Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora MDS-446 wskaźnik wysterowania i pasek licznika

11 Paź 2011 10:10 2727 8
  • Poziom 30  
    Witam.
    Zrewitalizowałem piękny sprzęt jak w temacie jednak mam pytanie odnośnie wskaźnika wysterowania. W momencie gdy świecą się wszystkie diody cała linijka lekko przygasa (w momencie zapalenia się ostatniej diody), dzieje się to w obydwu kanałach. Moje pytanie - czy ten model tak już ma (wskaźniki na układach U267B) czy jest to objaw usterki? Zaznaczam: wskaźnik działa prawidłowo aż do momentu zaświecenia się ostatniej diody w linijce (wtedy cała linijka LED przygasa) i dzieje się to niezależnie w obu kanałach, każdy z nich jest sterowany z osobnego układu a napięcie zasilania scalaków jest stabilne (+12V) i podczas zauważonego przygasania linijki nie obniża się (mierzone na złączu płytki wskaźnika względem masy).

I drugie pytanie - szukałem i nie znalazłem - czy ktoś wie, jakie powinny być wymiary paska do napędu licznika w kieszeni 1? Oryginalny wydłubałem pęsetą w kilku kawałkach więc nie jestem w stanie ustalić jaki rozmiar miał.
  • Computer Controls
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 30  
    Dziękuję za wyjaśnienie, widocznie sam projekt układu jest "schrzaniony". W wolnym czasie spróbuję sprawdzić z ciekawości czy ograniczenie rezystorami prądu diód cokolwiek zmieni. Póki co zostawiam jak jest i cieszę się muzyczką z kaset .
    Pozostaje kwestia paska gdyż licznik ułatwia znacząco opisywanie taśm podczas nagrywania. Ktoś zna wymiary?

P.S. Czy można dokonać jakiejś modyfikacji tego magnetofonu aby zmniejszyć szum własny? Na słuchawkach jest wyraźnie zauważalny. Może zaekranować OP-AMPy albo wymienić je na lepsze jakościowo odpowiedniki (tylko jakie)? Zauważyłem podczas renowacji, że zbliżenie palca do scalaków lub kondensatorów separujących "przed" nimi wyraźnie zwiększa szumy i "brum" sieciowy...

P.S. 2 - jaką głowicę odtwarzającą można zastosować w drugiej kieszeni? W pierwszej mam uniwersalną stożkową ALPS w stanie dość dobrym niestety w drugiej głowica jest już trochę wytarta i muszę zacząć się powoli rozglądać za nową.
  • Computer Controls
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    Co do szumów, to po to są układy redukcji szumów (w przypadku Diory: Dolby B-C), żeby je redukować. Natomiast przydźwięk w deckach Diory z tej rodziny to już taka ich uroda. Można próbować ekranować blaszkami w różnych miejscach, dodawać pojemności filtrujących w zasilaczu, itp., ale cudów się nie zdziała.
  • Poziom 30  
    Szum jest na słyszalny na wyjściu słuchawkowym tuż po włączaniu magnetofonu. Nie mówię o szumie z taśmy lecz o samych szumach elektroniki. Do tego dochodzi lekko słyszalny brum, podejrzewam, że od silników gdyż wzmaga się po włączeniu jakiejkolwiek funkcji (bez kasety w kieszeni).

Brum, który się pojawiał przy zbliżeniu palca do sekcji wzmacniaczy na US (dodatkowo, podczas odtwarzania, przy zbliżaniu palca do wzmacniacza wzmagał się poziom szumów na wysokich częstotliwościach, coś jakby "przester na sopranach" lub wzbudzanie się na wyższych częstotliwościach) nakierował mnie na potencjalne źródło szumów i i brumu, czyli sam wzmacniacz operacyjny (oryginalne UL CEMI które niekoniecznie musiały być wysokiej jakości wykonania).

Po zamknięciu obudowy jest, powiedzmy, w miarę, jednak ten sprzęt wg mnie powinien móc osiągnąć znacznie mniejszy poziom szumów własnych. Podejrzewam, że nie jest to kwestia topologii układu a zastosowanych "z musu" nie najlepszych jakościowo elementów i stąd moje pytanie czy da się go (poziom szumów) jakoś przy tym projekcie obniżyć?

P.S. Wiem, że Reference decka z tego nie zrobię ale nawet obniżenie szumu własnego o powiedzmy 3dB przez wymianę jakiegoś elementu na lepszy jakościowo wyciągnęłoby z tego sprzętu jego potencjalne możliwości które mogą być ukryte przez zastosowanie "tandetnych" podzespołów.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    huluk napisał:
    Szum jest na słyszalny na wyjściu słuchawkowym tuż po włączaniu magnetofonu. Nie mówię o szumie z taśmy lecz o samych szumach elektroniki. Do tego dochodzi lekko słyszalny brum, podejrzewam, że od silników gdyż wzmaga się po włączeniu jakiejkolwiek funkcji (bez kasety w kieszeni).

Wbrew obiegowej teorii (powielanej w literaturze typu Libura/Iwanicka), układy redukcji szumów redukują też "szumy elektroniki". Współczesne taśmy dobrych firm aż tak bardzo nie szumią, by ich szum był znacznie bardziej dokuczliwy niż szum np. przedwzmacniacza odczytu. Miałem przez wiele lat MDS-442, więc wiem co mówię. O ile Dolby B radzi sobie głównie z szumami z wyższych zakresów częstotliwości, o tyle Dolby C nieźle redukuje też przydźwięk sieciowy i zakłócenia od silników oraz elektromagnesów. Nadal jednak te zakłócenia są oczywiście silniejsze niż w deckach czołowych firm zagranicznych.

huluk napisał:
    Po zamknięciu obudowy jest, powiedzmy, w miarę, jednak ten sprzęt wg mnie powinien móc osiągnąć znacznie mniejszy poziom szumów własnych. Podejrzewam, że nie jest to kwestia topologii układu a zastosowanych "z musu" nie najlepszych jakościowo elementów i stąd moje pytanie czy da się go (poziom szumów) jakoś przy tym projekcie obniżyć?

P.S. Wiem, że Reference decka z tego nie zrobię ale nawet obniżenie szumu własnego o powiedzmy 3dB przez wymianę jakiegoś elementu na lepszy jakościowo wyciągnęłoby z tego sprzętu jego potencjalne możliwości które mogą być ukryte przez zastosowanie "tandetnych" podzespołów.

Może nie tyle chodzi o jakość elementów, co o ogólny projekt układu (włączając w to typy elementów, ale w sensie "generacja", a nie "jakość wykonania egzemplarza tranzystora"). Co do topologii, to płytki drukowane są zaprojektowane prawidłowo, natomiast nienajlepsze jest rozmieszczenie zespołów i kluczowych elementów (głowice, silniki, transformator, elektromagnesy, ekrany, przewody) względem siebie.
  • Poziom 30  
    Dziękuję bardzo za wyjaśnienia, możliwe, że korzystając z "długich jesiennych wieczorów" coś spróbuję podziałać, już wiem "co i jak" z torem audio.

Pozostaje jeszcze kwestia głowicy i paska. Jakieś sugestie, namiary; ktokolwiek wie?
  • Poziom 30  
    Nikt przez tyle czasu nie był w stanie pomóc za to ja eksperymentalnie doszedłem do wymiarów paska, więc napiszę ku potomności i sam sobie odpowiem: Pasek licznika do MDS-446 powinien mieć średnicę 36mm.