Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus X5DAB - czarny ekran po zmianie biosu. Reset?

11 Paź 2011 22:38 12057 50
  • Poziom 16  
    Witam. Posiadam laptopa Asus X5DAB i mam problem z biosem. Był zainstalowany bios w wersji jak dobrze pamiętam 203, komputer działał bezproblemowo ale pomyślałem sobie że zaktualizuje bios do wersji 213. Zrobiłem to programem Asus update i biosem ściągniętym z oficjalnej strony dla notebooka X50AB (X5DAB nie było). Proces zakończył się sukcesem i laptop zresetował się. Ponieważ nowy bios posiadał default settings to od razu wszedłem do biosa (windows jeszcze nie zdążył się uruchomić na nowym biosie) i w ustawieniach "VGA Mode Select" przestawiłem z "Power Xpress Mode" na tryb "dGPU mode" (z racji że laptop posiada dwie karty graficzne a tryb dGPU uruchamia korzystanie z grafiki dedykowanej). Po zapisaniu ustawień nastąpił reset komputera i nagle ZONK. Wentylator chodzi na maxa, na ekranie czarny ekran, na dodatkowym również i lekko mrugają diody caps locka i inne. Pomyślałem więc że to przestawienie mu zaszkodziło i trzeba by zresetować ustawienia biosu na fabryczne, tylko jak gdy na ekranie ciemność. Jedyny sposób jaki znam to odłączenie kompa od prądu, wyjęcie baterii i wyjęcie bateryjki biosu. Zrobiłem tak lecz nawet po całonocnym leżeniu bez bateryjki objawy występują te same.... Trochę się załamałem bo to laptop mamy i muszę go szybko uruchomić spowrotem.
    Jak przywrócić ustawienia fabryczne tego biosu żeby pojawił się obraz. Pomóżcie please!

• TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    "Pomóżcie please" W Polsce mówimy po polsku :)
    Możesz zdradzić po co robiłeś aktualizację BIOS?
    Jak laptop Ci się przywiesi możesz go wyłączyć NIE odpinając od prądu - przytrzymujesz przycisk włącz tak jak w komputerze stacjonarnym.
    Wyjmij baterię, odepnij od prądu i przytrzymaj przycisk uruchamiania laptopa przez minutę (skutkuje w niektórych) potem wepnij ładowarkę (bez baterii) i włącz go.
    Sprawdź czy jest obraz na monitorze zewnętrznym.
  • Poziom 16  
    Bios chciałem wgrac najnowszy z myslą że może wiatrak będzie ciszej chodził. Przycisk przytrzymywalem- nic to nie dało. Na monitorze zewnętrznym tez ciemno.. :(
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Mogłeś poczytać co zmienia nowa aktualizacja...
    Poszukaj zworki clear cmos obok baterii,
    Przycisk trzymałeś przy odpiętym zasilaniu, Z BATERYJKĄ BIOSU i bez baterii w laptopie?
  • Poziom 16  
    Zworki szukałem ale w tym laptopie takiej chyba nie ma. przycisk trzymałem około minuty na wszystkie sposoby tj. na odlaczonym zasilaniu, bez baterii i bez bateryjki bios oraz na odlaczonym zasilaniu, bez baterii i z bateryjką bios.
    Dalej to samo :(
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Witam nie chce cie martwić ale zostaje programator do biosów
  • Poziom 16  
    moglibyście mi pokazać gdzie na plycie glownej tego laptopa znajduje sie kosc biosu? i jaki programator trzeba zastosowac?
  • Poziom 32  
    Oddaj to komuś kto się na tym zna :)
  • Poziom 16  
    1010011010 napisał:
    Oddaj to komuś kto się na tym zna

ej to nie jest odpowiedz ;)
  • Poziom 24  
    Nie pytaj gdzie jest kość biosu bez fotek płyty .
  • Poziom 36  
    I co mamy zobaczyć na tym zdjęciu? Zdjęcie powinno mieć taką rozdzielczość, aby możliwy był odczyt napisów na układach scalonych, osobiście nie mam chęci i ochoty domyślać się.
    Chociaż jeśli się nie znasz to i tak wskazanie tego układu niczego nie zmieni.
  • Poziom 16  
    bmserwis napisał:
    Chociaż jeśli się nie znasz to i tak wskazanie tego układu niczego nie zmieni.

Piszę na tym forum bo mam chęci się poznać. Jeśli wszystko bym wiedział to bym nie pisał! Jeśli nie masz chęci pomóc to się nie udzielaj.

Moderowany przez Matuzalem:

Kolejny, równie arogancki post, skończy się ostrzeżeniem.

• Poziom 21  
    A dlaczego robiłeś update biosu z innego modelu niż ty miałeś?? Nie dziw się że laptop nie chodzi jak bios był do innego modelu!
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Prawdo podobnie jest to ten w ramce czerwonej . Odczytaj symbol z tego układu powinien się zaczynać 25?????.
  • Poziom 36  
    rozan99 napisał:
    Piszę na tym forum bo mam chęci się poznać. Jeśli wszystko bym wiedział to bym nie pisał! Jeśli nie masz chęci pomóc to się nie udzielaj.

Przeczytaj najpierw kolego ze zrozumieniem moją wypowiedź, a później dopiero podnoś raban. Na przyszłość radzę zachować jednak trochę pokory.
  • Poziom 16  
    bmserwis napisał:
    Przeczytaj najpierw kolego ze zrozumieniem moją wypowiedź, a później dopiero podnoś raban. Na przyszłość radzę zachować jednak trochę pokory.

Nawet jakbym się nie znał to nie znaczy że wskazanie który to układ niczego nie zmieni.
    Nie od razu Rzym zbudowano. Każdy ma prawo się czegoś nauczyć tym bardziej jeśli go to interesuje, a jeśli jest takie forum jak elektroda to korzystam z tego.

Dodano po 4 [minuty]:

sokar78 napisał:
    A dlaczego robiłeś update biosu z innego modelu niż ty miałeś?? Nie dziw się że laptop nie chodzi jak bios był do innego modelu!

Na stronie asusa nie było konkretnie biosu do modelu x5dab. Wyczytałem że biosy są takie same w x50ab co w x5dab więc wgrałem.
    Zastanawia mnie, skoro bios nie pasowałby do mojego modelu to chyba po restarcie od razu byłby czarny ekran, ale tak nie było. Normalnie wszedłem w ustawienia nowego biosu i awaria nastąpiła dopiero po przełączeniu trybu wideo na dGPU mode.
  • Poziom 36  
    rozan99 napisał:
    Nawet jakbym się nie znał to nie znaczy że wskazanie który to układ niczego nie zmieni.
    Nie od razu Rzym zbudowano. Każdy ma prawo się czegoś nauczyć tym bardziej jeśli go to interesuje, a jeśli jest takie forum jak elektroda to korzystam z tego.

I moja odpowiedź
    bmserwis napisał:
    I co mamy zobaczyć na tym zdjęciu? Zdjęcie powinno mieć taką rozdzielczość, aby możliwy był odczyt napisów na układach scalonych,

Chodziło o to, że nie będę za Ciebie szukał zdjęcia płyty głównej w Internecie natomiast nie mając przed sobą tej płyty nie jestem w stanie wskazać który to układ, znając oznaczenia takiej informacji mogę udzielić.
  • Poziom 32  
    Chyba nie sądzisz, że ktoś Cię poprowadzi za rączkę jak zaprogramować bios...
    Chcesz mieć szybko naprawiony komputer oddaj go do serwisu. To forum nie jest po to aby każdego prowadzić Step by step aby wszystko zostało załatwione. Programowanie biosu to kwestia serwisu i nie unikniesz tego, co najwyżej możesz go jeszcze bardziej popsuć.
    A jeśli chcesz aby inni traktowali Cię poważnie to zachowuj się poważnie, oraz wnieś coś od siebie, pomagaj innym a inni pomogą tobie. Zajmujesz się reballingiem to zacznij innym udzielać rad - nie bądź bierny a czynny :)
    Tak czy inaczej czeka Cię serwis jeśli chcesz mieć w miarę szybko działającego laptopa.

rozan99 napisał:
    1010011010 napisał:
    Oddaj to komuś kto się na tym zna

ej to nie jest odpowiedz ;)

To jest odpowiedź i to całkiem trafna :)

"Na stronie asusa nie było konkretnie biosu do modelu x5dab. Wyczytałem że biosy są takie same w x50ab co w x5dab więc wgrałem. "
    Gdzie tak wyczytałeś?
    Skoro bios był z innego laptopa to awaria mogła nastąpić po zmianie trybu wyświetlania bo był on po prostu nie zgodny.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Nic nie zrobisz poza programowaniem kości bios.Układ bios odlutować i zaprogramować.
    Możesz sam odlutować i wysłać do zaprogramowania.
  • Poziom 16  
    bmserwis napisał:
    że nie będę za Ciebie szukał zdjęcia płyty głównej w Internecie

ok rozumiem, ale nie mogłem znaleźć zdjęcia lepszej rozdzielczości. Wychodzi z tego że będę musiał rozebrać laptopa i zrobić zdjęcie w porządnej rozdzielczości.

1010011010 napisał:
    Programowanie biosu to kwestia serwisu i nie unikniesz tego, co najwyżej możesz go jeszcze bardziej popsuć.

A jeśli będę miał programator i wylutuję kość biosu to już sam nie dam rady zaprogramować na nowo biosu?

1010011010 napisał:
    Zajmujesz się reballingiem to zacznij innym udzielać rad - nie bądź bierny a czynny

Zajmujesz się to za dużo powiedziane. Dopiero zaczynam przygodę z tym i to hobbystycznie w domu a nie w jakimś serwisie elektronicznym. Na chwilę obecną to ja mogę czerpać wiedzę od użytkowników którzy robią to już profesjonalnie, dopiero wtedy będę mógł pomagać innym gdy nabiorę w tym praktyki.

1010011010 napisał:
    Gdzie tak wyczytałeś?

Gdzieś w sieci. Nie potrafię teraz tego odnaleźć.
  • Poziom 43  
    Jedyne wyjście to serwis, lub wysyłka całego komputera do programowania tej
    że kości.
  • Poziom 32  
    rozan99 napisał:
    A jeśli będę miał programator i wylutuję kość biosu to już sam nie dam rady zaprogramować na nowo biosu?

A skąd masz zamiar wziąć programator?

rozan99 napisał:
    Trochę się załamałem bo to laptop mamy i muszę go szybko uruchomić spowrotem.

Ciekawe jak się załamiesz, jak będziesz musiał kupić nową kość biosu.

Jak już się uprzesz, że chcesz tę kość sam wylutować to nie transformatorówką (mówię na wszelki wypadek).
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Ja tylko jeszcze wspomnę, że płyta jest wielowarstwowa, gdybyś nie daj boże uszkodził ją przy wylutowywaniu kości to będziesz musiał się liczyć z kosztami nowej płyty głównej, zdjęcie nie jest już potrzebne, kolega na zdjęciu dobrze zlokalizował układ.
  • Poziom 16  
    1010011010 napisał:
    A skąd masz zamiar wziąć programator?

A nie jest to do kupienia? np. allegro?
  • Poziom 36  
    Cena programatora będzie wyższa niż cena całej usługi w serwisie.
  • Poziom 16  
    bmserwis napisał:
    Cena programatora będzie wyższa niż cena całej usługi w serwisie.

Tak domyślam się. Ale miałbym już go na przyszłość. Mógłbyś coś polecić do zaprogramowania tej kości?
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Ten będzie ok.
    A masz czym ten układ zaprogramować - zrobiłeś buckup ?
  • Poziom 36  
    Odczytaj oznaczenie z tego układu wtedy będę mógł doradzić.
  • Poziom 21  
    Proszę nie przesadzać ja zrobiłem programator tych biosów w 10 min na pająka jest dość prosty:-)
    na elektrodzie jest temat programowania tych kości i schemat