Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba satellite A100 - 847 wyłacza się poświetlenie po ok 1 min.

Kurtz 11 Oct 2011 12:14 2338 9
lampy.pl
    Kurtz
    Level 11  
    Witam
    Podświetlenie matrycy po włączeniu laptopa wyłącza się po ok 1-1,5 min. Wyłączenie to jest poprzedzone charakterystycznym "trzaskiem" ("bzyczenie").
    Zasilanie do scalaka sterującego BD9825 (+5,1V) jest nawet po wyłączeniu podświetlenia.
    Sprawdziłem rezystancje miernikiem na wyj scalaka
    2 (NGATE1) -> 86.1 kΩ
    4 (NGATE2) -> 84.4 kΩ
    Nie wiem czy ta różnica rezystancji ma jakiś wpływ, podejrzewam że może to być wina scalaka lub nie wykluczam też problemu ze świetlówkami...
    Proszę o jakieś sugestie odnośnie tematu...

Zdjęcie płytki invertera
    https://obrazki.elektroda.pl/4130675500_1318328329.jpg
  • lampy.pl
    lisuluke
    Level 17  
    Zmierz napięcia dochodzące do inwertera z płyty głównej, czy któreś nie znika. Nie widać nadpalonych uzwojeń transformatora? Dobrze było by podłączyć do inwertera świetlówkę i poobserwować. Miałem raz podobna sytuacje, że po jakimś czasie gasło podświetlenie, okazało się że upalony był kabelek obok świetlowki.
  • lampy.pl
    Kurtz
    Level 11  
    Zasilanie z płyty gł. jest.
    Jeśli chodzi o upalony kabelek od świetlówki, w którym to miejscu było?
    Rozebrałem panel i nie zauważyłem aby był nadpalony. (czy na samym styku z lampami?).
    lisuluke
    Level 17  
    Z płyty głównej dochodzi nie tylko zasilanie. Są jeszcze napięcia do:
    -regulacji jasności maks.3.3v
    -załączenie podświetlenia 3.3v
    Jeśli któreś z nich zniknie, to także podświetlenie się wyłączy. Ja miałem uszkodzony kabel przy samej świetlówce, dopiero po rozebraniu matrycy zauważyłem. Ale najpierw podstaw inna świetlówkę bez rozbierania matrycy. Może się okazać że masz padnięty tylko inwerter.
    Kurtz
    Level 11  
    Wszystkie napięcia są dokładnie takie o jakich wspomniałeś.(dokładnie to 3,1V i 3,2V). Trochę źle się wyraziłem w poprzednim poście.
    Rozebrałem matryce. Przewody na wierzchu które idą do matrycy nie mają śladu uszkodzeń. Po ponownym podłączeniu i złożeniu matrycy brak całkowicie podświetlenia.
    Czyżby problem był związany z matrycą?
    lisuluke
    Level 17  
    Musisz podstawić świetlówkę.Jeśli masz w mierniku pomiar częstotliwości. To włącz go i obydwa przewody miernika zbliż do inwertera, po włączeniu laptopa powinno ci pokazać częstotliwość około 50kHz. Tylko przewody muszą być blisko. Jeśli pokaże częstotliwość to inwerter startuje.
    Kurtz
    Level 11  
    Witam
    Dodam że to tajemnicze "bzyczenie" dochodzi od transformatorka i pojawia się przy załączeniu.
    Mógłbyś mi wyjaśnić jaką świetlówkę mogę podłączyć ( np. taką pod 220V?).
    Czy schemat z rysunku jest poprawny?
    https://obrazki.elektroda.pl/7376478100_1318419641.jpg

Quote:
    To włącz go i obydwa przewody miernika zbliż do inwertera, po włączeniu laptopa powinno ci pokazać częstotliwość około 50kHz

Obydwa przewody zbliżyć do inwertera ale nie dotykać?
    Pytam o szczegóły gdyż nie wiem czy dobrze myślę.
    lisuluke
    Level 17  
    Swietlówkę z innej matrycy. Jeśli masz bzyczenie z transformatora to może mieć przepalone uzwojenia. Naogół da sie zauważyć nadpalone uzwojenie, czasem od spodu transformatora widać. Kable połóż wzdłóż płytki inwertera, myślę że jak będą z milimetr od płytki inwertera to będzie ok.Nie muszą dotykać
    zibiii
    Level 23  
    Objawy wskazuja na zuzyta swietlowke, skombinuj sobie drugi ekran, badz sama swietlowke z takiego ekranu podlacz i zobacz jakie beda objawy. Ewentuanie mozna uzyc invertera ze starego skanera w celu przetestowania twojej swietlowki.
    Kurtz
    Level 11  
    Przerwany był przewód przy samej świetlówce. Po połataniu podświetlenie działa.