Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy da się sklonować kartę zbliżeniową ??

kamilalek1 09 Oct 2011 22:24 23668 14
 • #1
  kamilalek1
  Level 13  
  Mieszkam w bloku z 4 osobową rodziną, aby wejść do mieszkania muszę przyłożyć kartę zbliżeniową do drzwi, problem jest w tym że dostałem dwie karty a potrzebuję cztery, poszedłem do administracji aby dorobili mi dwie karty, a oni powiedzieli ze nie mogą tego zrobić bo do mieszkania mogą być przypisane maksymalnie 2 karty.

  Czy nie ma żadnego sposobu "domowego" aby sklonować kartę zbliżeniową, na allegro widziałem aukcji gdzie sprzedają czyste karty - standard karty to mifare 13,56 mHz ??
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  telbod
  Level 31  
  Sklonować raczej nie. Chyba że jakiś zabytkowy system. Czyste karty można wczytać do systemu. A od kiedy to administrator decyduje ile osób może mieszkać w mieszkaniu?? Może to jakiś tani system o małej pojemności np 100 kart.
 • #3
  kamilalek1
  Level 13  
  Standard jest sprzed 5 lat.
  Jeśli sklonuję kartę to będzie miała identyczne dane jak pierwsza, więc pojemność systemu nie ma tu nic do rzeczy, jeśli się mylę to napisz.
 • #4
  telbod
  Level 31  
  Systemy kontroli dostępu powstały po to aby nie kopiować kluczy. Można to zrobić z mechanicznymi. Elektroniczne klucze są po to aby była kontrola nad kluczami.
 • #5
  goldi74
  Level 43  
  kamilalek1 wrote:
  Jeśli sklonuję kartę to będzie miała identyczne dane jak pierwsza, więc pojemność systemu nie ma tu nic do rzeczy, jeśli się mylę to napisz.

  Karty nie da się sklonować. Każda karta, nawet czysta, ma swój numer i to on jest wczytywany do systemu.
 • #6
  kamilalek1
  Level 13  
  Ostatnio w wiadomościach mówili, że da się sklonować kartę zbliżeniową - kredytową, wystarczy że przytuli się do kogoś takiego w autobusie i ma się dane jego karty, więc z kartą mieszkaniową nie powinno być problemu skoro da się sklonować kartę kredytową.
  Masz oto filmik http://www.youtube.com/watch?v=ZKpEY4lRz9A&feature=player_embedded
 • #7
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Karty takie DA SIĘ SKLONOWAĆ. Swego czasu był nawet na forum projekt karty klonera, która mogła udawać wcześniej odczytaną kartę. Sam osobiście przumierzam się do podobnego tematu (rfid unique 125khz) w celach naukowych, ale podobnie jak autor wspomnianego projektu szczegółami a w szczególności ewentualnymi programami się nie podzielę, bo nigdy nie wiadomo komu może się to przydać.
  Co do Twojego problemu to rozwiązaniem jest prawo: administracja nie ma prawa ograniczać Ci ilości kluczy w tym wypadku w formie elektronicznej. Pójdź do nich jeszcze raz a jak odmówią to napisz pisemną prośbę i potem ew. zażalenie z prośbą o zmianę systemu na inny, pozwalający użyć tylu "kluczy" ile Ci się zamarzy;-)
 • #8
  kamilalek1
  Level 13  
  Wysłałem do nich pisemną prośbę ale jej nie uznali, jutro jak ją znajdę ty wyśle skan.
  W internecie widziałem kilka czytników kart zbliżeniowych, ale ceny 800 zł są za duże, przeczytałem również na stronie o bezpieczeństwie kart ze taki czytnik można kupić za 50$ ale nigdzie takiego nie mogę znaleźć.
 • #9
  gruby1
  Level 29  
  A może zrobić emulator karty? Co prawda jest to o tyle uciążliwe, że wymaga zasilania, ale da się to przeżyć. Widziałem na obcojęzycznej stronie projekt składający się bodajże tylko z mikrokontrolera, cewki i kilku elementów biernych. Dałoby się to upchnąć z baterią do jakiejś obudowy z pilota samochodowego. Chyba prostsze rozwiązanie niż klonowanie karty.
 • #10
  GSM
  Level 25  
  Witam,

  podszywanie się pod kartę systemu Unique (125 kHz) to żadna tajemnica, sam system jest już stary i nikt (normalny) nie stosuje go w poważnych zabezpieczeniach.
  Z kartami systemu Mifare (13,56 MHz) jest inaczej, sama transmisja jest szyfrowana a karta oprócz unikalnego numeru seryjnego zawiera banki pamięci w których można przechowywać dowolne dane.

  Karty nie można sklonować na zwykłą inną kartę, dlatego że nowe "puste" karty mają już inny unikalny numer seryjny, który jest tylko do odczytu.
  Potrzebna by była karta z możliwością przypisania jej samemu numeru seryjnego.

  Innym problemem z podszywaniem się pod karty systemy Mifare jest fakt iż transmisja jest szyfrowana.
  Były już udane próby łamania tego zabezpieczenia, ale to jest daleko od zasięgu zwykłego zjadacza chleba który chce sobie drugi elektroniczny klucz dorobić.

  Tak więc na potrzeby twojego problemu możesz założyć, że kart klonować się nie da.
  Jedyną możliwością w takim wypadku jest męczenie administracji o wydanie dodatkowych kart i przypisanie ich do twojego lokalu.

  Pozdrawiam,
  GSM
 • #11
  wzk
  Level 19  
  Problem prawny i należy rozwiązać go na drodze prawnej. Należy być tylko konsekwentnym. Warto zwrócić się do prawników, ponieważ takie postępowanie urzędasa zakładającego elektronicznego ciecia trąci nawet o naruszenie Konstytucji.
 • #12
  dondu
  Moderator on vacation ...
  wzk wrote:
  Problem prawny i należy rozwiązać go na drodze prawnej. Należy być tylko konsekwentnym.

  I to jest właściwa droga. Zacznij od pisma do zarządcy nieruchomości (pisma listem poleconym, albo złożonym osobiście z potwierdzeniem odbioru na kopii). Niczego "na gębę" nie załatwiaj :)
 • #13
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  gruby1 wrote:
  A może zrobić emulator karty? Co prawda jest to o tyle uciążliwe, że wymaga zasilania, ale da się to przeżyć. Widziałem na obcojęzycznej stronie projekt składający się bodajże tylko z mikrokontrolera, cewki i kilku elementów biernych. Dałoby się to upchnąć z baterią do jakiejś obudowy z pilota samochodowego. Chyba prostsze rozwiązanie niż klonowanie karty.

  Emulator czy kloner karty -> wychodzi na to samo a swoją drogą to rozwiązanie z ceweczką i attiny85 nie zabardzo działa bo testowałem ;-)
  Cóż, rzeczywiście z kartami mifire nie jest tak prosto ;-) Dlatego jak mówię - udaj się z tym do prawnika bo takie postępowanie spółdzielni jest niezgodne z prawem.
 • #14
  easypl12
  Level 12  
  Mam programator RFID w standardzie UNIQUE 125kHz.

  Sam programator jest wielkości paczki papierosów, zasilany 2xAAA, odczyt transpondera 1sek, zapis ok 3sek.

  Próbowałem kopiować karty i breloczki, działa rewelacyjnie :)
  Karty typu writable są wielokrotnego zapisu.

  BTW: może ktoś się orientuje na jakiej zasadzie nowy kod jest podtrzymywany w transponderze? Czy to jest jakaś pamięć typu flash?
 • #15
  stempik
  Level 12  
  kamilalek1 wrote:
  a oni powiedzieli ze nie mogą tego zrobić bo do mieszkania mogą być przypisane maksymalnie 2 karty.

  Najczęściej jest tak że jeśli płacisz za 2 osoby to dostajesz 2 karty. Więc droga prawna raczej odpada.
  Ale od jakiegoś czasu mam w pracy kibelek na kartę zblizeniową UNIQUE. Kaucja 50 zł. Bez problemy karta dała się skopiować na transdponder z autka w cenie 10 zł. więc 40 pozostało mi na pifko.

  Moderated By fortronik:

  3.1.19. (13) Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.