Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł z podajnikiem do 300m2

wierzba123 11 Oct 2011 22:49 4197 9
    wierzba123
    Level 16  
    Witam. Poszukuje kotła z podajnikiem slimakowym do ogrzania nowo postawionego domu pow. ok 300m2.
    Upatrzyłem 2 kotły. Co o tym myślicie?

Witkowski KMB-RP 38 kW cena ok 7000tys.

Pleszew KMW-SGR 38 kW cena ok 6500tys.
    wierzba123
    Level 16  
    Nad tym akurat się nie zastanawiałem. Ogólnie mam problem z wyborem bo każdy producent zachwala swoje kotły a znajomi niedawno pozakładali nowe kotły z podajnikami i tez za dużo nie mogą mi pomoc.
    wierzba123
    Level 16  
    Zdecydowałem się na Witkowskiego. Mam pytanie bo dostępne są dwie wersje z podajnikiem ślimakowym i tłokowym, który w praktyce jest lepszy ?
    JC3
    Level 11  
    @wierzba123 Odgrzeje kotleta bo piec jest jeszcze w ofercie więc sprawa aktualna. Ciekaw jestem jak spisuje się ten piec bo czeka mnie wkrótce wymiana, czy Twój wybór
    wierzba123 wrote:
    Zdecydowałem się na Witkowskiego. Mam pytanie bo dostępne są dwie wersje z podajnikiem ślimakowym i tłokowym, który w praktyce jest lepszy ?
    był słuszny i jaki wybrałeś podajnik? Za odpowiedź dziękuję. :wink:
    William Bonawentura
    Level 33  
    wierzba123 wrote:
    Witam. Poszukuje kotła z podajnikiem slimakowym do ogrzania nowo postawionego domu pow. ok 300m2. Upatrzyłem 2 kotły. Co o tym myślicie? [...] 38 kW

Myślę, że coś tu jest nie tak. Jeśli masz nowy dom to i zapotrzebowanie maksymalne 30[W/m2] i potrzebujesz kotła 10[kW]. Kocioł 40[kW] będzie miał samej straty kominowej [10kW]
    JC3
    Level 11  
    @William Bonawentura Temat założony dość dawno ja odgrzewam kotleta, bo nie chcę zakładać nowego tematu. Powierzchnię użytkową mam ok.300/m2 Nie wiem jak wierzba123 ale ja mam stary dom z przybudówką.
    Twoim zdaniem jako fachowca jakiego kotła potrzebuje by ogrzać taką powierzchnię. Firma Witkowski wydaje mi się solidna, w ofercie mają spory asortyment kotłów http://www.sklep-witkowski.pl/c-1_17/kmbrp-plus Czy 10 KW nie będzie za słaby?
    pablowp1
    Level 23  
    10 KW będzie na pewno za mały! na 300m2. W starych budynkach, nie ocieplonych przyjmuje się wartość bliską 100W na m2, wliczając w to przygotowanie CWU. Jednoznacznie trudno mi powiedzieć ile ci potrzeba mocy grzewczej, zapotrzbowanie na ciepło zależy od wielu czynników, okna, ocieplenie ścian, sufitów, poddasza, podłóg, zużycie dobowe ciepłej wody, wentylacja, rekuperacja etc. Napisz więcej o budynku a wnioski się nasuną.
    JC3
    Level 11  
    pablowp1 Dzięki za info. wymiana nastąpi bliżej wiosny ale zostanę jednak przy 38kw :spoko: Jeśli będę miał pytania będę pisał :bye:
    pablowp1
    Level 23  
    JC3 wrote:
    zostanę jednak przy 38kw

Taka moc to stanowczo za duuużo! Tak zgrubnie licząc o jedną czwartą.