Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przypadek ubezpieczenia oc.

tos64sy 09 Paź 2011 00:18 1937 12
  • #1 09 Paź 2011 00:18
    tos64sy
    Poziom 15  

Witam kupiłem od znajomego auto ubezpieczone w MTU na miesiąc przed zakończeniem okresu ubezpieczenia.Automatycznie jako nowy właściciel złożyłem wypowiedzenie i ubezpieczyłem auto w innej ubezpieczalni.Po 6 miesiącach znajomy oznajmia że przyszło mu pismo z MTU upominające go o zapłacie składki.Proszę o poradę w tej sprawie.

0 12
  • #2 09 Paź 2011 02:25
    GSM
    Poziom 25  

Witam,

to chyba twój znajomy powinien prosić o poradę, czyż nie? :roll:
    Niech przedstawi w ubezpieczalni umowę kupna-sprzedaży samochodu ze stemplem z urzędu poświadczającym wyrejestrowanie auta.

Pozdrawiam,
    GSM

0
  • #3 09 Paź 2011 13:54
    PCcepuk
    Poziom 19  

ty kupiłes i wypowiedziąłes, a znajomy nie zgłosił zbycia pojazdu w swojej ubezpieczalni to go ścigaja :)

0
  • #4 09 Paź 2011 14:08
    eurotips
    Poziom 35  

To nie tak jak piszecie.
    Jasno napisane że auto kolega zbył w okresie ostatnich 30 dni ubezpieczenia więc wiadomo było że nie ma możliwości wypowiedzenia, to kupujący dał ciała biegnąc do innej ubezpieczalni i ten kolega ma rację że nie chce płacić. To się właśnie nazywa pułapka OC i nic nie zrobisz bo nowe przepisy wchodzą od lutego, wtedy dopiero będzie możłiwe wypowiedzenie umowy bez 30-dniowego okresu wypowiedzenia, teraz nikt ci już nie pomoże, zciągną należność razem z odsetkami, nie zapłacisz to przyjdzie windykator i kwota pójdzie w ciężkie tysiące. Cały ból polega na tym że to właśnie ostatni właściciel kwiczy, nie słuchaj tych mądrali wyżej bo będziesz płakał jak nie zapłacisz.

0
  • #5 09 Paź 2011 19:15
    GSM
    Poziom 25  

eurotips napisał:
    Jasno napisane że auto kolega zbył w okresie ostatnich 30 dni ubezpieczenia

Nie jest jasno napisane, nie znana jest nam ani data końca OC, ani data podpisania umowy, jedynie orientacyjny "miesiąc".

eurotips napisał:
    (...) nie słuchaj tych mądrali wyżej (...)

Nikt tu się wymądrza chyba, przynajmniej moja wypowiedź jest oparta na osobistym doświadczeniu w bardzo podobnej sytuacji.

Dobrze jest zachować pewną jakość dyskusji, czyż nie? ;)

Pozdrawiam,
    GSM

0
  • #6 09 Paź 2011 19:49
    eurotips
    Poziom 35  

GSM napisał:

Nikt tu się wymądrza chyba, przynajmniej moja wypowiedź jest oparta na osobistym doświadczeniu w bardzo podobnej sytuacji.
    Dobrze jest zachować pewną jakość dyskusji, czyż nie? ;)
    Pozdrawiam,
    GSM

tak, ale sam piszesz:
    GSM napisał:
    Witam,

to chyba twój znajomy powinien prosić o poradę, czyż nie? :roll:
    Niech przedstawi w ubezpieczalni umowę kupna-sprzedaży samochodu ze stemplem z urzędu poświadczającym wyrejestrowanie auta.

Pozdrawiam,
    GSM

teraz to już musztarda po obiedzie, wpadł w tzw "pułapkę podwójnego OC"
    Problem stary i znany, w końcu doczekaliśmy się zmiany prawa ale dopiero od lutego przyszłego roku, zaległe składki płacxi zawsze ostatni właścixciel i wszystko w temacie

0
  • #7 09 Paź 2011 21:57
    tzok
    Moderator Samochody

Wypowiedzenie ubezpieczenie wcale nie jest też takie oczywiste i automatyczne, bo akurat OC przechodzi na nowego właściciela razem z autem i powinien on tylko napisać aneks do umowy u dotychczasowego ubezpieczyciela. Zanim jednak nie napisze aneksu nie może wypowiedzieć ubezpieczenia, poprzedni właściciel też wtedy nie może już tego zrobić (bo nie jest już właścicielem auta). Poprzedni właściciel zgłasza zbycie pojazdu w WK, w ubezpieczalni w zasadzie nie musi (to nowy właściciel powinien zgłosić zamianę danych właściciela pojazdu).

0
  • #8 09 Paź 2011 23:50
    eurotips
    Poziom 35  

tzok napisał:
    Wypowiedzenie ubezpieczenie wcale nie jest też takie oczywiste i automatyczne, bo akurat OC przechodzi na nowego właściciela razem z autem i powinien on tylko napisać aneks do umowy u dotychczasowego ubezpieczyciela. Zanim jednak nie napisze aneksu nie może wypowiedzieć ubezpieczenia, poprzedni właściciel też wtedy nie może już tego zrobić (bo nie jest już właścicielem auta). Poprzedni właściciel zgłasza zbycie pojazdu w WK, w ubezpieczalni w zasadzie nie musi (to nowy właściciel powinien zgłosić zamianę danych właściciela pojazdu).

Bardzo mądrze i na temat. Nic dodać nic ująć.
    Nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności, i nie wprowadzajcie człowieka w błąd bo sprawa jest poważna.

0
  • #9 09 Paź 2011 23:58
    telbod
    Poziom 31  

Jeżeli kolega wyrejestrował pojazd w wymaganym okresie nic mu nikt nie zrobi. Nowy właściciel skutecznie wypowiedział umowę? ma potwierdzenie?

0
  • #10 10 Paź 2011 15:43
    tzok
    Moderator Samochody

O czym ty piszesz? Jakie wyrejestrowanie pojazdu - samochód w Polsce da się wyrejestrować tylko w dwóch przypadkach - sprzedaż za granicę i złomowanie.

Oczywiście zgłoszenie zbycia samochodu w WK jest wystarczające i jeśli poprzedni właściciel pokaże w TU umowę K/S z wbitą pieczęcią WK to zapłacić będzie musiał nowy właściciel.

Nowy właściciel nie wypowiedział skutecznie umowy bo nie miał takiej możliwości (za mało czasu do końca umowy i umowa nie była przepisana na niego - nie spisał aneksu).

0
  • #11 10 Paź 2011 16:00
    k.i.
    Poziom 15  

Witam.
    Miałem podobny przypadek ze dwa lata temu, sprzedałem samochód, załatwiłem wszelkie formalności ze swej strony i po jakimś czasie przyszło wezwanie do zapłaty OC. W moim przypadku skończyło się na przedstawieniu umowy kupna-sprzedaży podstęplowanej przez Wydział Komunikacji UM, pani w ubezpieczalni coś odhaczyła i miałem spokój. Co się tyczy nabywcy wiem tylko, że umowę wypowiedział czy był dalej niepokojony nie wiem. Dużo zależy od firmy ubezpieczeniowej, niektórym wystarczy jeśli w papierach zrobi im się porządek.

0
  • #12 11 Paź 2011 00:16
    tos64sy
    Poziom 15  

Miesiąc temu na inne auto kończyła mi się polisa OC a nie dostałem żadnego upomnienia o kończącej się polisie ani o wznowieniu polisy.W ostatniej chwili pojechałem do ubezpieczalni i z trudem otrzymałem z maila ubezpieczalni nową polisę która została do mnie niby wysłana 2 miesiące wstecz.To mnie nauczyło że jeśli sam nie dopilnujesz to nikt tego za Ciebie nie zrobi.Ubezpieczalnie potrafią tylko wyciąga pieniądze, a jak się spóźnisz to Ci mówią że jest już za późno i zapłaci trzeba.Kiedyś czekałem 4 miesiące na pieniądze za szkodę.Dopiero po wielu telefonach i długiemu upominaniu się z mojej strony otrzymałem pieniądze.

0
  • #13 11 Paź 2011 00:24
    eurotips
    Poziom 35  

tos64sy napisał:
    Miesiąc temu na inne auto kończyła mi się polisa OC a nie dostałem żadnego upomnienia o kończącej się polisie ani o wznowieniu polisy....

Teraz ubezpieczyciel łaskawie może ale nie musi informować o kończącym się okresie ubezpieczenia, od lutego będzie musiał to robić obligatoryjnie.
    A swoją drogą, to ten łachudra z ubezpieczalni dobrze wiedział że klient zapłaci podwójnie, ale dla pieniędzy to nawet ksiądz się modli ... :|

0