Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch SGI 3005/31, w połowie programu 3 pompa myjąca staje i cisza...

Tomek Mazur 11 Paź 2011 09:25 4664 17
  • #1 11 Paź 2011 09:25
    Tomek Mazur
    Poziom 8  

Szanowni koledzy, posiadam dosyć starą, wysłużoną zmywarkę Bosch SGI 3005/31 (na pokrętle programatora 3 programy). Ostatnia awaria polegała na uszkodzeniu pompy myjącej, dokładniej spaliło się uzwojenie startowe w silniku. Znalazłem warsztat. Za 80 PLN silnik został przewinięty. Wczoraj złożyłem silnik z turbiną i całą pompę zainstalowałem w zmywarce. Na 1 programie pompa ruszyła jak marzenie, na 2 i 3 również. Pobieranie, wypompowanie wody, bez zarzutu, ciśnienie wody podawane na łopatki również w porządku.

Problem:
    Dokładnie w tym samym miejscu (mniej więcej połowa programu 3) pompa myjąca przestaje pracować (dodam, że dioda na panelu wciąż świeci się) natomiast do końca cyklu zupełnie nic się nie dzieje. Pompa nie pracuje, suszenia nie ma mimo że programator regularnie przeskakuje. Na koniec cyklu zmywarka wypompowuje wodę. Ta sama sytuacja powtarza się, kiedy włączmy zmywarkę od 1 i 2 programu. 1 i 2 program przechodzi gładko, dochodzi do połowy 3 i staje. Jeśli zaraz po zatrzymaniu zmywarki włączę od początku program 1, 2 lub 3 pompa myjąca NIE ruszy. Po odczekaniu jakiś 5, 7 min. z dowolnego programu pompa startuje bez problemu i tradycyjnie staje w połowie programu 3. Charakterystyczny w programie 3 jest fakt, że woda osiąga najwyższą temperaturę - odnoszę wrażenie, że właśnie wówczas zmywarka staje. Wyczuwalny jest również specyficzny zapach jakby coś się przegrzewało w połowie programu 3 i na pewno nie jest to pompa myjąca.

Jeśli macie pomysły, pomóżcie proszę – walczyłem już z wieloma problemami w tej zmywarce, głupio byłoby polec na tym :D

0 17
  • #2 12 Paź 2011 10:42
    Tomek Mazur
    Poziom 8  

Wczoraj jeszcze obserwowałem zmywarkę i okazuje się, że niekoniecznie przerywa w połowie 3 programu. Zwyczajnie zatrzymuje się wówczas gdy pompa dłużej pracuje.

Czy możliwe jest, że pompa przegrzewa się i programator przestaje podawać napięcie na pompę? Czy możliwe, że to wina termostatu lub kondensatora?

Przez jakieś 5 minut po wyłączeniu zmywarka nie podaje napięcia na pompę. Po tym czasie wszystko wraca do normy.

Moja wiedza w tym temacie nie jest zbyt głęboka. Fachowcy, naprowadźcie proszę na jakiś trop. Dzięki.

0
  • #3 20 Paź 2011 11:34
    Tomek Mazur
    Poziom 8  

Po dalszych obserwacjach znalazłem doraźne rozwiązanie. W momencie kiedy zmywarka staje, wyłączam ją, czekam kwadrans i ponownie włączam i znów wszystko działa. Podczas jednego programu robię tak trzy razy i naczynia są czyste :).

Wciąż jednak nie mam pomysłu dlaczego zmywarka zatrzymuje się. Pomóżcie.

0
  • #4 20 Paź 2011 20:51
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda

Uzwojenie przewinięte , termik został - i prawdopodobnie on "wybija". Przewinięte = nie znaczy,że dobrze.

0
  • #5 21 Paź 2011 09:06
    Tomek Mazur
    Poziom 8  

Dzięki cezet. Podejrzewałem, że coś z silnikiem bo wcześniej nie miałem tego rodzaju problemów. Ale same podejrzenia to trochę za mało aby rozglądać się za kolejnym silnikiem.

Teraz spokojnie mogę zacząć szukać silnika. Kupię, wymienię i dam znać co i jak. Raz jeszcze dzięki za pomoc.

0
  • #6 22 Paź 2011 13:31
    JacaP30
    Poziom 15  

Najpierw sprawdź czy aby na pewno on się grzeje.

0
  • #7 22 Paź 2011 19:22
    Tomek Mazur
    Poziom 8  

Mniej więcej po 15, 20 minutach pracy silnik jest gorący jak rozgrzane żelazko, dodatkowo intensywny zapach - jakby przegrzania.

Czy silniki jednofazowe bardzo grzeją się przy normalnej pracy?

0
  • #8 22 Paź 2011 21:13
    JacaP30
    Poziom 15  

Nie bardzo się grzeją bynajmniej nie tak żeby się nie dało dotknąć. Termik jest chyba na coś ok 120 czy 140 stopni. Problem w tym, że silnik może być dobrze przewinięty a ty nie usunąłeś przyczyny poprzedniego uszkodzenia. Możesz mieć przytartą pompę.

0
  • #9 22 Paź 2011 21:53
    Tomek Mazur
    Poziom 8  

Przytarta pompa, to bardzo prawdopodobne. Sam silnik kręci się swobodnie. Rozpędzając go palcami, kręci się jeszcze parę sekund. Kiedy założę turbinę, opór jest zdecydowanie większy, tak że popychając palcami, całość nie kręci się swobodnie.

Wobec tego na początek wymienię samą turbinę.
    Dzięki za podpowiedź.

0
  • #10 23 Paź 2011 12:02
    andrzej1959
    Specjalista AGD

Tomek Mazur napisał:
    Przytarta pompa, to bardzo prawdopodobne. Sam silnik kręci się swobodnie. Rozpędzając go palcami, kręci się jeszcze parę sekund. Kiedy założę turbinę, opór jest zdecydowanie większy, tak że popychając palcami, całość nie kręci się swobodnie.

Dzięki za podpowiedź.

Z turbiną ma się kręcić ciężej ,ponieważ w turbinie jest uszczelnienie.

0
  • #11 23 Paź 2011 13:48
    JacaP30
    Poziom 15  

Z turbiną idzie oczywiście ciężej ale nie tak żeby się nie pokręciła swobodnie.
    Sprawdź czy będzie dobrze jak troszkę odkręcisz turbinę na osi bo może być że ją przygrzało i wkręciła się głębiej albo nie dałeś podkładki dystansowej na osi w zależności od pompy bo nie wiem jaką dokładnie masz, więc przez to może obcierać o obudowę wewnątrz. Jeśli nie cieknie to ją może uratujesz.

0
  • Pomocny post
    #12 23 Paź 2011 14:40
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tomek Mazur napisał:

To raczej nic nie da. Silnik jest źle nawinięty.Podłącz go na stole bez turbiny i zobaczysz czy się grzeje. Nie może być gorący jak żelazko.

0
  • #13 23 Paź 2011 17:28
    Tomek Mazur
    Poziom 8  

Silnik jest wyjęty, więc dziś podłączę go na ostro bez turbiny.

Nie wiem czy ma to znaczenie, natomiast oryginalnie do silnika podłączony był kondensator 5nF. Jako, że testów było wiele, oryginalny kondensator zaginą, a obecnie podłączony jest 8nF.
    Dodatkowo lekki wyciek jest. Wczoraj wyciągając pompę, po kilku dniach tej nazwijmy to przerywanej pracy, zauważyłem, że między turbiną, a obudową silnika odrobinę wody było + niewielka ilość białego osadu. Uzwojenie i łożysko bliżej turbiny było suche.
    Podkładka dystansowa jest, natomiast sam wirnik wkręca się dosyć głęboko. Nawet jak dokręcę go lekko, to włączając pompę, poprzez wirowanie dokręca się mocnej.

Po sprawdzeniu napisze co z temperaturą silnika, podczas pracy bez turbiny.

Dzięki za kolejne wskazówki.

0
  • #14 23 Paź 2011 18:50
    skryn
    Admin grupy AGD

Nanofarady mylisz z mikrofaradami?
    Jak to jest ?
    Popraw się; inaczej uznam Ciebie za ignoranta.

0
  • #15 23 Paź 2011 20:14
    JacaP30
    Poziom 15  

To właśnie ten biały osad i wyciek mogą świadczyć o uszkodzeniu. Najczęściej jest tak, że coś dostaje się do turbiny po niedopilnowaniu filtra potem przegrzewa silnik wynikiem czego jest uszkodzenie turbiny w okolicy uszczelnienia w skutek zbyt wysokiej temperatury. Nie robiłbym z gości od przewijania głąbów tym bardziej, że poziom komplikacji nie jest tak wielki. Poza tym nie pamiętam jak to było z pojemnościami kondensatora w tego typu silnikach ale chyba jak przesadzisz z pojemnością w dół to nie ma mocy na rozruchu a jak w górę, to ma się prawo grzać. Więc najpierw kondzior bo nie wiem czy nas w maliny nie wpuszczasz :)

0
  • #16 24 Paź 2011 20:00
    Tomek Mazur
    Poziom 8  

Silnik podłączyłem na ostro bez turbiny. Wcześniej zmieniłem kondensator z 8µF na 5µF (zacny adminie, tym razem symbol mikrofaradów potraktowałem z największym szacunkiem :) Po 10 minutach pracy można dotknąć, po 15 jak żelasko. Zaznaczę, że wirnik przed podłączeniem obracał się prawidłowo, bardzo swobodnie.
    Wynika z tego, że kondensator raczej nie wpływa wzrost temperatury. Wszystko wskazuje, że problem tkwi w silniku.

Okazyjne kupiłem kolejny silnik razem z turbiną. Dziś zainstalowałem - wszystko śmiga idealnie.
    Porównując dwie pompy, daje się zauważyć, że w zakupionej pompie wirnik przy założonej turbinie obraca się nieco swobodniej.
    Suma summarum, prawdopodobnie silnik niezbyt dobrze przewinięty, a i turbina przytarta i nieszczelna.

Wszystkim bardzo dziękuję za cenne wskazówki.

0
  • #17 24 Paź 2011 21:02
    JacaP30
    Poziom 15  

Albo zdążyłeś załatwić dobrze przewinięty silnik złym kondensatorem i zatartą turbiną :)

0
  • #18 24 Paź 2011 21:24
    Tomek Mazur
    Poziom 8  

Przyszło mi to do głowy. Z drugiej strony oddając silnik do przewinięcia oddałem z kondensatorem 8µF. Osoba przewijająca powinna była zwrócić na to uwagę.

Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia. Co jest przyczyną, że silnik swobodnie obracający się tak bardzo rozgrzewa się podczas pracy?

Moderowany przez mrhari:

Skoro zmywarka "śmiga" to temat zamykam.

0