Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak to jest z tą bezołowiową cyną?

09 Paź 2011 11:56 2178 7
  • Poziom 11  
    Ogólne pojęcie mam takie, że cyna bezołowiowa jest gorsza od tej z ołowiem, ale nie we wszystkich urządzeniach jest nakaz jej stosowania. Mi chodzi o coś innego - rozumiem że zakaz używania ołowiowej dotyczy UE, a przecież większość podzespołów komputerowych to produkcja z Chin, Tajwanu itp.(Azja ogólnie)
    Czy mam rozumieć, że przepisy UE wymusiły na Chińczykach używanie bezołowiowej? Czy poprostu są to zachodni producenci, którzy mają tylko fabryki na wschodzie?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 13  
    Sprzęt przekraczający granice UE musi mieć certyfikat RoHS.
    Ale już produkowany w UE RoHS mieć nie musi.
    W praktyce to wynika, tak, że kupujemy komponenty bezołowiowe i np w Polsce łączymy je normalnie technologią ołowiową i na rynek :)
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 36  
    W praktyce to wygląda niestety tak, że sprzęt aby był DOPUSZCZONY do sprzedaży na terenie UE musi posiadać taki certyfikat. Ciekawostka: w USA np: nie ma takiego wymogu i elektronika sprowadzana stamtąd lutowana jest często tradycyjnie z wykorzystaniem Pb (np: płyty główne laptopów).
  • Poziom 31  
    Ja sądzę, że powód stosowania (zalecenie) jest bardziej ukierunkowany na ekonomię. Jeżeli coś jest "ekologiczne" to jest "lepsze". Gdzieś przeczytałem, że freePB zwiększa sprzedaż o 30% w stosunku do urządzeń lutowanych SnPb. Poza tym większość chińskich producentów używa produktów bezołowiowopodobnych (czytać: stop LIPY z CHRZANEM) i o to chodzi żeby np. "ekologiczna" zabawka zepsuła się szybciej (a związki, z których zrobiona jest obudowa trują lepiej niż ołów)
  • Poziom 39  
    O tej "przewadze" bezołowiowego stopu napisał juz kolega kemot55- awaryjnośc elektroniki wzrosła dramatycznie.
    I taka ciekawostka - systemu RoHS nie zatwierdzono w sprzęcie medycznym i wojskowym- odpowiedź: dla czego?... zostawiam Wam Koledzy...
    Ponadto nie wycofano ołowiu z gigantycznej branży- motoryzacji dlatego, że nie ma na razie lepszego akumulatora w tak niskiej cenie jakim jest klasyczny kwasowo- ołowiowy.
    Z jednej strony ściema z ekologią by ograniczyć dostęp do ołowiu w sprzecie powszechnego użytku , a z drugiej w ramach tejże samej "ekologii" wciskają nam trujące pary rtęci w dziadostwie jakim jest świetlówka kompaktowa.
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Czy Panowie mówią o takiej cynie, co to się bez pomocy lutownicy, rączkami elementy z płytek wyciąga?
  • Poziom 36  
    O "przyjemności" szukania zimnych lutów w sprzęcie noPb nawet nie będę pisał kto zajmuje się serwisowaniem sprzętu lutowanego tym dziadostwem wie o czym mówię.
  • Moderator Akustyka
    No właśnie. Bierze się płytkę lutowaną SnPb i od razu widać zimne luty, a w tym syfiastym noPb, lupa i szukaj igły w stogu siana.