Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań dotyczących ogrzewania podłogowego

11 Paź 2011 19:20 3793 29
  • Poziom 13  
    Witam
    Jestem w trakcje remontu łazienki, Postanowiłem wykonać w niej wodne ogrzewanie podłogowe. Nigdy wcześniej nie miałem z tym styczności. Poszperałem trochę w internecie, mniej więcej wiem już jak to wszystko wykonać. Tylko mam jeszcze parę pytań. Jeśli ktoś ma w tym jakieś doświadczenie był bym bardzo wdzięczny za pomoc.
    A o to moje pytania:
    - rurki ogrzewające wytrzymują temperaturę do 60* w mojej instalacji jest temperatura przeważnie nieco większa. W sklepie sprzedawca zaproponował mi kilka rodzai zaworów itp. nie wiem za bardzo który jest najlepszy i który wybrać.
    Jeden z nich ma dziwną zasadę działania (z tego co zrozumiałem:-)), gdy temp. wzrośnie powyżej 60*odcięte jest zasilanie. W moim przypadku nie było by to za dobre rozwiązanie gdyż u mnie przeważnie tem. jest wyższa.
    Drugim zaproponowanym mi rozwiązaniem był zawór mieszający wodę zasilającą z powrotną, nad tym chyba najbardziej się zastanawiam, tylko za dużo o tym nie wiem.
    Które według was jest najlepsze rozwiązanie, czy może w ogóle jest coś innego lepszego.
    następnym moim pytaniem jest. jak wcześniej już wspomniałem nigdy nie miałem do czynienia z tego typu ogrzewaniem. Łazienka w której mam zamiar to zamontować jest w w miarę dobrze ocieplona o powierzchni ok 7m2. Czy ogrzewanie podłogowe w zupełności wystarczy czy jednak jest wymagany dodatkowy grzejnik.
    Z góry dzięki za pomoc Pozdrawiam:)
  • Poziom 13  
    Raczej chyba nie, jak wcześniej napisałem interesuje mnie wodne ogrzewanie. Z elektrycznym może łatwiejszy montaż ale dochodzą później dodatkowe koszta.
  • Poziom 17  
    Musisz zakupić zawór z termostatem na 60 * ale zamontowac go na powrót. Bo gdzy bedzie na zasilaniu to bedzie prawie caly czas zamykał a tak to jak powrót bedzie juz nagrzany to w tedy ma dopiero odcinać.
  • Poziom 19  
    kotek205 napisał:
    Drugim zaproponowanym mi rozwiązaniem był zawór mieszający wodę zasilającą z powrotną, nad tym chyba najbardziej się zastanawiam, tylko za dużo o tym nie wiem

I to jest najlepsze rozwiązanie przy połączeniu instalacji wysokotemperaturowych z niskotemperaturowymi. nazywa się to zawór trójdrogowy. Pytanie tylko, czy ma własny termostat, czy nie, bo jeżeli nie ma, to czeka Cię dodatkowy wydatek.
    Ale jeżeli w coś takiego nie zainwestujesz, to czeka Cię wydatek na remont zalanego mieszkania, bo te rurki prędzej czy później pękną.

Dodano po 1 [minuty]:

michal54_87 napisał:
    a tak to jak powrót bedzie juz nagrzany to w tedy ma dopiero odcinać

A na zasilaniu rurek już nie będzie :evil:
  • Poziom 17  
    Tak nie bedzie bo bedzie tylko na powrocie
  • Poziom 39  
    Piszą tu ludzie , co coś słyszeli, ale nie wiedza w którym kościele...

Ten zawór , co Ci proponowali w sklepie to prawdopodobnie RTL i montuje ie go na POWROCIE obwodu . Jest to w miare ekonomiczne ,(ale nie pozbawione wad rozwiązanie) dla małych , pojedyńczych obwodów podłogówki jak w Twoim przypadku - łazienka.
    Ustawiasz na nim ( doswiadczalnie) powiedzmy 20 st i nawet, gdy woda ma na zasileniu 60 st , dopóki ciepło jest odbierane przez podłogę na wyjściu z obwodu jest przepływ- nastepuje schłodzenie czynnika grzewczego ( podgrzanie podłogi).
    Jeśli podłoga nagrzeje sie , na powrocie temp. rośnie ( brak odbioru ciepła ) i zawór RTL przymyka się.
    Metoda prób i błedów pozwala na w miarę poprawne ustawienie prawidłowej temp w łazience.

Zawory mieszające 3-drogowe stosuje sie przed zasilaniem obwodu i służy do jej obniżenia na wejściu obwodu. Taki zestaw mieszający skłdsa sie ze stosunkowo drogich zaworów, pompy, zabezpieczeń itp.
  • Poziom 39  
    michal54_87 napisał:
    Musisz zakupić zawór z termostatem na 60 * ale zamontowac go na powrót. Bo gdzy bedzie na zasilaniu to bedzie prawie caly czas zamykał a tak to jak powrót bedzie juz nagrzany to w tedy ma dopiero odcinać.

W żadnym wypadku nie korzystaj z takiej porady- poparzysz sie od podłogi i płytki odejda...
  • Poziom 19  
    michal54_87 napisał:
    Tak nie bedzie bo bedzie tylko na powrocie

Nie zrozumieliśmy się, na zasilaniu nie będzie już rurek, bo z powodu wysokiej temperatury ulegną uszkodzeniu. Jak można element zabezpieczający montować za elementem zabezpieczanym?
    andrzej lukaszewicz napisał:
    Zawory mieszające 3-drogowe stosuje sie przed zasilaniem obwodu i służy do jej obniżenia na wejściu obwodu. Taki zestaw mieszający skłdsa sie ze stosunkowo drogich zaworów, pompy, zabezpieczeń itp.

Zawór składa się z pompy?
    kotek205 napisał:
    sprzedawca zaproponował mi identyczny zawór jak jest w tym linku

No właśnie.

Dodano po 50 [sekundy]:

kotek205 napisał:
    Tylko jego cena, nie wiem czy jak na takie urządzenie jest to wysoka cena

Cena może i wysoka, ale stawka jeszcze wyższa (remont zalanego mieszkania i uszkodzonej instalacji grzewczej).
  • Poziom 39  
    kotek205 napisał:
    sprzedawca zaproponował mi identyczny zawór jak jest w tym linku
    http://insbud.org/pl/produkt-7803330624069435...-termostatyczny,-mieszajacy,-reczny-c-o-.html
    Tylko jego cena, nie wiem czy jak na takie urządzenie jest to wysoka cena, ale czy są jakieś tańsze zamienniki?

Sam zawór niczego tu nie rozwiaże- potrzebyjes jeszcze pompy i zabezpieczeń , albo gotowego zestawu mieszającego.
    Ten zawór kupisz znacznie taniej na znanym portalu aukcyjnym.

Z jednym obwodem idź w kierunku RTL'a, a nie kosztownego mieszacza.
  • Poziom 19  
    Sam zawór niczego tu nie rozwiaże- potrzebyjes jeszcze pompy i zabezpieczeń

Nie bardzo wiem, dlaczego się kolega uparł na ta pompę. To chyba oczywiste, że w instalacji musi być pompa, podłogówka na grawitacji nie pociągnie.
    I o jakie zabezpieczenie chodzi? Jak chodzi o temperaturę, to właśnie o nim dyskutujemy.
  • Poziom 39  
    arkdom napisał:
    Zawory mieszające 3-drogowe stosuje sie przed zasilaniem obwodu i służy do jej obniżenia na wejściu obwodu. Taki zestaw mieszający składa sie ze stosunkowo drogich zaworów, pompy, zabezpieczeń itp.

Zawór składa się z pompy?

Gdzie to wyczytałeś z mojej wypowiedzi?
    ZESTAW składa sie m.in. z pompy...
  • Poziom 19  
    Zestaw mieszający nie składa się z pompy. Zestaw mieszający składa się z zaworu mieszającego. Pompa w instalacji to zupełnie inna para kaloszy.
  • Poziom 39  
    arkdom napisał:
    Sam zawór niczego tu nie rozwiaże- potrzebyjes jeszcze pompy i zabezpieczeń

Nie bardzo wiem, dlaczego się kolega uparł na ta pompę. To chyba oczywiste, że w instalacji musi być pompa, podłogówka na grawitacji nie pociągnie.
    I o jakie zabezpieczenie chodzi? Jak chodzi o temperaturę, to właśnie o nim dyskutujemy.

Jak byś zamontował choć jedna instalację z prawdziwa podłogówka, byś nie pytał o ta pompę...
    Przykładowy zestaw mieszający z recznym zaworem trójdrogowym ( ale bez zabezpieczenie przed błędna nastawą)
    http://www.fachowyinstalator.pl/index.php/por...a-podlogowego-z-tradycyjnymi-grzejnikami.html
    Albo taki...
    http://kotly.com/popup_image.php?pID=1234
  • Poziom 19  
    Jak byś zamontował choć jedna instalację z prawdziwa podłogówka, byś nie pytał o ta pompę...

Ja nie pytam o pompę, ja pytam co ma pompa do zaworu mieszającego i do obniżenia temperatury we fragmencie instalacji.
  • Poziom 39  
    A to , że bez niej nie będzie działał układ mieszacza...Patrz linki z mojej poprzedniej wypowiedzi.
  • Poziom 17  
    Dziwne że jeszcze nie mam popażonych nóg.
  • Poziom 39  
    michal54_87 napisał:
    Dziwne że jeszcze nie mam popażonych nóg.

Nie wiem co Ty tam masz za instalację u siebie i gdzie trzymasz nogi :D...
    Ale autor wyraźnie napisał, ze w jego instalacji temp. osąga ponad 60st.C.
    Podanie takiej temp. na stałe, lub nawet kilka godzin ( bez regulacji) na podłogę grozi odejściem płytek od podłoża i dyskomfortem goracej podłogi.
  • Poziom 17  
    Ja tez mam ponad 60 st. i jakos nic sie nie dzieje.Zawor na powrocie reguluje.
  • Poziom 2  
    Panowie a jakie macie piece do ogrzewania podłogowego?
    Słyszałem że do takiego ogrzewania stosuje się piece niskotemeraturowe.
  • Poziom 26  
    Piece? Chyba kotły.
    Wszystkie są niskotemperaturowe, czyli działają poniżej 95st.
    Nie spotkałem u nikogo w domu kotła wysokotemperaturowego.
    Ogrzewanie podłogowe to max. 45st,, najlepiej 40.

• Poziom 24  
    No właśnie...

Zawory RTL są dobre, jeśli temperatura jest w miarę niska na zasilaniu. Montuje się je oczywiście na powrocie z pętli ogrzewania podłogowego i W ŻADNYM WYPADKU NIE MOGĄ BYĆ USTAWIONE NA WIĘCEJ NIŻ 40stC!!! Dlaczego?
    Przykład. Kocioł na paliwo stałe nagrzeje wodę do temperatury załóżmy 90stC . Taka temperatura wchodzi do rury z ogrzewaniem podłogowym. Zanim dotrze do końca pętli (czyli do zaworu RTL) ma załóżmy 65 stopni. Po kilkunastu minutach podłoga będzie bardzo nieprzyjemnie ciepła! A co jeśli temperatura będzie wyższa niż 90 stopni?

Co do rur, kolega arkdom ma nie do końca rację. Jeśli zastosuje się rurę za 1,50zł to nawet jeśli pracuje w prawidłowych warunkach (odpowiednia temperatura wody i odpowiednie ciśnienie) to ma prawo po jakimś czasie dojść do jej uszkodzenia (jaka cena taka jakość). Jeśli zaś zdecydujemy się na produkt markowy (który kosztuje znacznie więcej niż 2zł/mb) to nie słyszałem jeszcze o uszkodzeniach (choć sam jestem przeciwnikiem stosowania rur z tworzyw sztucznych w instalacjach z kotłem na paliwa stałe)

Do małych podłogóweczek zawór trójdrogowy z ręczną nastawą temperatury jest bardzo fajny i na pewno jest najlepszym rozwiązaniem. Na jedną pętlę o długości około 50mb (około 7m2 podłogi) nie trzeba stosować pompy.

Jeśli w łazience jest grzejnik, można z powrotu grzejnika puścić podłogówkę i na końcu podłogówki zawór RTL. W ten sposób mamy wstępnie schłodzoną wodę i do tego zabezpieczenie przed nadmierną temperaturą podłogi (RTL ustawiony np. na 25-30 stC)

Jeśli podłogówki jest więcej (kilka pomieszczeń) stosujemy bardziej rozbudowane systemy regulacji temperatury wody.... Choć ostatnio modne są TANIE zawory RTL i najtańsze rozdzielacze do grzejników i działa to tak jak działa.... Dlatego tak często powtarzam - niech każdy zajmuje się tym, co potrafi robić najlepiej a nie że piekarze, rolnicy, ogrodnicy - generalnie wszyscy - zajmują się wykonywaniem instalacji hydraulicznych!
  • Poziom 19  
    Brencik napisał:
    Wszystkie są niskotemperaturowe, czyli działają poniżej 95st.

Kolego, chyba sam nie wiesz co piszesz. Definicyjnie niby poprawnie, ale chodzi o instalację niskotemperaturową czyli poniżej 60°C
    kabee84 napisał:
    Co do rur, kolega arkdom ma nie do końca rację

Chyba nie doczytałeś pierwszego postu. Wyraźnie jst napisane, że są to rury do 60°C

• Poziom 24  
    arkdom napisał:

kabee84 napisał:
    Co do rur, kolega arkdom ma nie do końca rację

Chyba nie doczytałeś pierwszego postu. Wyraźnie jst napisane, że są to rury do 60°C

Przepraszam, masz rację - umknęło mi to. Cały czas myślałem o rurach uniwersalnych do 95stC.
    Przy tych rurach do podłogówek (których również jestem przeciwnikiem) RTL się absolutnie nie nadaje!
  • Poziom 26  
    arkdom napisał:
    chodzi o instalację niskotemperaturową czyli poniżej 60°

Chodziło ci o kocioł (wg ciebie piec) niskotemperaturowy a nie instalacje.
  • Poziom 13  
    Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi, bardzo mi pomogły. Chyba zdecyduję się na ten zawór mieszający, i będę spać spokojnie. Tylko jeszcze jedno nie daje mi spokoju. Zaoferowany mi przez sprzedawce zawór kosztował 380zł, a na znanym portalu aukcyjnym widziałem podobne zawory za mniej niż 200zł, a więc spora różnica. Jak myślicie warto kupić taki zawór czy jednak lepiej zainwestować te 380zł? Czym one tak naprawdę się różnią?
  • Poziom 39  
    Pisałem juz , że ten zawór mieszający 3-drożny musi mieć pompę na wyjściu MIX . Inaczej nie będzie działał. Na jeden obwód to chyba zbyt duża inwestycja...
    Zamontuj dobrej jakości RTL-a na powrocie i po sprawie
    kotek205 napisał:
    Zaoferowany mi przez sprzedawce zawór kosztował 380zł, a na znanym portalu aukcyjnym widziałem podobne zawory za mniej niż 200zł, a więc spora różnica.

Zawory te różnia się przepływem, a co za tym idzie możliwościa zmieszania odpowiedniej ilosci czynnika grzewczego dla danej powierzchni .Typowo to do 50m2 , a inne do 100m2
  • Poziom 13  
    kabee84 napisał:

Do małych podłogóweczek zawór trójdrogowy z ręczną nastawą temperatury jest bardzo fajny i na pewno jest najlepszym rozwiązaniem. Na jedną pętlę o długości około 50mb (około 7m2 podłogi) nie trzeba stosować pompy.

Czyli jest potrzebna pompa do tego zaworu, czy może działać bez?

• Poziom 24  
    kotek205 napisał:

Czyli jest potrzebna pompa do tego zaworu, czy może działać bez?

Zawór ten działa w taki sposób, że miesza wodę zasilającą z powrotną w takich proporcjach, żeby "mix" był o temperaturze ustawionej.
    Jeśli nie dasz pompy na powrocie z podłogówki może zaistnieć taka sytuacja, że pompa kotłowa będzie pchała wodę do zaworu, ale tylko 30% tej gorącej wody będzie szło w podłogę, a 70% będzie dopuszczane z powrotu. W takie sytuacji siła pędu tych 30% wody, które będzie tłoczyła pompa kotłowa może być za mała aby przepchać przez około 40-50 mb rury w podłodze.
    W praktyce - to działa, byle by pompa była o wystarczającej mocy :-)