Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tryb DMA dla dysku na płycie ATrend. Jak włączyć?

02 Gru 2004 15:08 2103 7
  • Poziom 26  
    Mam problem z wlaczeniem trybu DMA dla dysku na plycie ATrend (nie wiem jaki to model). Dysk to Seagate 20GB, procesor PII 350 MHz. Sprzet nie jest chyba az tak stary zeby nie mogl dzialac w trybie DMA.
    BIOS wykrywa dysk jako UDMA4, ale Win98 i WinMe nie chca uaktywnic tego trybu. Po wlaczeniu opcji DMA w panelu sterowania i restarcie, w menedzerze urzadzen kontroler dyskow ma wykrzykniki albo calkowicie znika. Co jest tego powodem?
  • Spec od komputerów
    UDMA4,a DMA to zupelnie co innego.
    Masz zainstalowane drivery do plyty o ile jest na via?
    www.viaarena.com <- Via Service Pack
  • Poziom 18  
    Na pewno to wina braku Service Packa, albo tego, że masz jakiegoś starego. Kolobos dobrze radzi.
    Pozdro
  • Poziom 31  
    przeciez masz dobrze!!
    UDMA4 to inaczej ata66
    UDMA5 to ata100
    i udma6 ata133
    mam taki opis w asrocku przy wykrywaniu dysków
    w dyskach dma wlaczone jest automatycznie bez mozliwosci wylaczenia(w windowsie)
    w cdromach mozesz sobie wlaczac do woli itp...

niczym sie nie przejmuj i zostaw jak jest
  • Poziom 26  
    To chyba nie w tym problem. Plyta oparta jest na chipsecie 440BX wiec raczej nie potrzebuje sterownikow, a windows to WinME. Na innym komputerze w podonej konfiguracji jest wszystko ok.
    BIOS wykrywa wszystko jako UDMA4 ale windows nie chce uaktywnic tego trybu. Chodzi o to ze po zaznaczeniu checku DMA we wlasciwosciach dysku wszystko sie chrzani tak jak juz to opisalem. I przez to wszystko okropnie wolno chodzi (transfer dysku w tym trybie to 2,5 MB/s).
  • Poziom 18  
    Zbynia napisał:

w dyskach dma wlaczone jest automatycznie bez mozliwosci wylaczenia(w windowsie)
    w cdromach mozesz sobie wlaczac do woli itp...

W dyskach rowniez mozna pod windowsem wyłaczyc DMA w dysku, sam tak robilem bo jak podłaczałem dodatkowy dysk i kopiowalem cokolwiek to sie komp zawieszał. Pomagało wlasnie wyłaczenie DMA, choc wolniej sie kopiowało.

Co do niewłaczające sie DMA u mnie pomagała wlasnie instalacja sterownoków od plyty głownej w moim przypadku to Via.

Inny sposob to wywalenie kontrolerów z Menadzera urzadzen i zrobic reboot kompa.
    Są jeszcze sterowniki ASPI ale to chyba tylko do nagrywarek i cdromow, nie jestem pewien czy dla dysków tez. Jakby co to niech ktos mnie poprawi.
  • Poziom 31  
    mil a jak chodzi ci bez tego dma??
    jesli dobrze to po co wogole sobie glowe zawracasz??
    w xp mozna przelaczyc jeszcze na "tylko PIO" tyle ze po co??
    odpal jakis program do testu transferu i zobacz czy jest w normie zanim zaczniesz grzebac bez sensu....

ralph ASPI sa wylacznie do cd.....
  • Pomocny post
    Moderator Samochody
    To jest błąd w BIOSie Award, jestem tego na 100% pewien. Chipset BX obsługuje tylko tryb UDMA-2 (UDMA/33) a BIOS próbuje zainicjować wyższy tryb i dyski pracują b. wolno (w trybie zgodności z MS-DOS 16bit) a w Windowsie nie da się zaznaczyć DMA.

Doraźnym rozwiązaniem jest WYŁĄCZENIE obsługi UDMA w BIOSIe - wtedy będzie się dało włączyć DMA (PIO-4 + DMA-MW) w Windowsie.
    Można też przestawić dysk, tak aby zgłaszał się jako UDMA-2 ( http://www.seagate.com/support/disc/download/uata100d.exe )lub spatchować BIOS programem BIOS Patcher ( http://www.rom.by/articles/BP/index_english.htm ).
    Tobie polecał bym ograniczenie max trybu UDMA dysku, jako że jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Cytat:
    Overview

An Award BIOS dated prior to 10/28/98 may prevent Windows 95/98 and Windows NT from performing UDMA transfers with Ultra ATA/66 capable hard drives. This issue has been observed to only affect systems with chipsets capable of supporting a maximum of UDMA mode-2 (Ultra ATA/33), have an Award BIOS (dated prior to 10/28/98 ), and have a hard drive installed that supports Ultra ATA/66 (also commonly referred to as UDMA mode-4 or UltraDMA/66).

For Windows 95/98 based systems the typical reported symptom is that the DMA "check-box" in Device Manager for the specific hard drive will not stay enabled after a system reset. The worst case scenario is that under Windows 95/98 the hard drive may be forced to run in MS-DOS compatibility mode until UDMA is disabled in the system BIOS.

In the case of Windows NT, the symptom may likely manifest itself as a small reduction in hard drive performance. In most cases though, the hard drive continues to run normally under the operating system default of PIO mode-4 (which is the Windows 95/98/NT default transfer rate for all Ultra ATA hard drives).

Resolution

The best resolution is to contact your system or motherboard manufacturer for a BIOS update that corrects this issue. If a BIOS update is not available or is not convenient, then the alternative is to temporarily disable the Ultra ATA/66 capability of your hard drive until such time that a BIOS update is possible. Disabling Ultra ATA/66 can be accomplished by the use of a special utility available from this web site.

Disabling the UDMA option in the system's BIOS can be used as a temporary solution for systems that are running Windows 95/98 and the hard drive is being forced to run in MS-DOS compatibility mode. This should allow the hard drive to run in PIO mode-4 and operate in Windows 95/98 protected mode until either a BIOS update can be obtained, or Ultra-ATA/66 can be disabled on the hard drive.

Special Note: Affected chipsets include but are not necessarily limited to the following:

Intel: 430TX, 440LX, 440BX
    VIA: 586A, 586B, 596, 686
    SiS: 5598, 5591, 5600, 530, 620
    Ali: 1543C, 1533A-J, 1543A1-F