Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System operacyjny linux, którą dystrybucję wybrać?

27 Paź 2011 10:26 7892 49
  • #31 27 Paź 2011 10:26
    d3zynh
    Poziom 21  

vorlog bardzo trafna wypowiedź ;) - ale nie zgodzę się z wypowiedzią o Slackware i "małości" jego użytkowników, wszak jest to najstarsza aktywnie rozwijana dystrybucja. Ponadto zapomniałeś powiedzieć o głównej zasadzie linuxów "KISS" - "Keep It Simple, Stupid" - a właśnie Ubuntu tej zasady się nie trzyma.

Ale nadal polecam liveCD/USB ZenWALK - dla nowicjuszy do internetu i filmów genialny. Prosta okienkowa konfiguracja (oparty na Slackware), dostęp do root utrudniony (co zapobiega niefortunnym pomyłkom), niskie wymagania sprzętowe, pakiet office i inne dodatki tzn. niezbędne są, NTFS z tego co pamiętam obsługuje w obu kierunkach - zapis/odczyt.

• Deimic One - Szkolenia
  • #32 27 Paź 2011 11:07
    vorlog
    Poziom 33  

d3zynh- racja co do KISS :D
    Pisząc o Slackware może i przegiąłem, ale faktycznie wśród moich znajomków i na zaprzyjaźnionych forach dość mało jest jego userów. Szczerze mówiąc, mnie jakoś niespecjalnie podszedł, wolę Debiana z jego DFSG. No i sam fakt, że chyba Debian ma na chwilę obecną największą liczbę dostępnych pakietów- zdaje się, że sporo ponad 20 tysięcy :)
    V.

• #33 27 Paź 2011 11:19
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #34 27 Paź 2011 11:22
    d3zynh
    Poziom 21  

Kolego mietek300 - linux ogólnie jest z przeznaczeniem na laptopy ;) To na PC częściej zdarzają się problemy.

• #35 27 Paź 2011 11:24
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #36 27 Paź 2011 12:34
    bmserwis
    Poziom 36  

d3zynh napisał:
    Kolego mietek300 - linux ogólnie jest z przeznaczeniem na laptopy :wink: To na PC częściej zdarzają się problemy.

Co za bzdury kolega pisze!

mietek300 - praktycznie każda dystrybucja posiada szerokie wsparcie społeczności, jeśli chcesz pracować od razu po instalacji bez zbędnych konfiguracji polecam na początek Ubuntu.

• Deimic One - Szkolenia
  • #37 27 Paź 2011 13:17
    bolekis
    Poziom 34  

mietek300 napisał:
    Jaki system polecacie do laptopa z 2 kartami grafiki? Jedna w procesorze core i3 a druga radeon hd 5470. Chodzi o laptopa firmy HP a model to dv7 4010sw.

Ja się podłączę i zapytam która dystrybucja/wersja Xorg obsłuży 2 osobne karty graficzne tzn. będzie w stanie wyświetlać przez te karty obraz na 2 monitorach, przy czym nie chodzi o dualhead.

• #38 27 Paź 2011 14:03
    d3zynh
    Poziom 21  

bmserwis napisał:
    d3zynh napisał:
    Kolego mietek300 - linux ogólnie jest z przeznaczeniem na laptopy :wink: To na PC częściej zdarzają się problemy.

(...)

Żadne bzdury kolego, tylko fakty! Większą zgodność sprzętową linux posiada właśnie na komputerach przenośnych niż na stacjonarnych. Nie twierdzę, że na PC się nie nadaje - owszem działa świetnie - ale pod kątem laptopów jest bardziej dopracowywany od wielu, wielu lat! Spójrzmy chociażby na dzisiejsze osiągnięcia techniki, używane przez gro ludzi, takie jak smartfony - ludzie nawet nie wiedzą, że na linuxie działają - android to nic innego jak system oparty na jądrze linuxa - Android 3.0 Honeycomb = Linux 2.6.39. Tablety i netbooki również lepiej współpracują z unixami niż MS Win, co można podeprzeć tym, że ludzie starają się instalować na nich Windowsa XP bo na tym Windowsie dołączonym fabrycznie nic nie mogą zrobić... dosłownie nic.

I proszę mnie nie obrażać, że plote bzdury... Linuxa pierwszy raz miałem na PC486 66MHz i działał, a sterowniki na obecne czasy dla laptopów posiadał bez problemu. Czego nie można powiedzieć o innych systemach :P

• #39 27 Paź 2011 15:56
    Czebu
    Poziom 19  

linuks napisał:
    Jest dokładnie tak jak poprzednik napisał.Te mity o konieczności żmudnej konfiguracji w trybie tekstowym i kompilacji piszą przeważnie ludzie co linuksa na oczy nie widzieli i powtarzają zasłyszane rzeczy.
    Polecam debian-wheezy.Potem można na sid przejść.

Też tak myślałem. Potem dowiedziałem się, że takie ustawianie systemu to robiło się kiedyś.
    Zrozumcie ludzie. Chyba wiem co widziałem. Zainstalowałem Debiana na wirtualnej maszynie z Virtual PC. Po ponownym uruchomieniu ukazał mi się interfejs tekstowy. I ten system prosi mnie o zarejestrowanie się (logowanie) w systemie. Tak, wiem, to jest tylko wirtualny komputer. Najwyraźniej nie wszystko sprawdziłem. Nie wiem, może to była wersja na serwer. Nie wiem dobrze jak jest, ale np. w Ubuntu są wersje na starsze komputery. Zalecają, żeby robić instalację przez interfejs tekstowy na takich komputerach.
    Wam to najprościej jest pisać kiedy już się wszystko ma za sobą. A jak chce się zrobić coś samemu i jest się początkującym to jest znacznie trudniej. Chociaż to też nie jest do końca samemu, bo skądś trzeba informacje zdobywać. Ktoś te informacje umieszcza w książkach lub w Internecie. Ale na przykład ja próbuję sam. Najlepiej jest to wszystko robić w dwie osoby. Tylko ja nie bardzo mam z kim.

mietek300. Ja Ci poradzę, bo tu nigdy nie ma komu dobrze poradzić, jeśli chodzi o programy. Bierz polską wersję Ubuntu. I w zależności od tego kiedy kupiłeś swój komputer to instaluj odpowiedni system. To znaczy, że jeżeli kupiłeś np. komputer w 2009 roku, to szukaj dystrybucji z tego roku, bo taka dystrybucja powinna chodzić najlepiej na twoim sprzęcie.

• #40 27 Paź 2011 22:02
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #41 27 Paź 2011 22:29
    vorlog
    Poziom 33  

Czebu napisał:
    że jeżeli kupiłeś np. komputer w 2009 roku, to szukaj dystrybucji z tego roku, bo taka dystrybucja powinna chodzić najlepiej na twoim sprzęcie.

Nie ma takiego problemu- dystrybucje są kompatybilne wstecz, najnowsze wersje bez problemu obsługują starszy sprzęt, choćby mojego grata z P4 na pokładzie. Może natomiast występować problem ze sterownikami- starsze karty Radeon, np.
    Inna sprawa z nowymi podzespołami- kamerki, bluetooth, WiFi- często społeczność nie zdąży napisać sterowników, producent nie robi ich pod Linuksa (tzw. Winsprzęt) albo podzespoły wręcz egzotyczne co do marki...
    V.

• #42 28 Paź 2011 18:50
    iagre
    Poziom 35  

Czebu napisał:

vorlog napisał:
    Może zacznij od poznania podstaw systemu.

Próbowałem też uczyć się obsługi dystrybucji Debian. Nagrałem na jedną płytę CD-R jeden plik iso i co się okazało. Nie wiem, może jak czegoś niedopatrzyłem. Potem zainstalowałem ten system na wirtualnym dysku obok systemu Windows XP. Okazało się, że zainstalowałem tylko interfejs tekstowy, tak jakby tylko terminal. Z tego co pamiętam, to było tam jeszcze kilka płyt do nagrania, ale podobno wystarczy tylko jedna. Może dexi, ma na myśli to, że z Debianem są największe trudności, jeśli chodzi o instalację.

Instalator Debiana w pierwszym uruchomieniu instaluje tylko 'System Bazowy' - minimum niezbędne do działania systemu. Całą resztę doinstalowuje się w kolejnym i następnych uruchomieniach systemu.

Dodano po 5 [godziny] 6 [minuty]:

Zanim dokonasz ostatecznej instalacji to najpierw wypróbuj kilka różnych dystrybucji żeby się przekonać o różnicach między nimi i poznać ich zalety i wady. Ja zanim wybrałem Debiana też sprawdziłem kilka różnych dystrybucji.
    Moje uwagi na temat róznic...:
    Są instalatory które dają ci pełną kontrolę nad systemem ale przy tym wymagają twojego zaangażowania i związanej z tym wiedzy (np Debian lub Slackware) i są instalatory w których tylko klikasz bo one SAME (SAMOWOLNIE) PODEJMUJĄ DECYZJE ZA CIEBIE - decyzje niekoniecznie zgodne z twoją wolą (np Mandriwa lub Knoppix).
    W Ms-Windows jedyną oficjalną powłoką graficzną jest Explorer a w Linuxie jest wiele powłok do wyboru. Powłoki te różnią się miedzy sobą możliwościami, obciążeniem systemu, wygodą obsługi, możliwością dostosowania, itd. W niektórych dystrybucjach są dostępne wszystkie (lub prawie wszystkie) powłoki (np w Debianie lub w Slackware) a niektóre dystrybucje są ZASADNICZO ZWIĄZANE z jedną konkretną powłoką (np Ubuntu z Gnome, Kubuntu z KDE, Xubuntu z LXDE).
    Inna różnica to stopień spolszczenia. Jeśli nieznając języków obcych wybierz dystrybucje ktora jest mało (lub nie jest wcale) spolszczona to ewentualne problemy będą trudniejsze do rozwiązania niż wtedy gdyby była całkowicie spolszczona. Tu uwaga: nie ma takiej dystrybucji w której wszystkie bez wyjątku komunikaty kernela, powłok, serwerów, wszystkie manuale, wszystkie komentarze w skryptach i w plikch konfiguracyjnych i źródłowych są TYLKO w języku polskim.

• #43 30 Paź 2011 11:28
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #45 01 Lis 2011 15:59
    pablonik2010
    Poziom 9  

Witam :)

Ja pracuje na wielu dystrybucjach i proponuje Ubunt który utrzymuje się cały czas wysoko w rankingach czego jest wart.

• #46 07 Lis 2011 20:25
    sPeRaCz.PL
    Poziom 42  

wojtekb1x2 napisał:
    Witam,

Jeśli jesteś początkującym linuksowcem to UBUNTU
    Jeśli trochę obeznanym to AUROX
    Jeśli zaawansowanym to DEBIAN

pozdrawiam :)

Kolego nie wprowadzaj w BŁĄD !!! Aurox od bardzo dawna nie jest już wspierany i rozwijany.

Jeżeli chodzi o Ubuntu to nowe Gnome3 + Unity to wielka POMYŁKA !

Gorąco polecam Debian'a w wersji Stable... ogromne wsparcie społeczności, no i Nasze Super Forum ==>> Link

Dodano po 5 [minuty]:

Brodi napisał:
    Jeśli debian to tylko sid bo stable na desktopie to tragedia.
    Osobiście polecam Sabayon bo w moim przypadku wszystko działa out of box.

Stable na Desktopie to tragedia ? Bzdury... to że pakiety nie świecą nowością, nie znaczy, że Squeeze to shit. Sprawdzone pakiety i jajko... dają gwarancję stabilności.

Dodano po 2 [minuty]:

mietek300 napisał:
    Czy Debian potrafi odczytać partycje z systemem plików ntfs lub fat32?
    Co ze sterownikami do kamer internetowych umieszczonych w laptopach?

1. Potrafi - wręcz doskonale
    2. 99% sterowników jest w oficjalnym repo Debian'a... z kamerami owszem, występują problemy... ale bez najmniejszego problemu da się je rozwiązać.

Dodano po 2 [minuty]:

linuks napisał:
    Jest dokładnie tak jak poprzednik napisał.Te mity o konieczności żmudnej konfiguracji w trybie tekstowym i kompilacji piszą przeważnie ludzie co linuksa na oczy nie widzieli i powtarzają zasłyszane rzeczy.
    Polecam debian-wheezy.Potem można na sid przejść.

Chcąc nie chcąc muszę przyznać iż Debian Squeeze jest dystrybucją nadwyręcz stabilną i wbrew pozorom konfigurowalną... to samo tyczy się każdej gałęzi Debian'a...

Dodano po 4 [minuty]:

bolekis napisał:
    mietek300 napisał:
    Jaki system polecacie do laptopa z 2 kartami grafiki? Jedna w procesorze core i3 a druga radeon hd 5470. Chodzi o laptopa firmy HP a model to dv7 4010sw.

Ja się podłączę i zapytam która dystrybucja/wersja Xorg obsłuży 2 osobne karty graficzne tzn. będzie w stanie wyświetlać przez te karty obraz na 2 monitorach, przy czym nie chodzi o dualhead.

Tu pojawia się problem. Albo rybki, albo akwarium. Nie ma technicznej możliwości korzystania z dwóch kart graficznych jednocześnie. Zarówno w systemach M$ jak i Linuks/Unix. Zalecane jest wyłączenie w Biosie jednej z nich (praktycznie tej zintegrowanej). Jeżeli chodzi o karty Ati, to nie mają one idealnego wsparcia w systemach linuxounixopodonych, tutak niestety góruje Nvidia.

Dodano po 1 [minuty]:

vorlog napisał:

To fork Mandrivy z wielce przereklamowanym i przybajerowanym KDE... w tej sytuacji lepiej sprawdza się PCLinuxOS

Dodano po 2 [minuty]:

d3zynh napisał:
    bmserwis napisał:
    d3zynh napisał:

(...)

Żadne bzdury kolego, tylko fakty! Większą zgodność sprzętową linux posiada właśnie na komputerach przenośnych niż na stacjonarnych. Nie twierdzę, że na PC się nie nadaje - owszem działa świetnie - ale pod kątem laptopów jest bardziej dopracowywany od wielu, wielu lat! Spójrzmy chociażby na dzisiejsze osiągnięcia techniki, używane przez gro ludzi, takie jak smartfony - ludzie nawet nie wiedzą, że na linuxie działają - android to nic innego jak system oparty na jądrze linuxa - Android 3.0 Honeycomb = Linux 2.6.39. Tablety i netbooki również lepiej współpracują z unixami niż MS Win, co można podeprzeć tym, że ludzie starają się instalować na nich Windowsa XP bo na tym Windowsie dołączonym fabrycznie nic nie mogą zrobić... dosłownie nic.

I proszę mnie nie obrażać, że plote bzdury... Linuxa pierwszy raz miałem na PC486 66MHz i działał, a sterowniki na obecne czasy dla laptopów posiadał bez problemu. Czego nie można powiedzieć o innych systemach :P

Bzdury... bzdury i jeszcze raz bzdury... gdy GNU/Linux wchodził na rynek (co czyni do dziś) Laptopy, netbooki etc. nie były w zasięgu (finansowym) SZAREGO USERA.

Dodano po 1 [minuty]:

mietek300 napisał:
    Rozumiem, że linux jest ogólnie przeznaczony na laptopy ale która z dystrybucji jest najlepsza do instalacji na laptopie?

Każda DYSTRYBUCJA nadaję się do instalacji na Desktopie i Laptopie. To kwestia doboru odpowiednich pakietów.

• #47 08 Lis 2011 13:32
    bolekis
    Poziom 34  

sPeRaCz.PL napisał:
    bolekis napisał:

Tu pojawia się problem. Albo rybki, albo akwarium. Nie ma technicznej możliwości korzystania z dwóch kart graficznych jednocześnie. Zarówno w systemach M$ jak i Linuks/Unix. Zalecane jest wyłączenie w Biosie jednej z nich (praktycznie tej zintegrowanej).
    Hmmm... ciekawe bo sam korzystałem z takiego rozwiązania, które "znienawidzony" M$ oferuje już od czasów bodajże Windows 2000 a na Linuxa nie można się doczekać po dziś dzień.

• #49 09 Lis 2011 08:14
    d3zynh
    Poziom 21  

sPeRaCz.PL napisał:
    d3zynh napisał:
    bmserwis napisał:
    d3zynh napisał:

(...)

Bzdury... bzdury i jeszcze raz bzdury... gdy GNU/Linux wchodził na rynek (co czyni do dziś) Laptopy, netbooki etc. nie były w zasięgu (finansowym) SZAREGO USERA.

Kolego, w takim razie wyjaśnij możliwość hibernacji systemu... Po co na PC taka opcja? Linux od początku był przystosowany dla komputerów przenośnych! I pod tym kątem był tworzony, nie rób zamieszania. Oczywiście, że kiedyś to był luksus ale ten "luksus" nie był omijany przez linuxa.; Większość rzeczy w jądrze ma przeznaczenie dla urządzeń przenośnych. Sprawdź swojego smartfona na czym chodzi :P

[edit]
    Slackware rządzi :D

• #50 09 Lis 2011 09:56
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto