś takie znajdziesz.
  • Poziom 21  
    Pawel wawa napisał:
    Proponuję zainteresować się tematem ogrzewania postojowego w samochodach. Ewentualnie inna mała nagrzewnica na paliwa ciekłe.

Prawda. Poszukaj Webasto AirTop na olej napędowy (lub podobne z innych firm). Ma trochę ponad 3 kW i z taką przyczepką poradzi sobie bez problemu. Akumulator i tak będziesz potrzebował bo kilka amperów to pobiera, ale nie 40 :). Połączone z oryginalnym sterownikiem zegarowym zapewni Ci duży komfort.
  • Poziom 10  
    wszytstko pieknie tylko że to kosztuje od 1500 zł na allegro. Znalazłem jeszcze piecyki na benzyne Katalyt, ponoć relikt z 2 wojny swiatowej jak szkopy nacierali na polske, ponoc wydajne...zobaczymy w praktyce, wiadomo że jest strach ale czemu nie spróbowac, przyczepe jeszcze bede ocieplał pianką(taką z karimat) wewnątrz żeby zrobic mini izolacje
  • Poziom 43  
    A może niewielki, spalinowy agregat prądotwórczy i do tego farelka? Z takim domkiem poradzą sobie raczej bez problemu
  • Poziom 10  
    pomysł jest dobry, mam taki u kumpla(do załaczania pompy wyciagającej wode z piwnicy) ale duży minus tego ze przedewszystkim hałas plus z 1 L benzyny daje około 3 kw(energii cieplnej z farelki) czyli nieefektywny
  • Poziom 21  
    maciejpa napisał:
    wszytstko pieknie tylko że to kosztuje od 1500 zł na allegro.

Niestety, dobrze, wygodnie, wydajnie, bez smrodu, a co najważniejsze bezpiecznie rzadko kiedy idzie w parze z tanio.