Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trotsky Drive "sowiecki przester"

daniel_fb 08 Paź 2011 22:13 9093 10
  • Trotsky Drive "sowiecki przester"

Witam!

Chciałbym przedstawić moją adaptację efektu Trotsky Drive ze strony Beavis Audio Research. Próbki dodam już niedługo, postaram się już w poniedziałek, ponieważ efekt poszedł w obieg po kolegach, każdy chce go ograć :)

1. Założenia:
    -Prosta konstrukcja
    -Szybka budowa
    -Przester "mocniejszy" od tubescreamer'a, ale "lżejszy" od distortion
    -Koniecznie czerwona obudowa z dużymi gałkami

2. Obudowa:

Jest to obudowa aluminiowa bodajże firmy Hammond, na początek powierciłem otwory, następnie całość przeszlifowałem papierem 200. Położyłem pierwszą warstwę podkładową - białą, wypiekałem kilka godzin w piekarniku przy niskiej temperaturze, ok. 80 stopni, następnie kolejne szlifowanie papierem 1500 wodnym. Potem już kolor czerwony, jak zwykle po malowaniu sprayem dostało się trochę kurzu, ale pomyślałem że przecież nie będzie to arcydzieło, efekt leży na ziemi i prezentuje się bardzo dobrze, więc nie szlifowałem już tej warstwy.

3. Wykończenie:

Gałki znalazłem na allegro, footswitcha (przełącznik nożny) również jest z allegro, postanowiłem zastosować czarne gniazda, które moim zdaniem wyglądają dobrze, do tego jeszcze metalowa oprawka na diodę i metalowy mały przełącznik. Wszystko ładnie się komponuje i jeszcze postanowiłem dodać naklejkę Ibaneza, która była dodana do footswitcha w/w firmy.

4. Podsumowanie:

Efekt przesterowuje bardzo dobrze, nie spotkałem się jeszcze z takim efektem, niestety nie miałem diod ani tranzystora germanowego, więc zamieniłem na krzemowe, dźwięk jest ostry, ale przyjemny, dodatkowo przełącznik, który włącza obwód z kondensatorem 22nF rozszerza paletę brzmień o dodatkowe niskie tony. Obwód efektu jest bardzo prosty, dlatego też sygnał nie jest wydłużony w żaden sposób, ma taki sam okres wybrzmiewania jak clean, co też jest ciekawym zjawiskiem.
    Patrząc na koszty całości to nie wyszło aż tak drogo, również z powodu że niczego podobnego w sklepie bym nie dostał, więc:
    obudowa 30 zł
    gałki 12 zł
    footswitch 15 zł
    Resztę części miałem w domu na stanie, ale z pewnością wyszłoby około dodatkowych 15 złotych.

Mam nadzieję, że dobrze napisałem mój pierwszy artykuł, wszelka krytyka wskazana i oczywiście próbki będą już niedługo, dziękuję za uwagę :)

galeria:
    Trotsky Drive "sowiecki przester" Trotsky Drive "sowiecki przester" Trotsky Drive "sowiecki przester"

Fajne!
  • #2 09 Paź 2011 09:06
    ajnsztajn1992
    Poziom 12  

Ogólnie fajnie to ci wyszło, lecz mimo wszystko nie podoba mi się ta ''luźna'' płytka oraz te obficie ocynowane ścieżki (po co aż tak mocno). Według mnie fajnie by było zastosować ekranowane przewody i uporządkować ten bałagan. No to chyba a tyle.

• #3 09 Paź 2011 13:51
    knights
    Poziom 12  

Dodałbyś schemacik, jak możesz.

• #4 09 Paź 2011 14:43
    MATEO XXX
    Poziom 16  

Oto schemat dwie sekundy szukania .
    Trotsky Drive "sowiecki przester"

• #7 10 Paź 2011 16:32
    TECHNIK123
    Poziom 8  

Skąd miałeś obudowę?

• #8 10 Paź 2011 21:06
    daniel_fb
    Poziom 8  

obudowa również jest z allegro, jak poszukasz w dziale instrumenty/gitara/efekty i różne lub inne, coś takiego to wyskoczy kilka takich obudów większe mniejsze itp. Dodałem również próbki, bright jest to z przełącznikiem rozłączonym a low z załączonym, myślę, że kilka prostych riffów zaprezentuje efekt wystarczająco :)

• #9 07 Lis 2011 22:07
    kulfon16
    Poziom 13  

Bardzo fajnie to brzmi ;) Do obudowy nie mam zastrzeżeń, ale płytka jak już koledzy wcześniej pisali: można było zrobić to lepiej ;) Natrafiłeś na jakieś problemy związane z budową tej kostki?

• #10 07 Lis 2011 22:17
    MATEO XXX
    Poziom 16  

Właśnie złożyłem ten efekt , gra o wiele lepiej nie na powyższych próbkach ,

Kulfon16
    Nie było żadnych problemów przy uruchomieniu wszystko ruszyło za pierwszym razem tak jak należy .

Dodam jeszcze od siebie że użyłem diod 1N914 i gra świetnie ;) .

• #11 07 Lis 2011 22:37
    daniel_fb
    Poziom 8  

Moim zdaniem to nie można jednoznacznie określić czy gra lepiej, przecież to zależy od gitary, wzmacniacza, ja dodatkowo nagrywałem to przez mikrofon instrumentalny przyłożony do kolumny, pozycja mikrofonu tez ma znaczenie, a potem sygnał idzie do miksera, mam swoje eq, odpowiednia głośność i dopiero do komputera przez wejście liniowe, więc tutaj jest szeroki zakres brzmienia, próbki nie są jakieś niesamowite. Dodatkowo gitarę mam mahoniową z wklejanym gryfem i przetwornikami singlami zamiast humbuckerów co jest raczej rzadkością, do tego kondensatory przy potencjometrach tone są 47nF a nie bodajże 22nF jak przystało na single. Więc tutaj na prawdę, kto co lubi i dodatkowo kwestia instrumentu i jak wyżej wymieniałem. Jeszcze dodam jako ciekawostkę, że pożyczyłem efekt skrzypaczce, która podłącza go do skrzypiec elektrycznych i brzmi to na prawdę ciekawie, nie myślałem że przester może tak czysto brzmieć :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME