Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Indesit WIA 122, silnik nie ma siły całkiem obrócić bębnem.

Cyrculator 12 Oct 2011 08:32 3012 2
    Cyrculator
    Level 11  
    Witam wszystkich!

Czy ktoś z kolegów spotkał się z takim przypadkiem? Pralka typ. jak w temacie, silnik nie ma siły obrócić bębnem przy praniu już np. z jednym ręcznikiem, a przy wirowaniu obraca nim bez problemu. I nie chodzi tu o to że obraca bębnem tylko przy wyższych obrotach wirowania, ale także ruchy rewersyjne wolne dla etapu wirowania wykonuje bez problemu a dla etapu prania tylko pustym bębnem.
    Silnik szeregowy szczotkowy sprawdzałem, jest oczywiście całkiem dobry moim zdaniem. Mierzyłem napięcie z prądnicy tachometrycznej. Mierzyłem także napięcie zasilające silnik z modułu sterującego miernikiem uniwersalnym, a także oglądałem na oscyloskopie. Jest to sinusoida cięta triakiem i wygląda na to że nie działa tam pętla sprzężenia zwrotnego, gdyż w momencie zatrzymywania się silnika pod obciążeniem nie zauważyłem wzrostu napięcia na mierniku, ani zmiany kąta cięcia sinusoidy na oscyloskopie.
    Uznałem że uszkodzony jest moduł sterujący, a ponieważ nie mam jego schematu to nie mogę go naprawić. Jednak zastanawiam się jak to jest możliwe że na etapie wirowania jest dobrze , a prania nie przecież w module nie powinno być osobnych układów zasilania silnika dla tych etapów ?
    Nie mogę też znaleźć w internecie modułu do tej pralki żeby sprawdzić jaka jest jego cena i go kupić lub nie jeśli jest bardzo drogi.
    Jeśli ktoś byłby w stanie mi coś pomóc w powyższym temacie to z góry dziękuję.

Pozdrawiam
    Władek
    cezet
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Można by spróbować wgrać nowy wsad eepromu.