Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.
 • #1
  bergerac
  Level 2  
  Witam !
  Chcę zrobić podgrzewane lusterka, przy zastosowaniu taśmy oporowej z Cyfroniki. Nie wiem tylko, jak liczy się wydajność cieplną przy zasilaniu 12V. Czy ktoś zna może jakiś wzór ?
 • #2
  tabaluga
  Level 12  
  w przypadku pradu prawie cala praca zostaje zamieniona na cieplo wzory na prace praca=napiecie * natezenie * czas ewentualnie praca=napiecie do kwadratu*czas / opór ale jaka ilosc ciepla zostanie przekasana do lusterka to zalezy od wielu czynników moze ci wystarczy znac moc grzalki moc =natezenie *napiecie albo moc= napiecie do kwadratu przez opór

  zostaje ci chyba metoda prob i bledow:)

  Tabaluga
 • #3
  kss213
  Level 20  
  prpponuje podkleic pod lusterko z 5 rezystorow cemenciakow z wyl czasowym albo po przekroczeniu temp i dodatkowo do tego jakis zwykly wlacznik gdzies to juz widzialem ale wartosci dokladnej nie podam jaki gosc mial
  zadaje sie ze w ktorejs EP byl o tym artykul
  pozdrawiam :)
 • #4
  uaz
  VIP Meritorious for electroda.pl
  cztery szeregowo rezystory po 1,5 om - to da grzałkę ok. 25 W
  Do tego czasówka na ok 5 minut. - czasówka np. na 4060.
  Rezystorki po 20 W każdy ( są fajne płaskie i dobrze dolegają do szybki ).
 • #5
  bergerac
  Level 2  
  dzięki, patent z rezystorami znałem, myślałem, że taśmę lepiej dopasuje do całej powierzchni lustra. A jeszcze mógł bym prosić ciut szczegółów na temat czasówki 4060 ?
 • #7
  Nick
  Level 12  
  Tylko uważaj przy wyciąganiu wkładów z lusterek. Robiłem w swoim Civicu i jeden mi szlag trafił... Strasznie ciężko dobrać się było.
 • #8
  gajart
  Level 13  
  Na giełdach samochodowych sprzedają gotowe folie grzejne które nalepia się na wewn. stronę lusterka dwa kabelki podłączyć i gotowe.
  Ceny nie znam ale u mnie w Krakowie zawsze to mają
  Pozdrowienia
 • #9
  bendix
  Level 12  
  Zaciekawiła mnie ta folia grzejna, ponieważ nigdzie się z takim produktem nie zetknąłem, ani w sklepach ani na giełdzie samochodowej (rzeszowskiej). W moich lusterkach (CorsaB) nie ma możliwości przyklejenia rezystorów, ponieważ lusterko przyklejone jest do płytki montażowej, która zamocowana jest w obudowie lusterka na przegubie kulowym w celu regulacji ustawienia. W grę wchodzi jedynie cienka folia grzewcza wklejona pomiędzy szkło a płytkę montażową. Ciekawe czy jest to produkt krajowy, ewentualnie gdzie jeszcze można to nabyć?
 • #10
  Crazy Horse
  Level 11  
  Widziałem kiedyś w sieci stronkę firmy rozprowadzającej takie folie grzewcze. Zdaje się, że oferowali nawet sprzedaż wysyłkową. Nie zamawiałem tego u nich, ale adres zachowałem:

  http://www.lusterka.ramtel.pl/

  Jeżeli z niego skorzystasz to chętnie zapoznam sie z uwagami co do firmy i ich wyrobów 8)
 • #11
  bendix
  Level 12  
  Znam tą stronkę, wymiarowo najbardziej odpowiednia grzałka to GB-10, 13W/12V. Wysłałem do nich już kilka postów, z zapytaniem o cenę grzałek, wkładów lusterek, ponieważ stare przy demontażu można uszkodzić. Lecz bezskutecznie czekam na odpowiedź, olewają równo potencjalnych kientów, wczesniej zima się skończy niż otrzymam jakieś informacje!
  Pozdrawiam.