Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy dobry schemat instalacji CO i CWU?

10 Paź 2011 19:53 11149 8
  • Poziom 9  
    Muszę wymienić kocioł CO,chciałbym oprócz dmuchawy i sterownika zastosować
    zawór trójdrogowy.Poniżej narysowałem schemat mojej instalacji.Prosiłbym
    o komentarze i ewentualne uwagi.
    Żeby zapobiec szybkiemu wystudzeniu zbiornika CWU,muszę chyba zastosować zawór zwrotny,nie wiem tylko czy na zasilaniu czy powrocie.
    Proszę o podpowiedzi.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Za pomoc dziękuje się wciskając przycisk "pomógł" lub ofiarowuje się punkty.
    Natomiast nie ma takiego zwyczaju żeby pobierać punkty za oczekiwaną pomoc.
    Jeżeli udostępnisz ten schemat (?) za darmo to może ktoś Ci pomoże.
  • Poziom 9  
    Przepraszam !Jak widać jestem tu pierwszy raz i nie bardzo rozumiem co to są te punkty.
    Schemat jest do wglądu i proszę o pomoc,bo zima za pasem.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    O.K.
    Poświęcę się i wkleję ten schemat za Ciebie.
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję!
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Ten zawór trójdrożny jest źle podłączony.(tak wynika ze schematu)
    Prawdopodobnie jest to zabezpieczenie przed zbyt niskim powrotem.
    W takim układzie powinien być ""wpięty"" w jeden ze sposobów.(zależne to będzie od tego jaki to zawór , rozdzielający czy mieszający)
    Czy dobry schemat instalacji CO i CWU? Czy dobry schemat instalacji CO i CWU?
    Teraz widać że zawór zwrotny nie sprawdzi się.
    Do celów które przewidujesz najlepszym rozwiązaniem (najprostszym) jest pompa ładująca na poziomym odcinku do bojlera.
    Możesz pomyśleć nad innymi rozwiązaniami np. elektrozawór i termostat różnicowy.
    Na tym forum jest dużo ludzi i dużo rozwiązań - może ktoś podpowie.
  • Poziom 9  
    Generalnie chodzi mi o utrzymanie stałej temperatury w kotle co,oraz na grzejnikach.
    Taki schemat dał mi hydraulik.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Jeżeli chodzi o utrzymanie stałej temperatury to owszem , ten Twój schemat a raczej sposób montażu tego zaworu jest prawidłowy.
    Sam schemat przypomina wtedy układ podłogówki , tylko że to jeszcze nie wszystko.
    W takim układzie pobór czynnika grzewczego do celów C.W.U musi się odbywać po stronie "pierwotnej".(przed zaworem trójdrogowym)
    Dlaczego ?
    Właśnie dlatego że woda powinna mieć 55°C a Ty możesz ją utrzymywać na instalacji poniżej tej zależności.
    Jeżeli chcesz skorzystać ze swojego schematu to musisz przenieść "wpięcie" bojlera przed zawór i zastosować pompę ładującą.
    Sposób podpięcia bojlera musisz podejrzeć ze schematów opartych na zaworze czterodrogowym.
  • Poziom 9  
    Poprawiłem schemat, czy w tym przypadku musiał bym zakładać pompkę na CWU,czy też da radę cyrkulacja.
    I jeszcze jedno, w/g pierwszego schematu zastosować zawór mieszający czy regulujący,lub tzw uniwersalny.