Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[atmega8][c] regulator dwukierunkowy rc

Bartas1 11 Paź 2011 13:43 2415 3
  • #1 11 Paź 2011 13:43
    Bartas1
    Poziom 2  

Witam,

Napisalem program na atmega8 do regulatora dwukierunkowego, którego schemat można znaleść tutaj. Link

Licznik pracuje z zegarem 8Mhz i prescalerem 64. Czyli licznik powinien zapelnić sie minimalnie po 2ms. Sygnał z odbiornika trwa od 1ms do 2ms. Najpierw zliczam czas impuslu. W zależności od wartosci zliczonego czasu impulsu daje atmega odpowiedni sygnal pwm na tranzystory sterujace silnikiem(1ms-max tył, 1,5ms - zero, 2ms - max przod). Licznik jednak zlicza impulsy od okolo 150 do 230, zamiast okolo 128(1ms) i 255(2ms). Ale to nie jest najwiekszym problem, raz układ mi sie spalił, ale raczej z mojej winy bo chyba doprowadzilem do zwarcia sciezek sterujacych pwm ;) . Niemniej chciałbym zeby ktoś mi sprawdził ten program, zwłaszcza ze to moj pierwszy program. Poza tym kanał jest chyba na odwroconej polaryzacji, niemniej zlicza mi jakos ten licznik, silnikiem da sie sterować ale troche to dla mnie dziwne. W zależnosci od wartosci licznika przepisywanej do "i" dawany jest sygnał pwm (5 biegow do przodu i 2 do tylu).

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0 3
  • #2 12 Paź 2011 00:41
    1004kw
    Poziom 15  

Witam.

Do sprawdzenia programu "na sucho" proponuję użyć programu np Proteus 7.8 sp2.
    Możemy symulować działanie układów elektronicznych z mikrokontrolerami.
    Dla Twojego projektu jest nawet przykład w "Samplach". Więcej informacji na temat tego programu znajdziesz w internecie...

Pozdrawiam.

0
  • #3 12 Paź 2011 11:33
    Bartas1
    Poziom 2  

Program sprawdziłem najpierw na diodach, później na silniku. Działało trochę i poszedł tranzystor, ale jak pisałem chyba z mojej winy bo zwarłem ścieżki sterujące pwm. Wlutowałem nowy tranzystor i działa, ale ma to być regulator do łódki więc zanim wypuszczę ją na wodę chce mieć w miarę pewność, że wróci. Chodzi mi tylko o to by ktoś sprawdził czy to może działać na dłużej w praktyce. Zmieniając biegi daje też opóźnienie 100ms, żeby zablokowało jeden tranzystor i odblokowało drugi, ale chyba może być spokojnie krótszy ten czas?

0
  • #4 21 Lis 2014 13:30
    marwel
    Poziom 2  

Witam

Mam pytanie do kolegi ktory napisal program do tego regla.

Ile amper wytrzyma ten regulator przy zastosowaniu tranzystorow z rospiski elementow??.

Pozdr.

Moderowany przez dondu:

Sprawdź w dokumentacji tranzystora.

0