Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

domowa produkcja prądu z buforem wodorowym

08 Paź 2011 21:15 4375 10
  • Poziom 10  
    Witam rozmyślam o produkcji prądu w elektrowniach wiatrowych problem widzę w akumulatorach powiedzcie czy jak połączę to
    Link skasowałem. Regulamin pkt3.1.18. (10.11) Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).[Łukasz}
    (0.5 - 3-4 KW elektrownia wiatrowa)

z tym http://aleegrospecial.pl.tl/ tylko większym (ew profesjonalnym) np http://www.si-tech.pl/index.php?p=1_11_Generatory-Wodoru&gclid=CLnKrefZ2asCFUPwzAodnmApMw

z jednym tych http://www.ogniwa-paliwowe.com/

to będę miał za darmo prąd ? :)
    gdzie tu są problemy, dlaczego nie stosuje się tego typu rozwiązań ?
  • AdexAdex
  • Poziom 43  
    Witam!
    Chodziłeś do szkoły?
    To miałeś pewnie (oprócz etyki) choć trochę fizyki i chemii, powinieneś umieć policzyć, gdzie Ci się zmieści wyprodukowany gazowy wodór. (Podpowiedź: z 1kWh będzie go ok. 180 litrów).
    Przy okazji: sprawność ogniw paliwowych na wodór (i tlen z powietrza) jest ok. 40%, a sprawność akumulatorów 'chemicznych' jest ponad 2 razy wyższa.

Zbuduj swoją instalację z dala od ludzi, bo eksplozja 180 litrów wodoru daje tyle energii, co eksplozja 800 g dynamitu.
  • Poziom 10  
    dzieki za rzeczową odpowiedź, temat traktuje problematycznie tzn interesuje mnie to a za mało mam właśnie wiedzy gdzie sią problemy. (czytam że już powstają pierwsze elektrownie wiatrowe produkujące wodór- przemysłowe)

więc z 1 KW dostaje 180 litrów gazowego wodoru tak ?
    rozumiem że płynnego nie da się w takich warunkach wytwarzać/przechowywać ?

- ten generator robi : Wydajność: 1 Nms/h, czystość : ( tlen < 5 ppm ) ciśnienie: 300 barg - nie wiem do końca jak to jest z przechowywaniem

czyli przy 40 % przy przetworzeniu go na prąd dostaję z tych 1kw=180 litrów jakieś 400 Wat tak ?

jeżeli chodzi o bezpieczeństwo - nie mam zamiaru tego jutro budować pytam tylko, (gaz propan butan do ogrzewania też jest wybuchowy, benzyna a jednak ich się używa - nie wiem może wodór jest bardziej - ale kto pyta nie błądzi)

będę wdzięczny za kolejne informacje.

Jeżeli chodzi o akumlatory kwasowe - obawiam się o ich trwałość - trzeba tego całą masę do zasialania np domu i wymieniać je co kilka lat -koszt tego prądu może znacznie wzrosnąć przez koszt tych akumlatorów.

wracając do sprawności - nie wiem jak to porównać ale czytałem ze ogniwa wodorowe np do laptopa daja 3-5 krotnie większa wydajność (laptopy chodzą po 12 godzin na takiej samej wielkośći baterii) ale może myle pojęcia.
  • AdexAdex
  • Poziom 43  
    Wpisz hasło "wodór" do dowolnej wyszukiwarki i czytaj, czytaj, czytaj, czytaj ...
    A potem weź książki do chemii i książki do fizyki i czytaj, czytaj, czytaj, czytaj ...

Forum Elektrody nie zastąpi szkoły!
  • Poziom 10  
    ewentualnie za pomocą Reakcji Sabatiera robić metan ? i potem czy to kompletnie nie ma sensu.

Dodano po 4 [minuty]:

uwierz że czytam Smile.
    prosił bym jednak o odpowiedź chociaż w kilku zdaniach o ile to możliwe,

bo
    1. sa realizowane tego typu rozwiazania przemyslowo
    2. ogniwa wodorowe wchodza do samochodow nawet jakpisalem laptopów - tez są tak niebezpieczne w przechowywaniu ?

przyklady :
    http://www.archiwum.ekologika.pl/2004/wodor_zastapi_podmuchy.html
    http://www.energiawiatru.eu/inne-odnawialne-z...gii/paliwo-przyszlosci-wodor-z-energii-wiatru
    i masa innych

a nie można produktować go do postaci płynnej ? jaki był by koszt magazynowania wtedy - rozumiem że chodzi o temperature ?

czyli temat nierealny ? (wiatr -> wodór -> prąd) - w domu ?

ewentualnie za pomocą Reakcji Sabatiera robić metan ? i potem czy to kompletnie nie ma sensu.

Pomijam sprawy techniczne. Proszę dostosować swoje posty do regulaminowego punktu 3.1.13. [Łukasz]
  • Poziom 43  
    Zanim będziesz przerabiał wodór na cokolwiek innego, trzeba wyprodukować prąd.
    Zrób wiatrak i zobacz, jak bardzo dla Ciebie to opłacalne - czy masz rzeczywiście co magazynować?

Przerobienie wodoru na metan nie daje oszczędności objętości w stosunku do wodoru - za to łatwiej go skroplić, ale też wymaga zgromadzenia odpowiedniej ilości CO2 (składnik, którego akurat nie produkujesz w procesie elektrolizy).
    Lepsze jest uwodornienie węgla, bo dostajesz węglowodory, których nie trzeba skraplać - są już płynne w temperaturze pokojowej, nie ma potrzeby ich sprężania (energochłonnego!), ani skraplania, a możesz je użyć do napędu agregatu prądotwórczego. A jak nie zużyjesz do agregatu, to możesz użyć do ogrzewania, albo odstąpić sąsiadowi jako paliwo płynne ...
    Jest warunek dodatkowy: musisz uruchomić małą rafinerię ...

Aby w wodorze zmagazynować tyle samo energii, co jest w 1 litrze benzyny, trzeba by go sprężyć do ciśnienia 2700 atmosfer, to 3 razy więcej, niż ciśnienie w komorze nabojowej armaty podczas strzału.

To prawda, że kilogram wodoru daje ponad 3 razy więcej energii, niż kilogram benzyny, ale kilo gazowego wodoru zajmuje około 10m3 objętości, a kilo benzyny to tylko 1,2 litra.
    Polecam lekturę:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C4%99sto%C5%9B%C4%87_energii
  • Poziom 10  
    ok dzieki za informacje

Dodano po 1 [godziny] 49 [minuty]:

pewnie masz racje, tak sobie tylko liczę,
    mam zużycie prądu ok 350 Kwh/miesiąc czyli ok 10 kwh dziennie
    żeby zatrzymać prąd w akumlatorach na 1 dzień potgrzebował bym 4 akumlatorów 200 Ah (jeden z tego co mi się wydaje ma ok 3 kwh)
    jeden taki akumlator to ok 1 000 zł wiec 4 tyś zł - do wymiany co 3-4 lata więc koszt akumlatorow przy wymianie co 4 lata to ok 1000 zł rocznie a 1000 zł to 4 miesiące prądu.
    Dobrze to licze ?
    jak tak to koszty bufora prądu są ogromne, nie da się tego jakoś ominąć ? z wodorem myślałem pod względem nie tak bardzo stat tylko kosztu na rok - daje np 10 tys i mam dożywotni sposób gromadzenia energii - bardziej stratny ale bezkosztowy
  • Poziom 43  
    Magazynowanie prądu w akumulatorach jest dość drogie. Nawet, jeśli masz prąd za darmo, to koszt używania akumulatorów jest ok 2 złote za 1 kWh.
    Nie licz na to, że akumulator o pojemności 1kWh będzie miał żywotność 1000 cykli przy wykorzystywaniu 100% jego pojemności, jest znacznie gorzej: wykorzystując tylko 20% pojemności możesz liczyć na 800 cykli, wykorzystując 80% pojemności możesz nie "dociągnąć" nawet 200 cykli.
    Praca cykliczna z głębokim rozładowaniem (>80%) "zarzyna" akumulator jeszcze prędzej.

Z elektrowni kupujesz prąd znacznie taniej.

Dla gromadzenia prądu w akumulatorach istnieje wszystko, jest bezpieczne i dostępne handlowo.
    Dla instalacji wodorowej nie masz nic ...

Na dodatek: wodoru nie można przechowywać w naczyniach z dowolnego materiału: wodór reaguje z wieloma metalami, tworząc związki nietrwałe, które nie mają żadnej wytrzymałości mechanicznej. A przez inne materiały przenika (dyfunduje), dzięki czemu ubywa go nawet wtedy, gdy wszystko jest szczelne.

Poczytaj o "korozji wodorowej": http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/3925936/korozja-wodorowa.html
  • Poziom 10  
    dlatego mowilem ze akumlatory to bezsens - koszt magazynowania większy niż koszt zakupu prądu, ew cos takiego http://www.celton.pl/polski/oze-cen2.html 13 tys zl za 2 KW wiatrak z podlaczeniem do sieci, odpada magazynowanie do tego caly osprzet z tego co pisza.
  • Poziom 43  
    Ceny są, jakie są ...
    Zorientuj się, ile wiatru masz w swojej okolicy (dane powinny być w Urzędzie Miasta, w Wydziale Ochrony Środowiska). Jeśli danych nie mają - to popatrz do prognozy pogody i wynotuj sobie, jakie masz wiatry, jak często i przez jaki okres czasu.
    Statystycznie dla Polski jest ok. 100 godzin w roku, kiedy wiatry niosą tyle energii, że warto z tego robić prąd (ok. 150W z 1m2 wiatraka przy prędkości wiatru 10m/sek). Przy wiatrach 3m/sek Twój wiatrak da tylko 4W/1m2. Przy dobrych wiatrach (>10m/sek) dla 2kW wystarczy wiatrak o średnicy ok, 3,6m.

Bez porównania bardziej korzystne jest "łapanie słoneczka" do paneli solarnych i grzanie wody: słońca w Polsce mamy nieco ponad 1500 godzin w roku, a instalacja solarna (nie FotoVoltaiczna!!!) daje ok. 1kW z 1m2 panela - czyli 1500 kWh rocznie.

Zapaleńcy, którzy stawiają wiatraki, są zachwyceni nie wynikiem ekonomicznym, a tym, że zrealizowali swoje hobby.
  • Poziom 10  
    Myśle o wiatraku o pionowej osi obrotu - http://www.enatural.pl/index.php/2-kw
    dają więcej prądu przy mniejszym wietrze, na początek nawet o domowej konstrukcji, ew kilka różnych dla testów. (najlepiej wszystkie na dach bo w ogródku nie mam za bardzo miejsca)

Jeżeli chodzi o wiatr - chce go sam zmierzyć u mnie na dachu więc będę w miare dokładnie wiedział jakie są możliwości (jakaś prosta stacja pogodowa-znalazłem na allegro za niecale 400 zl (model 02 049 (WH-2080) z całym zestawem czujników m.inn prędkości wiatru (radiowy czujnik) + stacja z podłączeniem do kompa (mam domowy serwer na linuxie stacja współpracuje więc do aktualnych czujników temperatury 1-wire dodam jeszcze wiatr, opady)

jeżeli chodzi o solary (wodne)- to jak najbardziej - już się zdecydowałem na wiosnę mam zamiar założyć (solary + zbiornik bufor z 1500 litrów)

co do opłacalności - myślę że z wiatraków coś można wycisnąć - zwłaszcza że teraz ma się jakieś środki a nie wiadomo co będzie za jakiś czas prąd nie potanieje na pewno a wręcz przeciwnie.