Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak bezpiecznie podłączyć

konru 02 Gru 2004 17:49 4684 17
  • #1 02 Gru 2004 17:49
    konru
    Poziom 2  

Witam
    Mam starą instalację elektryczną(3-fazy) i przepływowy podgrzewacz wody o mocy 18KW,no i problem.Chodzi mi o poprawne podłączenie wył.różnicowego.Fazy+N przechodzą przez różnicowy a co zrobić gdy nie mam uziemienia PE i nie mogę uziemić podgrzewacza.Czy bez PE będzie bezpiecznie??

0 17
  • Katalog Megger
  • #2 02 Gru 2004 19:33
    lisos
    Poziom 22  

jak masz rurki wodne metalowe robisz obejme na rurke, przykręcasz przewód DY 1x4 i łączysz w puszce z przewodem ochronnym podgrzewacza-rura wodna to dobre uziemienie ale przydałoby się sprawdzić jego skuteczność odpowiednim miernikiem
    pozdrawiam

0
  • #3 02 Gru 2004 20:07
    Arro
    Poziom 15  

Jeśli masz starą instalacje to skąd sie tam wziął wyłącznik różnicowoprądowy? Co do podłaczenia to działac bedzie ale podbrzewacz będzie bez ochrony, do rurki lepiej jednak nie podłączać bo to różnie bywa z tymi rurkami. Jeżeli chcesz mieć to jednak przez wyłącznik to musisz poprowadzić 5 żyłe z przed wyłącznika do uziemienia podgrzewacza

0
  • Katalog Megger
  • #4 02 Gru 2004 20:35
    konru
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedz
    Drogi ARRO moje pytanie szło tak Chodzi mi o poprawne podłączenie wył.różnicowego....tak więc dopiero zamierzam podłączyć ten wyłącznik.A co do tych rur to podzielam twoje zdanie jest to troszke śliskie.Nie wiem czy podłączenie przewodu N z przed wyłącznika do uziemienia podgrzewacza nie wpłynie na jego pracę??

0
  • #5 02 Gru 2004 21:49
    bodekb
    Poziom 11  

rozdzielasz N prze wylacznikem na N i PE. przez wylacznik puszczasz tylko N i faze(y) a poza wylacznikiem laczysz PE i obudowe podgrzewacza i gotowe
    sprawa prosta i bezpieczna

0
  • #6 02 Gru 2004 22:28
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 02 Gru 2004 23:01
    _Tomaszz
    Poziom 16  

konru napisał:
    Witam
    Mam starą instalację elektryczną(3-fazy) i przepływowy podgrzewacz wody o mocy 18KW,no i problem.Chodzi mi o poprawne podłączenie wył.różnicowego.Fazy+N przechodzą przez różnicowy a co zrobić gdy nie mam uziemienia PE i nie mogę uziemić podgrzewacza.Czy bez PE będzie bezpiecznie??

Przypuszczalnie ten pdgrzewacz pracuje tak, jak napisał geguś, czyli nie wykorzystuje przewodu neutralnego.
    Jeśli masz starą instalację (czyli 3 fazy + PEN) i wykorzystujesz tylko przewody fazowe jako czynne - można dodatkowo "wpiąć" różnicówkę, ale tylko na te trzy fazy, przewodu PEN nie wolno przerywać.
    Jeśli jesteś pewien tych rurek (metalowa na całej długości, pomiar i pewność, że nikt tego nie zmieni) możesz wykorzystać je jako uziemienie - im więcej uziemień PEN - tym lepiej. Oczywiście przewód PEN podłączasz do zacisku uziemienia w podgrzewaczu.

0
  • #8 02 Gru 2004 23:14
    ekaand
    Poziom 22  

Jeśli masz wyprowadzony przy podgrzewaczu przewód 4-ro żyłowy, to jak napisał geguś nie masz czym się martwić. Czy z różnicówką,czy bez potrzebujesz tylko 4 żył.Pamiętaj jednak,że z różnicówką zawsze bezpieczniej.Ale jeśli chcesz podłączyć różnicówkę,to czeka Cię zrobienie uziomu.I raczej nie kombinuj z tymi rurami.Bardzo podobny temat był przerabiany dwa dni temu.Masz tu namiary:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic208926.html

0
  • #9 02 Gru 2004 23:33
    _Tomaszz
    Poziom 16  

No i zaś się zaczyna: PE, N, PEN, różnicówki i uziemienia...
    Podłączenie różnicowego nie wymusza zrobienia uziomu ! To tylko dodatkowe zabezpieczenie, a nie przejście z jednego układu sieci na inny.

0
  • #10 02 Gru 2004 23:42
    ekaand
    Poziom 22  

Masz rację Tomaszz .Ale może się opłacać.

0
  • #11 02 Gru 2004 23:48
    _Tomaszz
    Poziom 16  

Pewnie, że może, dlatego wcześniej napisałem o (mądrym) wykorzystaniu rury wodociągowej.

0
  • #12 03 Gru 2004 00:14
    ekaand
    Poziom 22  

Ja jednak,tam gdzie jest to możliwe,wolę podłączać nie przewód do rury
    (i robić z niego PE),ale rurę do przewodu PE.

0
  • #13 03 Gru 2004 08:01
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 03 Gru 2004 21:45
    _Tomaszz
    Poziom 16  

geguś napisał:
    Witam
    ekaand napisał:
    Ja jednak,tam gdzie jest to możliwe,wolę podłączać nie przewód do rury
    (i robić z niego PE),ale rurę do przewodu PE.

i to zdanie powinni przeczytać wszyscy, którzy robią z rur uziemienie

celem podłączenia rur jest wyrównanie potencjałów a nie robienie uziemienia
    w celu uziemienia można wykorzystywać uziomy naturale i sztuczne, które znajdują się w budynku, pod budynkiem i na zewnątrz budynku, pod pewnymi warunkami

Nie będę komentował...

Oto cytat z materiałów SEP autorstwa Andrzeja Boczkowskiego:

8. Uziomy
    W instalacjach elektrycznych należy wykorzystywać w najszerszym zakresie przede wszystkim uziomy naturalne.
    Jako uziomy naturalne należy wykorzystywać:
     metalowe konstrukcje budynków oraz zbrojenia fundamentów. W przypadku wykorzystania zbrojenia fundamentu jako naturalnego uziomu, przewody uziemiające należy przyłączać co najmniej do dwóch wzdłużnych prętów zbrojenia. Połączenia
    te należy wykonywać jako spawane,
     metalowe powłoki i pancerze kabli elektroenergetycznych, pod warunkiem uzyskania
    w tej mierze zgody jednostek eksploatujących te kable,
     metalowe przewody sieci wodociągowych, pod warunkiem uzyskania w tej mierze zgody jednostek eksploatujących te sieci.
    W przypadku braku lub niemożności wykorzystania uziomów naturalnych, konieczne jest wykonanie uziomów sztucznych. Uziomy sztuczne należy wykonywać ze stali ocynkowanej lub pomiedziowanej, a także z miedzi, w formie taśm, rur, kształtowników, płyt i prętów ułożonych w ziemi lub w fundamencie. Elementy metalowe umieszczone w fundamencie sta-nowią sztuczny uziom fundamentowy.

0
  • #15 03 Gru 2004 22:32
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #16 04 Gru 2004 12:20
    _Tomaszz
    Poziom 16  

A nie mówiłem, że się zaczęło ?

Przypominam, że chodzi o stary typ instalacji, gdzie nie ma podziału na N i PE

Jeśli Szanowny Kolega taki oczytany, niech wskaże miejsce, gdzie zabrania się połączenia rury wodociągowej (uziemienia naturalnego spełniającego określone warunki) z przewodem PEN.
    W przypadku ogrzewaczy czy to przepływowego, czy pojemnościowego przyłączenie przewodu PEN do korpusu powoduje połączenie z rurą wodociągową. (A może trzeba zrobić wstawkę izolacyjną ? :lol: )
    Przecież w tym przypadku ochronę zapewnia podłączenie przewodu PEN. Nigdzie nie napisałem, że podłączenie do rury jest ZAMIAST połączenia PEN.
    Cytat:
    "jeszcze jedno:
    czy te gniazdo wtykowe jest dobrze podłączone?
    a może trzeba zrobić przerwę w przewodzie PE i bolec gniazda podłączyć do grzejnika?"

Gratuluję błyskotliwości.

0
  • #17 06 Gru 2004 18:28
    janga
    Poziom 11  

Przerabialem w swoim domu instalacje ,zakladalem roznicowke i bylo to tak:
    -roznicowka pomiedzy L i N
    - bolce gniazdek (PEN) jednym przewodem wszystkie razem do sondy(pręt o dlugosci ~ 1m) do ziemi - do kupienia w hurtowni elekrycznej
    -przewod N jako przewod roboczy nigdzie nie styka sie z PEN
    Dlaczego? - bo roznicowka mierzy roznice prądu wplywającego (przez L) i wyplywającego przez N ,a uplyw prądu do PEN powyzej 25mA(są rozne roznicowki) spowoduje wylączenie jej.

janga

0
  • Pomocny post
    #18 06 Gru 2004 18:32
    janga
    Poziom 11  

Przerabialem w swoim domu instalacje ,zakladalem roznicowke i bylo to tak:
    -roznicowka pomiedzy L i N
    - bolce gniazdek (PEN) jednym przewodem wszystkie razem do sondy(pręt o dlugosci ~ 1m) do ziemi - do kupienia w hurtowni elekrycznej
    -przewod N jako przewod roboczy nigdzie nie styka sie z PEN
    Dlaczego? - bo roznicowka mierzy roznice prądu wplywającego (przez L) i wyplywającego przez N ,a uplyw prądu do PEN powyzej 25mA(są rozne roznicowki) spowoduje wylączenie jej.

janga

0