Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie PWM wentylatora przez RS-232 oraz potencjometrem

encore 09 Paź 2011 02:37 1599 5
  • #1 09 Paź 2011 02:37
    encore
    Poziom 17  

Buduję pudełeczko, które na starcie miało być bardzo prostym czytnikiem do czujnika. Z czasem robi się z tego coraz większe monstrum. Ostatnio zaszła potrzeba ustawienia parametrów pracy urządzenia przez RS232.

Sytuacja wygląda tak że jest wentylator od komputera sterowany przez PWM z mikrokontrolera. Współczynnik wypełnienia ustawia się potencjometr podłączony pod wejście przetwornika ADC. Zaszła potrzeba żeby można było również ustawiać parametry pracy wentylatora przez port szeregowy komputera.
    Jak do tego podejść żeby nie gryzło mi sie to z nastawami z potencjometra?

0 5
  • #2 09 Paź 2011 02:59
    GSM
    Poziom 25  

Witam,

jeśli nie jest dla ciebie istotna nastawa potencjometru (nie masz jakiejś tabliczki ze skalą na osi potencjometru), a jedynie subiektywne odczucie prędkości obrotowej wentylatora lub masz tam wyświetlacz który wyświetla nastawę PWM, to rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie impulsatora.

Pozdrawiam,
    GSM

0
  • #3 09 Paź 2011 03:16
    encore
    Poziom 17  

Dokładne nastawy nie są konieczne.
    Chodzi tylko o to żeby w zamkniętym naczyniu wywołać ruch powietrza.
    Wspomniane pudełeczko współpracuje z czujnikiem wilgotności SHT75.
    Problem jest w tym że w pokoju czujnik doskonale działa ale kiedy zamknie się go w szczelnym małym pojemniku i w dodatku w atmosferze argonu albo azotu to pokazuje bzdury przy odczycie wilgotności. Żeby było ciekawiej temperaturę podaje poprawnie.

Napisałem do producenta co z tym fantem zrobić. Odpisali mi że czujniki wilgotności z serii SHT potrzebują żeby był jakiś tam minimalny przepływ powietrza.
    Właśnie dlatego zaszła potrzeba dołożenia wiatraka, żeby w naczyniu wywołać ruch powietrza.
    Dokładność nastaw PWM wentylatora ma drugorzędne znaczenie. Chodzi tylko o to żeby można to było zgrubnie ustawiać. Regulować tak żeby podmuch powietrza nie wpływał na badaną próbkę.

0
  • #4 09 Paź 2011 03:25
    GSM
    Poziom 25  

Tak więc zastosowania impulsatora jest w sam raz, dzięki temu, że może się on obracać o 360 stopni będzie można na przemian korygować nastawę PWM z komputera i ręcznie.
    Stracisz jedynie jedną nóżkę mikrokontrolera, ale to chyba nie jest problem.

Pozdrawiam,
    GSM

0
  • #5 09 Paź 2011 03:46
    encore
    Poziom 17  

Chodzi mi o zarys jak to ma wyglądać programowo.

0
  • #6 09 Paź 2011 03:58
    GSM
    Poziom 25  

Witam,

impulsator ma dwa wyjścia, używasz jednego pinu przerwania zewnętrznego i jednego innego pinu.
    W obsłudze przerwania zwiększasz lub zmniejszasz zmienną (nastawa PWM) w zależności od stanu na tym drugim pinie.

Na elektrodzie jest wiele projektów z impulsatorami, również google jest bardzo hojny więc nie powinieneś mieć problemu.

Pozdrawiam,
    GSM

0