Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite A300D-15H uszkodzona płyta główna (po zwarciu)

10 Paź 2011 12:30 3592 8
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich forumowiczów, mam problem ze swoim laptopem mianowicie wymieniałem gniazdo zasilania, po złożeniu okazało się, że matryca nie odpaliła, pomyślałem , że w pośpiechu zapomniałem podłączyć- odkręciłem i okazało się, ,że jest podłączona. Postanowiłem sprawdzić pod zewnętrznym monitorem- również brak sygnału. Postanowiłem wyjąć kartę graficzną i zobaczyć reakcję, po wyjęciu karty graficznej i uruchomieniu matryca się zaświeciła, jednak szybko wyłączyłem sprzęt aby nie uległ przegrzaniu. Pomyślałem, że może grafika źle dociśnięta była albo zakurzona- włożyłem ją na swoje miejsce i chciałem tak na szybko sprawdzić reakcję, jednak przez ten pośpiech metalowa część przedniego panela dotknęła płyty głównej i laptop już nie reaguje... Zauważyłem jednak , że po podłączeniu zasilania i podpięciu taśmy od górnych "przycisków funkcyjnych" lekko się one podświetlają. Zdaję sobie sprawę , że narobiłem bałaganu ale jak to mówią jak się człowiek spieszy to się diabeł cieszy :) liczę na Waszą pomoc, od czego zacząć? oglądałem płytę i wizualnie wszystko ok...

PS:po podłączeniu zasilania słychać takie cichutkie pyknięcia...
  • Poziom 2  
    dt1 napisał:
    Witaj,
    Myślę, że zacząć warto od tego: http://forum.elvikom.pl/viewtopic.php?f=138&t=986

Zagłębiłem się w lekturę wydaje mi się , że to wina pc125 jednak nie mogę go zlokalizować jest pc124 i obok dwa takie same niepodpisane... a chciałbym lutowanie ograniczyć do minimum.

Sprawdzać wszystkie czy może jest jakaś zależność?

PS: Dodaję zdjęcie.

Toshiba Satellite A300D-15H uszkodzona płyta główna (po zwarciu)
  • Poziom 16  
    Napisz jak doszedłeś do tego że to winna kondensatora PC125 nie widząc go nawet ?
  • Poziom 2  
    wolek123 napisał:
    Napisz jak doszedłeś do tego że to winna kondensatora PC125 nie widząc go nawet ?

na podstawie schematu w wątku który przytoczył kolega wyżej, jako, że pc125 jest pierwszy w kolejności i do zwarcia doszło właśnie w tym obszarze. Dźwięk owego "pykania" wydobywa się również z obszaru gdzie nastąpiło zwarcie więc także na tej podstawie się domyślam, że wina może leżeć na pc125...
  • Poziom 16  
    Proponuję odłożyć laptopa i zapoznać się ze szkoleniem jeszcze raz, a następnie jeśli Kolega posiada podstawowe narzędzia do naprawy przystąpić do jakiś pomiarów, jeśli nie proponuje oddać laptopa do serwisu.
  • Poziom 2  
    wolek123 napisał:
    Proponuję odłożyć laptopa i zapoznać się ze szkoleniem jeszcze raz, a następnie jeśli Kolega posiada podstawowe narzędzia do naprawy przystąpić do jakiś pomiarów, jeśli nie proponuje oddać laptopa do serwisu.

Przed przystąpieniem do lutowania wolałbym najpierw zebrać trochę informacji na ten temat, ewentualnie byłbym bardzo wdzięczny za sugestie w tym przypadku.
  • Poziom 16  
    Sugestia/podpowiedź jest taka - schemat z zamieszczonego szkolenia nie dotyczy każdego laptopa = każda platforma będzie miała inny schemat.
  • Poziom 17  
    Mam podobny problem,
    Bardzo duży pobór prądu, grzeje się mosfet pq39.
    Po wymianie dalej się grzeje. Pod pc124 mam zwarcie.
    Na wejściu zasilania mam opór 200 k (poprawny).
    Czy kolega znalazł ten PC125?