Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ASUS RT-G32 jak skonfigurować aby odebrać sygnał wifi ?

szczypek1515 10 Oct 2011 16:22 8803 20
    szczypek1515
    Level 10  
    Witam. Posiadam od dziś router ASUS RT-G32 i problem polega na tym że kompletnie nie wiem jak się z tym obchodzić. Otóż, mam laptopa którym odbieram sygnał wifi od kolegi z bloku i normalnie się łączy i mam internet z tym że zasięg nie jest za dobry. I to samo chciałbym uzyskać przy PC przy pomocy tego routera. Wszedłem w ustawienia routera pod ip 192.168.1.1 ale kompletnie nie wiem co i gdzie zrobić żeby router wyszukał sieci w pobliżu i później się połączył. Dodam ze system to Windows 7. I też nie jestem pewny co do podłączenia, kabel (skrętką) wpinam pod kartę sieciową PC (zintegrowana) ale do routera gdzie podłączyć ? Pod któreś z wejść oznaczone 1,2,3,4 czy pod WAN ? Z tyłu routera jest przycisk Reset no to wiem do czego on służy ale jest jeszcze WPS i też nie wiem co on dokładnie robi. Bardzo proszę o pomoc.
    -100lec-
    Level 18  
    Ruter nie łączy się z siecią bezprzewodową! Ruter służy do rozdzielenia sieci na LAN lub WIFI.
    Do rutera podłączasz linię telefoniczną z internetem lub kabel LAN (przez który idzie internet).
    szczypek1515
    Level 10  
    Też tak myślałem...ale 2 miesiące temu ktoś mi udowodnił że tak nie jest. Byłem w norwegii i kolega odbierał skądś sygnał laptopem ale że zasięg był za słaby to sciągał internet routerem. Także da się na pewno to zrobić. Ja już kiedyś miałem router wifi ale nie wiedziałem że da się połączyć nim z siecią bezprzewodową.
    Loligo
    Level 18  
    Router musi mieć funkcję wireles bridge/client żeby coś takiego dało się zrobić (większość nowszych routerów posiada taką możliwość - nawet te najtańsze)
    Możesz spróbować z tym - http://www.tp-link.com/en/products/details/?categoryid=244&model=TL-WR340G#spec - sprawdzone i działa
    WPS to jest - http://en.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi_Protected_Setup
    Szukaj opcji wireles bridge / wds w swoim routerze
    Stanley_P
    Level 27  
    tracer97 wrote:
    Ruter nie łączy się z siecią bezprzewodową! Ruter służy do rozdzielenia sieci na LAN lub WIFI.

To zależy co rozumiesz przez 'router'. W klasycznym rozumieniu tego słowa owszem, mniej więcej tak.

Quote:
    Do rutera podłączasz linię telefoniczną z internetem lub kabel LAN (przez który idzie internet).

Obecnie najczęściej są to urządzenia, które w jednej obudowie ("pudełku") łączą wiele funkcji, zazwyczaj: routera, kilkuportowego switcha, AP (punktu dostępowego wifi), a także czasem modemu (skoro jak sam napisałeś, w niektórych modelach można bezpośrednio dołączyć linię telefoniczną). Możliwości danego routera**, dostępne tryby pracy, itp., są zazwyczaj wyszczególnione w dokumentacji.
    Są też routery** , które potrafią połączyć się z siecią wifi (posiadają układ radiowy od strony portu WAN), rozdzielić sieć, oraz ponownie rozesłać sygnał wifi drugim, niezależnym torem radiowym, czyli przez wbudowany AP. Przykład takiego routera**: Airlive G.DUO. Jeżeli Autorowi topicu nie uda się skonfigurować tego Asusa w trybie AP client czy WISP (ale to i tak pozwoli tylko odebrać wifi i rozesłać net po kablu), proponuję zwrócić uwagę na to urządzenie, tudzież zapoznać się z TYM postem (#3) oraz dalszymi zawartymi w nim linkami.

Pozdrawiam -

Stanley

**może bardziej prawidłowo: 'wielofunkcyjne urządzenie routeropodobne' - choć wątpię czy ten termin się przyjmie ;-) Może ktoś wymyśli zgrabniejszy?
    szczypek1515
    Level 10  
    Nie zależy mi żeby rozsyłać internet jeszcze dalej przez wifi. Chciałbym tylko odebrać sygnał routerem i kablem połączyć z moim PC. Czyli rozumiem że są po prostu routery do tego przystosowane. Czy w takim razie ten ASUS RT-G32 posiada taką fukncję ? Bo nie mogę za bardzo znaleźć. I nie mam zamiaru w sumie kupić nowego sprzętu. Mam ten router i po prostu pomyślałem że da radę z niego skorzystać. Jeżeli nie posiada tej opcji to nie mam zamiaru kupować nowego.
    aarek68
    Level 20  
    Ten router (ASUS RT-G32) nie posiada funkcji odbierania sygnału wi-fi - konieczne będzie nabycie sprzętu takiego choćby jaki był wymieniony w postach wyżej.
    Stanley_P
    Level 27  
    szczypek1515 wrote:
    Nie zależy mi żeby rozsyłać internet jeszcze dalej przez wifi.

Napisałeś w pierwszym poście :
    Quote:
    odbieram sygnał wifi od kolegi z bloku i normalnie się łączy i mam internet z tym że zasięg nie jest za dobry

Rozwiązania/sprzęt, o których pisałem w poprzednim poście pozwoliłyby definitywnie polepszyć/zwiększyć zasięg wifi u Ciebie np. na cały lokal a nie tylko np. jedno pomieszczenie. A zatem zwiększyć mobilność laptopa oraz umożliwić ewentualne łatwe podłączenie kolejnych urządzeń. Dlatego o nich wspomniałem. Ale oczywiście decyzje należą do Ciebie ;-)

Quote:

Chciałbym tylko odebrać sygnał routerem i kablem połączyć z moim PC. Czyli rozumiem że są po prostu routery do tego przystosowane. Czy w takim razie ten ASUS RT-G32 posiada taką fukncję ? Bo nie mogę za bardzo znaleźć.

co do tego Asusa już wiesz - ten router czy raczej wur** nie ma odpowiedniej opcji. Polegam tu na opinii @aarek68.

Quote:

I nie mam zamiaru w sumie kupić nowego sprzętu. Mam ten router i po prostu pomyślałem że da radę z niego skorzystać. Jeżeli nie posiada tej opcji to nie mam zamiaru kupować nowego.

Jeśli chcesz bardzo niskobudżetowo podłączyć tego peceta do netu (koszt kabla i dwóch wtyczek RJ45) - do odbioru możesz wykorzystać swojego laptopa; zakładam, że standardowo posiada kartę LAN. Tzn. łączysz oba kompy kablem LAN, na laptopie odbierasz wifi tak jak odbierałeś, oraz uruchamiasz na nim udostępnianie połączenia internetowego. Uprzedzając ewentualne dalsze pytania o konfigurowanie, itp.: w szukajkach wklepujesz hasło ICS. Oczywiście minus jest taki, że blaszak będzie mial dostęp do netu tylko w czasie gdy będzie włączony laptop oraz ograniczasz mobilność tego ostatniego.

Pozdrawiam -

Stanley

**wur = wielofunkcyjne urządzenie ruteropodobne ;-)
    szczypek1515
    Level 10  
    A jakie istnieje tanie urządzenie które służy tylko do tego ? Np jakaś antenka z kartą pod PCI ? Jest coś takiego ? Czy router z tym bridgem musi być ?
    Stanley_P
    Level 27  
    Chodzi ci po prostu o kartę wifi do tego peceta, abyś mógł przez nią odbierać sygnał od kolegi? No oczywiście, że są, zarówno na PCI jaki USB. Z tym, że w miejscu gdzie znajduje sie pecet, musi być odpowiedni sygnał, a napisałeś w pierwszym poście ogólnikowo, że jest nienajlepszy. Można co prawda stosować przedłużacze (dla karty PCI: anteny, dla USB: portu USB+ew. anteny), lecz w obu przypadkach w praktyce będzie to max. kilka metrów. Jeżeli do odbioru wifi zastosujesz router z funkcją APClient, długość kabla LAN może bez problemu wynieść nawet kilkadziesiąt m.

Gdybyś jednak decydował się na rozwiązanie z kartą wifi, sądzę, że bardziej praktyczna będzie USB. Koniecznie z zewnętrzną anteną, najlepiej odkręcaną. W razie czego będziesz mógł ją łatwo użyć także w innym kompie, np. w swoim laptopie (prawdopodobnie będzie sporo czulsza od wbudowanej). Przed zakupem proponuję najpierw orientacyjnie sprawdzić przy pomocy laptopa siłę sygnału wifi w pobliżu peceta, tzn. czy w ogóle jest szansa na sukces. Pomocny będzie program InSSIDer.

Pozdrawiam -

Stanley
    szczypek1515
    Level 10  
    Powiem tak...sygnał laptopem koło peceta to jest los szczęścia, 1cm ruchu laptopem i po internecie, ale jak się dobrze ustawi to czasami nawet 3 kreski złapie z 5 chyba o ile się nie mylę. Ale zazwyczaj jest to 1 albo 2 kreski. Jakieś linki do tych kart z zewnętrzną antenką ?
    Stanley_P
    Level 27  
    Zobacz ten topic, problem w sumie niemal identyczny jak u Ciebie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2032082

Przy czym gdybyś oprócz karty dodatkowo inwestował w przedłużacz USB 3-5m (pozwoli Ci łatwiej "manewrować" kartą, znaleźć miejsce dobrego odbioru), kupuj lepszej jakości (grubszy), a nie taki po 5zł z Alledrogo. Np. mój 3m firmowany bodajże Hama kosztował ~20zł.

Pozdrawiam -

Stanley
    szczypek1515
    Level 10  
    Dobra, mam ten router co kolega wczesniej podal w linku a dokladnie TP-Link tl-wr340g i teraz czy ktos moglby dokladnie napisac jak to skonfigurowac zeby odebrac ten sygnal wifi ? Bo wszedlem w te opcje tego routera i kompletnie nie wiem co zrobic. Ma ktos taki router i wie jak i gdzie co ustawic ?
    jimasek
    Moderator of Networks, Internet
    Urządzenie działa tylko w trybie AP lub Bridges (rodzaj wzmacniacza), nie ma typowego clienta.
    szczypek1515
    Level 10  
    Aha czyli rozumiem ze i tak tym routerem tego nie zrobie ? Wiec ktos tu mnie wprowadzil z blad i jestem tylko stratny pare zlotych. Chyba dam sobie spokoj z tym internetem bo za duzo mnie to bedzie kosztowac.
    Loligo
    Level 18  
    Zadałeś sobie trochę trudu i poczytałeś dokumentację? W zakładce wireless masz opcję wireless bridge . Zaznaczasz, dodajesz MAC adres AP z którym chcesz się połączyć.
    szczypek1515
    Level 10  
    No dobra ale skąd mam wziąć ten MAC adres AP ? Ściągam sieć za pomocą laptopa o której nie mam pojęcia więc gdzie znaleźć ten MAC adres tej sieci w laptopie żeby go wpisać ? Przepraszam ale naprawdę nie mam pojęcia jak to zrobić.

Dodano po 24 [minuty]:

Kolego Loligo, skoro mówisz że da się to zrobić to proszę o pomoc bo kurcze sam sobie z tym nie dam rady. A poza tym, skoro ten router może łączyć się z siecią bezprzewodową to czemu nie można po prostu nim wyszukać wszystkich pobliskich sieci i się z którąś połączyć tak jak to się odbywa w laptopie ?
    Stanley_P
    Level 27  
    szczypek1515 wrote:
    No dobra ale skąd mam wziąć ten MAC adres AP ? Ściągam sieć za pomocą laptopa o której nie mam pojęcia więc gdzie znaleźć ten MAC adres tej sieci w laptopie żeby go wpisać ? Przepraszam ale naprawdę nie mam pojęcia jak to zrobić.

Zainstaluj na laptopie Inssider. On dużo Ci powie o sieciach wifi wokół, znacznie więcej niż standardowe narzędzia Windows.

Pozdrawiam -

Stanley

Dodano po 48 [minuty]:

szczypek1515 wrote:
    A poza tym, skoro ten router może łączyć się z siecią bezprzewodową to czemu nie można po prostu nim wyszukać wszystkich pobliskich sieci i się z którąś połączyć tak jak to się odbywa w laptopie ?

Zapytaj producenta.
    szczypek1515
    Level 10  
    Dobra, jeszcze inaczej. Posiadam kartę Wl-138G v2 chyba ASUS-a i teraz skad pobrac sterowniki do windows 7 64bit ? czy powinna dzialac bez sterownikow bo jeszcze nie podlaczalem ?
    Stanley_P
    Level 27  
    To ja jeszcze inaczej. Pytasz teraz o całkiem inny sprzęt i w sumie o inną sprawę (szukasz sterowników), niż podałeś w tytule topicu. Powinieneś IMO założyć nowy temat.
    Sterowniki do danego urządzenia zwykle znajdują się na stronie producenta. Jeżeli znasz nazwę chipsetu (głównego układu scalonego, na którym skonstruowana jest karta), można próbować szukać na stronach producenta tegoż chipsetu. Czasem sterowniki są tam nowsze niż na stronach producenta karty, dają więcej możliwości, ale nie jest to reguła.
    Wyszukiwanie boli?

Pozdrawiam -

Stanley
    szczypek1515
    Level 10  
    Przepraszam za zachowanie niezgodne z regulaminem ale nie chciałem zakładać nowego tematu bo to i tak się tyczy tego samego. A co do urządzenia to nie znam dokładnie chipsetu. Podłączyłem już kartę do komputera no i tak...wykryło mi dużo sieci w pobliżu, również tą, z którą się właśnie łączę laptopem ale problem polega na tym że której sieci bym nie wybrał to wyskakuje że nie może się połączyć ale dlaczego ? Czy faktycznie potrzebny jest jakiś sterownik ? Czy muszę coś zmienić w ustawieniach ? We właściwościach karty znalazłem nazwę Broadcom więc już nie wiem w sumie co to za karta, na pewno jest na niej napisane WL-138G v2 więc wpisałem ten model w google i wyskoczyło ze ASUS więc nie wiem już sam. Bardzo proszę o rady bo chyba jestem blisko celu ale brakuje jakiegoś drobiazgu bo nie mogę się połączyć mimo że sieć jest niezabezpieczona i widzę dużo sieci w pobliżu.