Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Energooszczedna pompa obiegowa WILO Pico Stratos

10 Oct 2011 18:43 7952 4
 • Level 9  
  Witam,

  mam zamiar wymienic pompy obiegowe na energooszczedne.
  Mieszkam w domu jednorodzinnym. Czesc ogrzewania leci na podlogowce a reszta na kaloryferach. Piec gazowy kondensacyjny Vaillant steruje jedna pompa, a podlogowka podlaczona jest na sztywno z osobnym termostatem (mieli w okresie grzewczym ca. 18h/dobe - na noc jest wylaczana przez termostat).
  Podlogowke zaleca Wilo ustawic w tryb "constant", wiec bedzie nadal "mielic".
  Tutaj rodzi sie pytanie czy mozna zaoszczedzic energie w tym trybie pracy ?
  O ile pompa do podlogowki leci z tylko 45W o tyle Vaillant ma zabudowana pompe o mocy 95W. Przy koloryferach Wilo zaleca prace ze zmienna moca prawdopodobnie uzalezniona od mozliwosci przeplywu (przy "zakreconych" kaloryferach przeplyw i pobor pradu mniejszy). Tutaj rodzi sie pytanie czy ot tak mozna w piecu Vaillanta ecoTEC VU 196-2 wymienic pompe na inna (sterowanie) ? Ponadto pompa ma "systemowe" przylacze widoczne na zdjeciu.

  Pozdrawiam serdecznie

  Energooszczedna pompa obiegowa WILO Pico Stratos
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Level 20  
  Od tak pompy wymienić nie można. Ale można by pokombinować z pompą o tych samych parametrach tylko tzw. energooszczędną.
  Tylko znając szczęście przyłącza pompy musisz dopasować.
 • Level 9  
  W pierszej lini interesuje mnie potencjal oszczednosci. Jak juz pisalem, podlogowka pracuje ze stala moca i do tego pobiera mniej energii, wiec i potencjal oszczednosci wyglada inaczej niz w pompie "kaloryferowej".
  Czy ktos ma doswiadczenia z tymi pompami i czy warto w nie inwestowac.
 • Level 17  
  Rzeczywiście redukcja przepływu (pozamykane głowice na grzejnikach) spowoduje zmniejszenie poboru energii elektrycznej przez pompę obiegową - zarówno stopniowa jak i elektroniczna.
  Z elektronikiem można założyć około 40-50% oszczędności.
 • Level 11  
  Witam,
  Jeżeli chodzi o nastawę pompy z typoszeregu PICO będącej zainstalowanej w instalacji podłogowej charakterystyka stałej różnicy ciśnień jest najbardziej odpowiednia. Przede wszystkim ten typoszereg pomp charakteryzuje się niewielkim poborem mocy, natomiast pompa posiada płynną regulacje wydajności, nie znając projektowej wymaganej różnicy ciśnień jaką ma zadawać w instalacji pompa należy płynnie zmieniać nastawę do minimalnych wartości podnoszenia przy jednoczesnym utrzymaniu komfortu cieplnego. W nowych pompach Startos PICO znajduje się system Dynamic Adapt pozwalający pompie na "naukę" w instalacji i dopasowanie się warunków w niej panujących.

  Jeżeli jednak chodzi o zmianę zamontowanej pompy w piecu Vaillant, sprawa jest o tyle bardziej skomplikowana iż pompy te przygotowywane są przede wszystkim w specjalnych wymiarach montażowych i bardzo często różnią się od pomp dostępnych na rynku.
  Przy ew. konieczności zamiany urządzenia niezbędne jest zapoznanie się ze specyfikacją techniczną urządzenia. Pomp z typoszeregu WILO występują również w wymiarach montażowych 130 mm stąd po uprzedniej weryfikacji wydajności istnieje możliwość wymiany pomp. (jedno to jednak bardzo indywidualna sprawa)

  Pozostaje do dyspozycji.