Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką stację lutowniczą dla początkującego zrobić?

Usiu007 10 Oct 2011 23:21 3209 10
Altium Designer Computer Controls
    Usiu007
    Level 13  
    Witam,
    jestem w 2 klasie technikum elektronicznego i tak się składa, że w ramach unijnych zajęć mamy naukę wytrawiania płytek (będzie to chyba robione metodą naświetlania) Płytkę można zaprojektować dosyć dużą i wszystko robimy darmowo - więc żeby nie zmarnować takiej okazji chciałbym zrobić coś co mi się na pewno przyda - a tak się składa, że brakuje na moim wyposażeniu 'warsztatu' porządnej lutownicy - lutuję zwykłą, kolbową 60W kupioną za niecałe 20zł. Więc pomyślałem o budowie jakiejś stacji lutowniczej - ale ja jako początkujący nie jestem w stanie jeszcze wybrać, która będzie lepsza a która gorsza.
    Przyszłemu elektronikowi napewno stacja się przyda. Myślałem o kupnie jakiejś gotowej stacji do poskładania - ale to jest trochę mało kreatywne..
    Moje wymagania co do stacji - powinna być w miarę prosta w budowie, powinna mieć 1 wyświetlacz, który będzie pokazywał temperaturę grota, nastawianie temperatury nie musi być widoczne na wyświetlaczu - wystarczy mi wyskalowanie wokół potencjometru.
    A jeśli chodzi o pieniądze jakie mam przeznaczone na ten cel no to wolałbym w miarę tanio, ale żeby trochę też pochodziła. :)
    Czy może nie warto budować stacji, lepiej zainwestować w nową ze sklepu a na zajęciach zaprojektować coś innego?

Czekam na wasze propozycje :)

Pozdrawiam,
    Usiu
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Altium Designer Computer Controls
  • Altium Designer Computer Controls
    Usiu007
    Level 13  
    Witam ponownie :)
    Zauważyłem, że do każdej stacji potrzebny jest mikroprocesor, więc postanowiłem najpierw znaleźć jakiś prosty programator do mikroprocesora.
    Czy ten programator będzie dobrym rozwiązaniem(bezpiecznym dla komputera i w miarę uniwersalnym)?
    Szczerze mówiąc o programowaniu mikroprocesorów nie mam zielonego pojęcia a chciałbym wreszcie coś ruszyć w tym kierunku, więc proszę o pomoc :)

http://ajd.czest.pl/~pawel.borkowski/wyklady/avrisp/budo_pro.html <-chodzi mi o ten programator :)
    ~ReverseEsper
    Level 15  
    Hmm jeśli miałbyś ochotę robić prawdziwe full DIY , za 4$30 (łącznie z przesyłką) można kupić od TI zestaw do nauki , który zawiera dwa mikropocesory serii MSP430 i programator do tego wszystkiego :) (sam to coś posiadam - fajnie się używa) . Naturalnie ze strony do ściągniecia pełne środowisko programistyczne do tego. Minus taki, że nie mógłbyś skorzystać z żadnego z gotowych schematów i musiałbyś wszystko robić sam :)
    Usiu007
    Level 13  
    Bardziej chodzi mi o to, aby mieć programator który zapewne w przyszłości będzie mi nie raz potrzebny, programowanie zaczyna mi się dopiero w kolejnej klasie, więc miałbym już jakieś podstawy. Robiłem już zasilacz regulowany z electronics lab, do tego zrobiłem dosyć popularny multimetr - no i znów pojawił się problem z programowaniem mikroprocesora, na moje szczęście był pewien miły pan w elektronicznym który zgodził się zaprogramować moją atmegę za darmo. :)
    Teraz przyszedł czas na zrobienie stacji lutowniczej, która nie obejdzie się bez mikroprocesora (atmega8) więc chciałbym już sam na nią wgrać program. :) Dlatego potrzebny mi jest jakiś programator który będzie służył do prostego programowania i nie uszkodzi komputera. :)

Pozdrawiam,
    Usiu
    ~ReverseEsper
    Level 15  
    Hmm w takim razie, może USBASP ?

Projekt tego jest tutaj :
    http://www.fischl.de/usbasp/

Sam programator jest tak popularny, że na allegro po wpisaniu USBASP dostaniesz całą listę klonów.

Mam ten programatorek - wszystko co potrzebne to ten programator, komputer, kabelek i własnej roboty gniazdko które ma podpiete piny we właściwych miejscach.

Używam do programowania swoich attiny, a i wiem że daje sobie radę z atmega i tak dalej.
    Usiu007
    Level 13  
    A czy ten programator który pokazałem wcześniej na 74HC244 jest gorszy?
    Mam port LPT w komputerze, więc myślę, że lepiej i prościej będzie zrobić programator pod ten port niż pod USB.
    Dodatkowo ten, który pokazałeś jest oparty na mikroprocesorze - co się wiąże z wcześniejszym zaprogramowaniem jego a takiej możliwości niestety nie mam.
    ~ReverseEsper
    Level 15  
    Hmm, a przepraszam, jakoś umknął mi ten post z linkiem do twojego programatora.

Generalnie daawno temu , miałem programator pod port drukarki - dużo prostszy od podanego przez ciebie, ( do zestawu nauki o procesorah 8051. I jakoś to działało. Niestety potem po kilku zmianach komputerów i płyt głównych, programator zaprzestał chęci działania ( raz działał raz nie) - dlatego zmieniłem go na USBASP.

Ponyprog update'owane było ostatni raz w 2008 roku i doprawdy nie wiem jak to będzie działało z Windows Vista albo Windows 7 .

Cena budowy wskazanego przez ciebie progamatora nie wygląda na zbyt wygórowaną, myślę że warto go zrobić. (Szczególnie jeśli pracujesz na windows XP) .
    Usiu007
    Level 13  
    Sprawa wygląda tak, że na zajęciach unijnych (tych od płytek) będziemy najpierw robili prostą płytkę a następnie jakąś bardziej skomplikowaną - więc jaką tę prostą chciałem zrobić programator, na wejście LPT wydaje się dużo prostszy schemat i tańszy - jednak ja korzystam z windows'a 7 - więc teraz sam nie wiem jak to będzie działało pod tym systemem.
    Usiu007
    Level 13  
    Przepraszam za odkopanie, ale na przyszły tydzień prawdopodobnie będziemy startować z projektowaniem płytek, więc pytanie - czy programator z powyższego postu jest bezpieczny dla komputera i mikroprocesora?
    Jaką stację lutowniczą dla początkującego zrobić?