Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar wartości skutecznej napięcia przemiennego?

projektavr 02 Dec 2004 13:25 6025 15
Testo
  • #1
    projektavr
    Level 16  
    Potrzebuję mierzyć za pomocą mikrokontrolera np. atmega8 (z przetwornikami a/c 10-bit) regulowaną wartość napięcia zmiennego z sieci od 0 do 230V . Mam pomysł taki zebey prostowac prostowanikiem napiecie odfiltrowac kondensatorem i dac dzielnik rezystancyjny. Czy duzy blad popelnie przy takim sposobie? Potrzebuje dokładnosci zedu 0,5V
  • Testo
  • #2
    candle
    Monitors specialist
    martwi mnie jedynie odpornosc twojego ukladu
    zamiast dzielnika pomysl o transformatorze - szczegolnie ze interesuje cie napiecie sieci, a wiec jak mniemam czestotliwosc 50hz
  • Testo
  • #3
    Pi-Vo
    Level 37  
    Najmniejszy błąd będzie jak zastosujesz dzielnik rezystancyjny i któryś z tych układów http://www.analog.com/en/subCat/0,2879,773%255F866%255F0%255F%255F0%255F,00.html ,wtedy nawet jeśli przebieg nie będzie sinusoidalny to będzie mierzona wartość true RMS.Jeśli przebieg jest sinusoidalny to można dać spokój z przetwornikiem RMS ale tak zwyczajnie wyprostować diodą nie można z powodu jej nieliniowości.Trzeba zrobić prostownik operacyjny taki jak w multimetrach się robi.W załączniku sprawdzony układ.
  • #4
    projektavr
    Level 16  
    Jezeli chcialbym przetwirnik wartosci szczytowej taki prosty na diodzie i kondensatorze i pozniej skorygowac programowo nieliniowosc szczegolnie ze zakres pomiarowy to 150-200V. Tylko jak dobrac diode i kondensator? jakie parametry?
  • #5
    LordBlick
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jaka jest metoda regulacji tego napięcia ? Jezeli fazowa/modulacyjna, to zapomnijmy o wartościach szczytowych - musi być układ True RMS.
    Pozdr, LightI
  • #6
    projektavr
    Level 16  
    Regulacja z autotransformatora i za nim przekladnik napieciowy
  • #8
    projektavr
    Level 16  
    A czy mozna jakos olreslic jaka zawartosc harmonicznych spowoduje ze taka prosta metoda popelnie blad wiekszy od 1V? Wydaje mi sie ze normalnie w sieci elektrycznej nie bedzie taki znieksztalcen .
  • #10
    candle
    Monitors specialist
    kolega lighthouser jak zwykle prezentuje podejscie typu akademickiego: moze sie zdazyc ze parametry sieci odbiegna od standardowych (sasiad bedzie mial nieodparta ochote pouzywac migomat i puscic urzadzenie modemowe na siec 220V) i ksztalt sinusoidy nieco sie zmieni - jakie sa szanse zaistnienia takich warunkow - pomine
    nawet jesli byl by tam impuls o wypelnieniu 20% i odpowiednio wiekszej amplitudzie to i tak majac 10 bitowy adc i odpowiedni algorytm mozna sobie mierzyc wartosc skuteczna
    kwestia algorytmu, ale coz
    kolega lighthouser uwielbia wytaczac wielkie dziala na najmniejszy problem
  • #11
    LordBlick
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Kolega candle jak zwykle prezentuje podejście typu niedbały luz-praktyka ;), niedokładnie czyta posty. Ostrożnie, w najbliższym czasie może się to zemścić - rutyna gubi... ;)
    Moja dyskusja z projektavr dotyczyła tego, czy sam pomiar amplitudy z pominieciem kształtu przebiegu bedzie miarodajny, radzę sprawdzić... Co do "dział", znajomość teorii nie zawadzi, a co zrobi autor tego wątku, jego rzecz.
    Pozdrawiam, LightHouser
  • #12
    projektavr
    Level 16  
    Wiec chyba lepiej dam tru rms na jakims mx636 albo podobnym lub bezposrednio po przekladniku napieciowym na przetwornik i programowo oblicze skuteczna z definicji tylko jakie probkowanie i czy jakis filtr na wejsciu A/C?
  • #13
    LordBlick
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Najprościej to można dać układ całkujący RC, którego odwrotność stałej czasowej ładowania/rozładowania wynosi 50Hz.
    Pozdrawiam, LightHouser
  • #14
    projektavr
    Level 16  
    ale czy takie rozwiazanie obejmie harmoniczne? Bo jezeli juz mam prosto na a/c wejsc i programowo mierzyc to mozna juz z harmonicznymi rzeczywista wartosc. jak bedzie dzialal ten calkujacy uklad ? co on robi?
  • #15
    LordBlick
    VIP Meritorious for electroda.pl
    W sumie całkowanie w przedziale czasowym $$\frac{1}{50}$$s nie załatwi sprawy, nie pomyslałem do końca, zdecydowanie mniejsza stała czasowa wchodzi w rachubę, najlepiej okres najmniej znaczącej harmonicznej o niskiej amplitudzie, a przy każdym innym odkształceniu będzie z tym inaczej.Ogólnie polega to najprościej na podłączeniu równolegle połączonych elementów RC pomiędzy sygnał a GND, co wiąże się jeszcze z kwestią wydajności prądowej źródła i takie tam. Hmm.... Z tym ADC to też trzeba by było dosć czesto próbkować przebieg napiecia i przeliczać. Do tej pory nie miałem do czynienia z tego typu algorytmami.
    Pozdrawiam, LightHouser
  • #16
    AoT_Hunter_PL
    Level 21  
    Witam przyłączam się do pytania kolegi , tyle że mój problem dotyczy napięcia przemiennego w zakresie 2mV - do 2Kv (tolerancja błędu 0,02%) i nie wchodzą tu w rachubę żadne true-rms tylko obliczenie programowe wartości mierzonej.

    Teraz pytanie jak najlepiej podzielić ten zakres dzielnikami żeby procesor mógł sprawnie to przeliczyć. (przełączanie zakresu - ręczne)


    Do tego musiała by być jakaś separacja układu przy tak dużych napięciach.

    Filtr przed przetwornikiem

    Odpowiedni przetwornik