Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uchwyt do anteny na UKF - obawa o solidność wykonania

08 Paź 2011 15:17 1462 5
  • Poziom 13  
    Witam,
    Mam trochę nietypowe pytanie, ale czy ktoś z forumowiczów instalował anteny typu diamond x-50 lub inne na zwykłych uchwytach balkonowych do anten sat, patrząc na wykonanie jakoś nie wzbudza to mojego zaufania i mam obawy że przy silnych wiatrach może poprostu uchwyt pęknąć. Chciał bym zainstalować antenkę na uchwycie 60 cm, ale się trochę boję.
  • Poziom 31  
    Proponował bym uchwyt 600mm ale wzmocniony z dodatkową poprzeczką. Zwykły uchwyt będzie się trochę bujał. Ale nawet on wytrzyma. Mówię o LX SAT130 z oferty LAMEX.
  • Poziom 39  
    Nie zapomnij o uziemieniu anteny. Jeśli to dom jednorodzony to komin jeśli nie to współczuję reszcie mieszkańców :). Najlepiej coś spawać drożej nie wyjdzie a będzie grubościenne, wzmocnione. Rurka uchwytu sat jest cienkościenna a na antenę CB zwłaszcza jeśli jej część wystaje ponad budynek działają duże siły. Możesz i na tym satelitarnym ale rozejrzyj się czy nie ma poniżej sieci naziemnych (zwłaszcza gołych linek alu) i zastosuj linkę asekurującą.
  • Poziom 14  
    D214d3k napisał:
    ... na antenę CB zwłaszcza jeśli jej część wystaje ponad budynek działają duże siły.

Ww antena nie jest anteną CB a jej długość to 1,7m więc troszkę krótsza od typowych anten stacjonarnych CB.

Mimo wszystko lepiej zastosować jakieś rozwiązanie żeby maszt anteny miał dwa punkty podparcia.

• Poziom 31  
    Spokojnie ... kup porządny uchwyt do Ant. Sat. i będzie dobrze. Ważne, żeby sam uchwyt był dobrze przymocowany. U mnie przez 5 lat na takim uchwycie wisiała X-200 (2,7 m) i dodatkowo robił za element do zawieszenia dipola na 3,5 Mhz. I nic złego się nie działo.

Marcin
  • Poziom 39  
    csdark napisał:
    Witam,
    Mam trochę nietypowe pytanie, ale czy ktoś z forumowiczów instalował anteny typu diamond x-50 lub inne na zwykłych uchwytach balkonowych do anten sat, patrząc na wykonanie jakoś nie wzbudza to mojego zaufania i mam obawy że przy silnych wiatrach może poprostu uchwyt pęknąć. Chciał bym zainstalować antenkę na uchwycie 60 cm, ale się trochę boję.

Było montowane. Łączyłem ze sobą 2 takie uchwyty po 60cm każdy, czyli łączna długość 120cm i nic nie odpadło. Do teraz w miejscu Diamonda X50 własnie powieszona jest satelitka 70cm na tym uchwycie łączonym i nic nie obłamuje się, a kilka wichór przeżyło. Diamond moim zdaniem gorzej wykonany. Jedna śrubka dla całej konstrukcji. Po czasie się uchwyt rozbija i gwint wyrabia. Ogólnie lipa. Ale odpukać rok wisi na dachu i wszystko działa pomimo naprawdę silnych wichór nie raz. Pozdrawiam.