Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SAMSUNG S2 Portable 320GB HXMU032DA/G22 - WinXP chce formatować

09 Paź 2011 13:43 5576 37
  • Poziom 10  
    Witam,

mam podobny problem co tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1973413.html

U mnie jednak dysk działał normalnie, przed wyjazdem na wakacje kopiowałem na niego kilkadziesiąt GB filmów. Przez ten cały czas leżał, nic się z nim nie działo, nikt go nie używał, nie spadł, itp.
    Dziś go podłączam, a tam komunikat, że dysk należy sformatować przed użyciem. :(
    Manager danych -> Zarządzanie dyskami pokazuje partycję RAW (aktywną, bo kliknąłem "Oznacz partycję jako aktywna" - wcześniej nie było aktywna - myślałem, że może zaskoczy).

Ściągnąłem Disk Checker, ale nie chcę póki co nic robić, bo boję się o stratę danych. A na dysku są bardzo ważne dane do pracy magisterskiej - badania, materiały, itp. Nie mam nigdzie ich kopii :(

Bardzo proszę o pomoc!
  • Poziom 10  
    W pierwszym poście dodałem jeszcze dwa zdjęcia - jedno z managera po podłączeniu dysku do mojego laptopa (win7) - tutaj widzę, że pokazuje RAW. Na moim WinXP proffesional stacjonarnym nie pokazuje RAW. I drugie zdjęcie to odpaliłem chkdsk na tym dysku i jest wynik.

Do tego postu dołączam zrzut ekranu i plik zgodnie z instrukcją z podanego wątku.
    Czy uruchomić też skanowanie? Jeśli tak to z jakimi parametrami?

P.S. Rozszerzenie pliku zmieniłem z ima na bin, gdyż forum pokazywało:
    Cytat:
    Rozszerzenie ima jest niedozwolone

P.S. 2. Dysk jest ogólnie nowy, używałem go bardzo rzadko, niewiele razy, więc jestem totalnie załamany tym, co się stało.. :/
  • Poziom 43  
    Co do DMDE musisz poczekać na np.: użytkownika migol21.
  • Poziom 33  
    gonzek napisał:
    Do tego postu dołączam zrzut ekranu i plik zgodnie z instrukcją z podanego wątku.

Z którego wątku? Widzę co najmniej dwa linki, a pod nimi kolejne. Czego dotyczy polik bin? Zrzut sektorów dysku?
  • Poziom 10  
    Remeknapr napisał:
    gonzek napisał:

Z którego wątku? Widzę co najmniej dwa linki, a pod nimi kolejne. Czego dotyczy polik bin? Zrzut sektorów dysku?

To jest to:

Podanie do analizy odzysku danych 0-100 sektora
  • Poziom 33  
    gonzek napisał:

Jeśli dobrze widzę brak przede wszystkim MBR. Dziwne. Jakim cudem z nieużywanego dysku zniknął główny boot record. Zakładam, że dobrze wykonałeś zrzut. Masz jakiś hexedytor dyskowy?
  • Poziom 10  
    Remeknapr napisał:
    gonzek napisał:

Jeśli dobrze widzę brak przede wszystkim MBR. Dziwne. Jakim cudem z nieużywanego dysku zniknął główny boot record. Zakładam, że dobrze wykonałeś zrzut. Masz jakiś hexedytor dyskowy?

A cóż to hexedytor?
    Zrzut raczej dobrze, robiłem wszystko krok po kroku no a też imbecylem nie jestem ;)
    Może ma to jakiś związek z tym, że w menadżerze windowsowskim kliknąłem na tym dysku aby partycja była aktywna?
    A może jednak podczas kopiowania filmów coś się stało? Pamiętam, że wtedy była chwila takiego zamulenia dziwnego i odłączałem dysk, ale później podłączyłem i działał i filmy się skopiowały.
  • Poziom 33  
    gonzek napisał:
    A cóż to hexedytor?

Że spolszczyłem? Hex editor.

Cytat:
    Zrzut raczej dobrze, robiłem wszystko krok po kroku no a też imbecylem nie jestem ;)

Przecież tego nie sugerowałem :)
    Cytat:
    Może ma to jakiś związek z tym, że w menadżerze windowsowskim kliknąłem na tym dysku aby partycja była aktywna?

Raczej nie.
    Cytat:
    A może jednak podczas kopiowania filmów coś się stało? Pamiętam, że wtedy była chwila takiego zamulenia dziwnego i odłączałem dysk, ale później podłączyłem i działał i filmy się skopiowały.

System nie ma dostępu do dysku bez MBRa i proponuje format. Skoro było dobrze, a pop leżakowaniu źle, to ja wymiękam :)
  • Poziom 43  
    Przecież dysk ma niestabilne sektory więc mogą być to zwykłe błędy logiczne, a równie dobrze bad sektory.

Należałoby zastosować się do:
    Procedura naprawczo testująca HDD
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html

Tylko wcześniej trzeba coś zrobić z danymi - wszystko jest podane tylko teraz trzeba czekać aby ktoś bardziej kompetentny się wypowiedział w sprawie DMDE - czy dzięki niemu można będzie uzyskać dostęp do partycji czy trzeba w inny sposób dostać się do danych np.: poprzez kopię posektorową.
  • Poziom 10  
    Dane są bardzo potrzebne. Oczywiście filmy mam gdzieś, ale materiały do pracy magisterskiej są po prostu bezcenne. Akurat złożyło się tak, że instalowałem na laptopie dziewczyny nowy system - zgraliśmy wszystko na ten dysk i formatowaliśmy laptopa. Nie zdążyliśmy zgrać materiałów na laptopa, a tu dysk padł. Nigdzie więc kopii tych plików nie mamy :(
  • Poziom 33  
    gonzek napisał:
    Dane są bardzo potrzebne. ...materiały do pracy magisterskiej są po prostu bezcenne.(

Proponuję spróbować Teskdisk, ewentualnie Find & Mount. Chociaż wątpię, aby te programy sobie poradziły bez MBRa i bootsektora pierwszej partycji. Trzeba jednak próbować. Następnie kopia posektorowa na inny dysk i dalsza praca na tej kopii. Być może migol21 zrobi Ci te sektory jak podasz rozmiary partycji. Ja radziłem sobie w ten sposób, że prosiłem grupowiczów, którzy mieli taki sam dysk i tak samo partycjonowany o zrzuty bootsektorów i wgrywałem je na dysk hexedytorem. Czasami pomagało bez dalszych zabiegów, a Testdisk już sobie wówczas radził.
  • Poziom 10  
    Co zatem w tej chwili mam zrobić? Użyć programu PhotoRec? Ale czy dane będą bezpieczne?
  • Poziom 43  
    Jeśli to są pojedyncze pliki to najpierw DMDE (w darmowej wersji pozwala na odzyskanie pojedynczych plików, nie pozwala natomiast na odzyskiwanie wielu plików naraz i folderów) a potem kopia posektorowa na sprawny dysk i odzyskiwanie reszty z kopii. PhotREC też jest dobry ale jest podejrzenie o uszkodzenie dysku dlatego i tak najpierw zaleciłbym albo odzyskanie tylko materiałów do magisterki a potem kopię posektorową i potem odzyskiwanie albo od razu kopię a potem odzyskiwanie wszystkiego już z kopii.
  • Poziom 10  
    helmud7543 napisał:
    Jeśli to są pojedyncze pliki to najpierw DMDE (w darmowej wersji pozwala na odzyskanie pojedynczych plików, nie pozwala natomiast na odzyskiwanie wielu plików naraz i folderów) a potem kopia posektorowa na sprawny dysk i odzyskiwanie reszty z kopii.

To jest kilkaset plików (jak nie kilka tysięcy) - teksty, zdjęcia, wyniki badań laboratoryjnych itp. Czy da radę to zrobić jakimś darmowym programem? Ewentualnie ile kosztuje wersja płatna, która to umożliwi sprawniej wykonać?
  • Poziom 10  
    Fakt, natomiast ja się w ogóle na tym nie znam. Piszecie, ze niektóre programy mogę nie działać. Dlatego proszę o pomoc. Nie chcę ściągnąć programu, którego nie znam i który może spowodować pogorszenie sytuacji. Dlatego liczę na Waszą pomoc.
  • Poziom 43  
    W takim razie sensowniejszym wydaje mi się najpierw zrobienie kopii posektorowej - a potem zobaczymy.
  • Poziom 10  
    Czy taką kopię mogę wykonać na zwykły dysk twardy 400GB podłączony za pomocą kieszeni USB? Jak wtedy go przygotować do takiej operacji?
  • Poziom 43  
    Tak, możesz. Jeśli to kopia typu dysk na dysk to na dysku docelowym dane o pojemności dysku źródłowego zostaną wymazane (innymi słowy ważne dane z dysku docelowego skopiuj na inny nośnik, jeżeli nie ma na nim żadnych danych to możesz po prostu zacząć kopię). Przy USB należy pamiętać, że dysk musi być sprawny - dysk uszkodzony podłączony pod USB to droga przez mękę (ogólnie USB to mniej pewna i stabilna metoda do takich zadań). No i USB ogranicza prędkość transferu. Szczegóły procedury masz dostępne na elektrodzie w podwieszonych tematach w tym dziale - najpierw przeczytaj a potem pytaj jak coś nie rozumiesz.
  • Poziom 10  
    helmud7543 napisał:
    Tak, możesz. Jeśli to kopia typu dysk na dysk to na dysku docelowym dane o pojemności dysku źródłowego zostaną wymazane (innymi słowy ważne dane z dysku docelowego skopiuj na inny nośnik, jeżeli nie ma na nim żadnych danych to możesz po prostu zacząć kopię).

To tylko jeszcze jedna kwestia - ten dysk docelowy powinien być sformatowany w konkretnym typie plików? Czy usunąć z niego wszystko włącznie z partycjami?
  • Poziom 43  
    Nic nie trzeba formatować i usuwać. Zostaną na niego skopiowane wszystkie partycje ze starego dysku, z takim samym ułożeniem plików itp. Innymi słowy - to jak kserowanie książki (zwykłe kopiowanie byłoby przepisywaniem) - kseruje wszytko jak jest (oczywiście wyłączając to co się nie da odczytać - w przypadku uszkodzonych sektorów). Poprzednia zawartość dysku docelowego zostanie po prostu zastąpiona możliwą do odczytania zawartością dysku źródłowego.
  • Poziom 10  
    No tak, ale dysk zepsuty ma 320GB a docelowy 400GB - będzie OK? Co będzie na tej różnicy? Będzie po prostu pusty obszar, tak?
  • Poziom 43  
    Tak, reszta będzie nieprzydzielona.
  • Poziom 10  
    Wykonałem kopię posektorową programem DMDE i teraz w windowsie widzę coś takiego jak na załączonym zrzucie. Czy to jest w porządku?
    Kopiowałem dysk 2 do dysk 1.
  • Poziom 43  
    Teraz zobacz co znajdzie testdisk na dysku kopii.
  • Poziom 10  
    Hej, zrobiłem to jeszcze przed tym jak napisałeś ten post. Testdisk znalazł partycję, wpisał ją na dysk. I wszystko ruszyło. Wielkie dzięki za pomoc! Dołączam do tego postu log z testdisk, gdyby ktoś miał podobny problem.

Jeszcze raz serdeczne dzięki wszystkim za pomoc! :)
  • Poziom 10  
    Hej.. Przepraszam za post pod postem, ale niestety mam jeszcze problem.
    Chciałem wykonać tę samą procedurę na uszkodzonym dysku i niestety nie powiodło się. Niby znalazł partycję, niby zapisał, ale dysk tak samo zachowuje się jak wcześniej.
    Na kopii posektorowej poszło bez problemów. Gdy robiła się kopia posektorowa to nie skopiowało się kilka pierwszych sektorów (dałem pomiń).
    Załączam log z testdisk-a.

Może wybieram zły typ partycji (Intel/PC)? Może na takim dysku zewnętrznym jest inna? Tam jest na pewno system plików FAT.
  • Poziom 43  
    A testdisk robiłeś na kopii? Bo jak na uszkodzonym dysku to miało prawie działać.