Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przycisk w laptopie wyskoczył! [Acer Aspire 5536]

gregory188 11 Paź 2011 21:09 13847 10
  • #1 11 Paź 2011 21:09
    gregory188
    Poziom 7  

Witam, przed chwilą wyskoczył mi przycisk "W" w laptopie i nie wiem jak mam go z powrotem sprowadzić do stanu użyteczności. Zahaczyłem o niego palcem i nagle górna część klawisza zrobiła się wypukła, wtedy pomyślałem sobie, że go popsułem, ale gdy poruszałem nim trochę to wyskoczyła dolna część i wtedy zorientowałem się, że chyba nie popsułem klawisza tylko one takie są. Gdy chce wcisnąć klawisz dolna część się zatrzaskuje, ale górna ani rusz... I nie wiem jak to naprawić, ale raczej nie popsułem tego klawisza, bo nie zauważyłem, żeby coś pękło, wyskoczyło, czy połamało się, więc raczej klawisz nie jest popsuty tylko nie wiem jak go wsadzić... Laptop nie jest mój, więc się trochę boję i mam nadzieję, że uda mi się naprawić ten klawisz z waszą pomocą.

Kilka zdjęć (Sorry że są nie zbyt wyraźne, ale to zdjęcia z telefonu):

0 10
  • #2 11 Paź 2011 21:15
    ak6
    Poziom 29  

gregory188 napisał:
    (Sorry że są nie zbyt wyraźne, ale to zdjęcia z telefonu):

No właśnie. Z tych zdjęć to pożytku nie ma.
    Wbrew pozorom klawisze z klawiatury nie tak łatwo jest uszkodzić.
    Różnie się je zatrzaskuje w różnych modelach. W jednych zaczynając od góry w innych od dołu. A spotkałem też taki, w których zaczyna się z jednego boku a następnie dociska drugi.

Jak dobrze przyjrzysz się zaczepom, które pozostały na klawiaturze to powinieneś sam wywnioskować kolejność.

Jeśli zaczepy u ciebie nie puściły to spróbuj docisnąć klawisz dość energicznie i z pewną umiarkowaną siłą. Powinien wskoczyć.

0
  • #3 11 Paź 2011 21:37
    gregory188
    Poziom 7  

Model laptopa to "Acer 5536". Próbuje docisnąć i nic... dół się zatrzaskuje, ale góra dalej wystaje i nie chce wejść... Boje się trochę, aby nie za mocno dociskać, bo całkiem rozwalę, tak jak mówiłem to nie mój laptop. Tak jak jest na pierwszym zdjęciu ten klawisz nie wyskoczył całkiem tylko się trzyma dalej na takim uchwycie, dociska się dół, a góra nie idzie

1
  • #4 11 Paź 2011 21:41
    ak6
    Poziom 29  

Nie rozbierałem klawiatury w tym Acerze więc do końca nie wiem.
    Może być taka sytuacje, że trzeba go zdjąć całkiem i zacząć zakładanie od drugiej strony. To całkiem częsty przypadek.

0
  • #5 11 Paź 2011 21:50
    gregory188
    Poziom 7  

Nie wiem czy coś wniosą do tematu, ale wrzucam jeszcze te 2 zdjęcia. Kurde oby nie trzeba było rozkręcać tej klawiatury, bo jak będzie trzeba to jestem załatwiony. Żeby to jeszcze się zepsuł jakiś przycisk z numerycznej klawiatury czy coś, a to się popsuł przycisk codziennego użytku...

0
  • #6 11 Paź 2011 21:59
    ak6
    Poziom 29  

No ja z tych zdjęć nic nie mogę wywnioskować.

Bez paniki. klawiatury nie trzeba będzie rozkręcać.
    Ten klawisz po prostu musi wskoczyć w zatrzaski. Być może, jak pisałem wcześniej, w odwrotnej kolejności.

0
  • #7 12 Paź 2011 00:29
    gregory188
    Poziom 7  

Tylko, że na górze chyba nie ma zatrzasku, na dole się zatrzaskuje, a na górze? Nie wiem, gdyby na górze był zatrzask taki jak na dole, to zatrzasnęło by się pewnie w sekundzie, ale właśnie na dole jest ten zatrzask, a na górze go nie ma i nie wiem czy trzeba tam jakoś coś zahaczyć, czy dociskać, nie wiem... Ale raczej w tym modelu na górze klawiszy nie ma zatrzasków, bo gdyby były i by mi się on złamał to bym to zauważył, ale nic nie wskazuje na to, żeby coś się złamało itp, bo by było to widać.

Dodano po 33 [minuty]:

Zrobiłem dwa wyraźniejsze zdjęcia klawisza:

Górna część klawisza - Przycisk w laptopie wyskoczył! [Acer Aspire 5536]

Dolna część klawisza - Przycisk w laptopie wyskoczył! [Acer Aspire 5536]

Dodano po 1 [godziny] 50 [minuty]:

Jakoś "wskoczył" ten klawisz, lecz nie działa już tak jak wcześniej... Trzeba było wsadzić takie dwa mini bolce do dziurki, które widać na drugim zdjęciu części dolnego klawisza. Lecz chyba nie wsadziłem ich dokładnie, bo klawisz teraz lekko skrzypi i nie jest już taki "luźny" jak reszta klawiszy.

-1
  • #8 12 Paź 2011 08:46
    ak6
    Poziom 29  

No teraz coś w końcu widać.

Wiec sprawa wygląda następująco:
    - Ściągasz całkowicie klawisz (delikatnie podważ - powinien zeskoczyć - to już umiesz :) )
    - Przy pomocy cienkiego wkrętaka płaskiego, lub pęsety, lub innego cienkiego ale sztywnego przedmiotu musisz nastawić wystajacy "dzyndzelek", który pełni rolę przegubu, na swoje miejsce. (Patrz obrazek). Sprawdź jak siedzi z drugiej strony.
    - Zakładasz klawisz

Patrz obrazek:

To jest zdjęcie zawiasu, w którym podobnie jak u ciebie wyjąłem przegub na wierzch:
    NIEPRAWIDŁOWO

A tu masz przegub na swoim miejscu:
    PRAWIDŁOWO

Ten cały mechanizm zawiasowy (u mnie biały, u ciebie czarny) Można zdjąć całkowicie z klawiatury. Wygląda on wtedy tak:

Jednak możesz też próbować nastawić przegub bez wyciągania całego zawiasu.

0
  • #9 12 Paź 2011 16:24
    gregory188
    Poziom 7  

Wsadziłem już go wczoraj w nocy, bo właśnie zauważyłem, że tak trzeba zrobić i takim małym śrubokręcikiem docisnąłem te zawiasy i weszły pod ten mechanizm, wtedy zatrzasnąłem dolną część klawisza i wszystko ładnie "wskoczyło", ale klawisz nie działa już tak jak wcześniej... Skrzypi i nie jest już taki "luźny" na dodatek jak za mocno go wcisnę to się wciska cały w dół i trzeba lekko go "stuknąć", żeby wyszedł. Ale ogólnie to jakby ktoś siadł do tego laptopa to nie zauważyłby, że coś z tym przyciskiem jest nie tak, no chyba, że mocno by go wcisnął to wtedy by zauważył, albo jakby używał go nadmiernie np. w jakiejś grze. Ogólnie to dzięki za pomoc.

0
  • #10 12 Paź 2011 16:32
    ak6
    Poziom 29  

Może delikatnie podgięły się te plastikowe elementy zawiasu.
    Jest szansa, że wrócą do normy.

Ewentualnie zdejmij klawisz jeszcze raz i przyjrzyj się czy coś gdzieś nie podlazło nie tak jak trzeba.

Rozbierałem bardzo wiele klawiszy (wprawdzie w lepszych jakościowo komputerach niż Acer) i jeszcze nigdy żadnego nie uszkodziłem. Naprawdę są dość mocne jak na swoje rozmiary.

0
  • #11 13 Paź 2011 00:16
    gregory188
    Poziom 7  

Nie mam pojęcia, ale nie będę już nic tam kombinował, bo się boję. Dobrze, że chociaż jest na swoim miejscu, nie odstaje, ani nic. Dzięki.

0