Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Canon GP215 blade kopie po czasie

wicek® 21 Lut 2003 12:25 2893 20
  • #1 21 Lut 2003 12:25
    wicek®
    Poziom 11  

Witam, mam Canona GP215 i na pierwszy rzut oka jest wszystko ok ale po czasie 100 czasami po 10 kopiach kartki wychodza coraz jasniejsze.Co moglo by byc przyczyna?moze bebed lub walek grzewczy.Zaznacze jeszcze ze normalny wydruk jest raczej slabej jakosci dopiero jak sie da na full to jest ok (a w tym momencie to kartka powinna byc prawie czarna)

0 20
  • #2 21 Lut 2003 13:17
    biurotex
    Poziom 11  

Uszkodzony generator wys. napięcia lub moduł wywołujący(Bęben światłoczuły lub wałek magnetyczny)
    Z poważaniem
    wojtek

0
  • #3 21 Lut 2003 13:42
    LEM
    Poziom 33  

Układ wysokiego napięcia pada bardzo żadko. Na początek proponuje przeczyścić i odgiąć styki doprowadzające napięcie do bęba. Sprawdź też elektrode tranferową czy nie ma na niej tonera, jeśli jest to albo wyczyść (tylko delikatnie) albo wymień. Przeczyść też styki doprowadzające napięcie do tej elektrody. Obejrzyj też wałek magnetyczny, często pęka taka tukejka plastikowa i wówczas wałek ten nie obraca się równomiernie, jednak to objawia się "losowym" bladnięciem kopii, tzn raz są dobre, a raz blade.

Tego modelu Canona akurat nie robiłem. Jednak to co napisałem jest oparte na moich doświadczeniach z innymi maszynami Canona, więc jeśli coś odbiega od tego co pisze w tym konkretnie modelu, to przepraszam.

0
  • #4 21 Lut 2003 13:53
    wicek®
    Poziom 11  

OK posprawdzam to wszystko tak jak radzicie i o efektach powiadomie- na razie dzieki :D

0
  • #5 22 Lut 2003 16:11
    wicek®
    Poziom 11  

Zrobilem jak radziliscie lecz nadal jest to samo, zastanawia mnie to ze te kopie sa blade a nie tak mocno czarne jak w sprawnym ksero.Znalazlem tez diode w zasilaczu w obrebie wysokiego napieci ktora zamiast spadku napiecia 0.5 ma tysiac dziewiecset, ma rozowy pasek i napis KX i nie bardzo wiadomo jaka to dioda lecz dziwne jest tez to ze obok jest jakis powielacz napiecia na diodach i kondensatorach maja niebieski pasek i oznaczenie KCN i one tez pokazuja takie cuda, wiec moze tak ma byc..(?)Mam pytanie czy mozna gdzies dostac schemat czy moge juz o tym zapomniec. :arrow: Lem gdzie znajduje sie ta elektroda transferowa bo nie bardzo kumam.Mysle sobie ze moze wysokie napiecie jest za niskie i to dlatego a z czasem obniza sie jeszcze i kopie sa jeszcze bledsze, no nie wiem.

0
  • #6 23 Lut 2003 14:32
    triak1
    Poziom 12  

jeżeli bęben ma powyżej 60tys kopii to należy go wymienić .Sprawż też ustawienia serwisowe w pkt.3 tj primary, oraz IPofst -regulują one poziom zaczernienia kopii .wraz ze zużyciem bębna potrzebna jest zmiana tych ustawień.

0
  • #7 23 Lut 2003 16:59
    wicek®
    Poziom 11  

Jak wejsc w ustawienia serwisowe??

0
  • #8 23 Lut 2003 21:34
    martinkrys
    Specjalista - kserokopiarki

Spróbuj wyczyścić konektor od developing bias, znajdziesz łatwo, ale sprawdź też, czy bias jest dobrze przykręcony do rolki magnetycznej, miałem kiedyś taki kłopot z NP 1215, ktoś naprawiał developing i zapomniał wkręcić śrubkę od strony łożyska w obudowie, objaw podobny,, przy starym bębnie to powinien się raczej słabo rozładowywac po każdym cyklu kopiowania, a więc kopie byłyby z tłem, ewentualnie pierwsze byłyby czystsze, a reszta brudna

0
  • #9 23 Lut 2003 23:40
    wicek®
    Poziom 11  

Niestety nic nie pomaga, chcialbym sie dostac do tych ustawien serwisowych ale nie wiem jak!! moze ktos mi powie (?)

0
  • #10 24 Lut 2003 15:39
    triak1
    Poziom 12  

Po otwarciu klapy przedniej i włączeniu kopiarki Należy wcisnąć przycisk service w okolicach utrwalania a następnie wcisnac :* :3: *:i poszukać potrzebnycch ustawień

0
  • #11 25 Lut 2003 12:00
    biurotex
    Poziom 11  

Proponuje wykonać jeszcze jeden zabieg żeby konkretniej zlokalizować usterkę. Wyłącz kopiarkę w cyklu tzn. w momencie gdy papier będzie znajdował się pod bębnem a następnie wyjmij bęben i zobacz jakiej jakości jest naświetlony obraz na bębnie.
    Z doświadczenia wiem ,że regulacje w modach serwisowych w tym wypadku nie pomogą.
    Jeszcze jednym elementem który może być przyczyną tak dziwnej usterki może być warystor który powinien być wpięty pomiędzy transferem a transportem papieru.

biurotex

0
  • #12 25 Lut 2003 12:53
    wicek®
    Poziom 11  

Panowie, wiec sprawa ma sie tak:zadne czynnosc podjete przeze mni nie przyniosly skutku tzn.czyscilem wszystko co sie dalo (no prawie)lacznie z wysypaniem tonera na ziemie(bardzo nie przyjemne!)coprawda elektrody transferowej sie nie doszukalem chyba jest w srodku bebna ale wszystkie styki wyczyszczone zmienione sa elka w zasilaczu ale to nie przeze mnie tylko wczesniej ktos to mial i probowal naprawic, maszyna byla nawet w serwisie i tam stwierdzili ze prawdopodobnie uszkodzony jest zasilacz i po czasie traci pamiec i nie pamieta jakie byly nastawy co do jakosci wydruku i zaczyna coraz to jasnie kopiowac -(to sa ich slowa)osobiscie wydaje mi sie ze to bzdury bo co do pozostalej ilosci kopii to jest do konca zorientowana ile pozostalo-ze tak powiem.Ustawienia servisowe daja tyle ze po przestawieniu parametrow kopia zaczyna byc przyciemniona w miejscu bialego tla a wszystko co ma byc czarne dalej pozostaje nie do konca czarne, a mam jeszcze takiego malego biurowego canonka wiec tam kopia jest naprawde idealna tzn. wszystko co czarne jest czarne jak wegiel i wydaje mi sie ze i tu powinno tak byc.Poza tym wlasciciel jeszcze by wstrzymal jakosc tego wydruku tylko to ze jak zapusci na 200kopii powiedzmy to po jakims czasie te kopie bledna i to juz jest nie do przyjecia. :arrow: biurotex naswietlony obraz na bebnie wydaje sie byc w porzadku tzn. nie potrafie stwierdzic czy powinien byc lepszy, poprostu tam jest co do warystora to jest wpiety ja mowisz i niewydaje sie byc uszkodony.Mysla sobie czy to nie jest wina bebna moze nalezalo by go wymienic maszyna ma zrobione 150000 kopii i nie wiem czy jest to duzo czy malo, moze wymiana bebna i tonera na nowy przyniesie poprawe musze zorientowac sie co do kosztow i wtedy zobaczymy.Na razie wszystkim dziekuje za pomoc.

0
  • #13 25 Lut 2003 14:06
    LEM
    Poziom 33  

Piszesz, że maszyna ma na liczniku 150000 kopii. Czy tyle kopii jest też zrobione na tym bębnie ?? Na obudowie bębna powinna być nalepka na której pisze jaki był przebieg w momencie jego założenia wraz z datą. Chyba, że ktoś jej nie nalepił no wóczas nic niewiadomo :(

Druga sprawa - piszesz że naświetlony obraz na bębnie jest OK. To powiedz mi jak to na kartce wygląda (przed utrwaleniem), bo może wine za to ponosi piec, a nie bęben. Przy tym przebiegu to i pewnie do wymiany wałek olejowy w piecu no i przyglądnąć należałoby się tez wałkowi teflonowemu w piecu.

Co do elektrody transferowej to spróbuje zasięgnąć języka, gdzie w tym modelu się znajduje. Elektroda ta jest odpowiedzialna za "odciągnięcie" obrazu z bębna na papier i zwykle się znajduje prostopadle pod bębnem (pod kartką transportowanego papieru ;) )

Nie wiem są to moje domysły. Tej maszyny nie miałem na warsztacie, ale pewne objawy są podobne wszędzie :)

0
  • #14 25 Lut 2003 14:46
    wicek®
    Poziom 11  

Wiec maszyna ma dokladnie 152tys. a beben z tego co widac na nalepce byl wymieniany w 91r.i bylo zrobione 137...tys.Wiec jest nowy zreszta rozmawialem przed chwila z wlascicielem i potwierdza.Robilem teraz kopie z czcionka wiekszej wilekosci i jak sie przypatrzec to w "literkach" widac takie biale mikroskopijne kropki tak ze calosc nie wyglada idealnie czarne, ale po zabraniu kartki z przed pieca i ogledzinom co do jakosci to jest dokladnie tak samo jak po piecu lecz gdy probowalem utrwalic toner przy pomocy halogenu to robia sie idealnie czarne litery!! wiec mozna by przypuszczac ze cos jest z piecem, ze nie utrwala tego jak powinien.Pozostaje jeszcze jedyna kwestia blednacych kopii po czasie... :( Z tego co sie dowiedzialem tez to toner nie jest oryginalny.

0
  • #15 25 Lut 2003 14:58
    LEM
    Poziom 33  

Zrób jeszcze taki test - otwórz pokrywe nad szybą i nie kładąc żadnego dolumentu do kopiowania puść jedną kopie. Kartka powinna wyjść cała czarna. Sprawdź jak wygląda taka kopia przed i po utrwaleniu. Swoją drogą może to być wina tego tonera. Mam złe doświadczenia z nieoryginalnymi tonerami i widziałem też jak nie jedną kopiarke takie tonery położyły na dobre :(

0
  • #16 25 Lut 2003 15:27
    wicek®
    Poziom 11  

Wiec na utrwalonej kopii jest pelno jakby bialych plam nie jest to czysto czarne na nie utrwalonej jest to samo i tu nie pomaga juz halogen ale mysle sobie ze to nie powinno wygladac jak by czarna farbka zamalowac ten papier bo sprawdzalem na tym moim canonku i fakt ze kartka jest jak by bardziej pokryta tonerem(ma jeszcze kilka pasow wzdluz kartki ale to inna sprawa)mozna powiedziec ze karka z tego zapsutego jest szorstka jak by byla lekko zmatowana drobnym papierem sciernym,a ta z mojego gladka- tak to wyglada.

0
  • #17 27 Lut 2003 23:17
    wicek®
    Poziom 11  

Mam jeszcze jedno pytanie do fachowcow, bo chyba napisze ksiazke o mojej usterce!, wiec czy mozna wykluczyc uszkodzenie w bloku skanera czy lasera (nie wiem poprawnie) ze nie przekazuje wiernego obrazu oryginalu, poprostu slabszego po czasie i z tad wynika uszkodzenie, nie wiem chce zapytac ludzi majacych pojecie o kserokopiarkach (bo ja mam mierne)za kazda sugestie z gory dzieki.

0
  • #18 02 Kwi 2004 20:21
    wicek®
    Poziom 11  

Ponawiam temat gdyz Canon wrocil do mnie dokladnie po roku czasu i z takim samym objawem z tym ze blade kopie robia sie po kilku minutach.
    Wymienilem walek swiatloczuly, toner, listwe czyszcz, warystor i co? to samo z tym ze kopia na samym poczatku bardzo ladna i ciemna..(zuzyty walek) ale znalazlem usterke tzn. winą slabych kopi jest laser o symb. HDC-7A jego temp. po zalaczeniu jest oczywiscie pokojowa ok. 22st.C po kilku minutach dojdzie do 30 i w tym samym momencie jest slaba kopia(dodam ze nie trzeba nic kserowac wystarczy ze jest wlaczone i przejdzie na standby) mozna wtedy schlodzic zamrazaczem i wszystko wraca do normy, lub analogicznie wpuscic troszke cieplego powietrza z suszarki do wl. Czyli usterka zlokalizowana tylko skad wziasc ow laser, mam pytanie czy ktos moze blizej jest zorientowany gdzie mozna pytac o cos takiego. Szkoda by bylo nie naprawic. Za wszelkie informacje z gory dziekuje

0
  • #19 02 Kwi 2004 20:51
    manitu8
    Poziom 11  

LEM PISZE O WŁKU TEFLONOWYM W GP215 JEST ZESPÓŁ Z FOLIA A LASER MOŻNA KUPIC NA ZMÓWIENIE W MERKATORZE ALE JA BYM POZOSTAWAŁ PRZY BEBNIE

0
  • #20 02 Kwi 2004 21:04
    wicek®
    Poziom 11  

manitu8 ale beben jest nowy a to co wczesniej pisalem (rok temu) to teraz widze ze ten obraz na bebnie jest slaby z czasem i dlatego jest ta usterka, jak rano zalacze to obraz na bebnie jest w porzadku, mocny ale po czasie staje sie bladziutki i wine za to ponosi laser ktory jest starsznie gleboko schowany (duzo rozkrecania:) wiec moge powiedziec ze jest to laser na 100%
    Zaraz zerkne do tego Merkatora, dzieki!

0
  • #21 02 Kwi 2004 22:17
    Ski Man
    Poziom 23  

Możesz też zapytać w New Technology Poland - w Katowicach
    jest filia. Nie jestem pewny ale chyba nie występuje sama dioda
    laserowa, tylko cały moduł.

Jeśli nic się nie dowiesz to w poniedziałek mogę Ci podać cenę
    i numer tego zespołu oraz dostępność tego elementu.

0
  Szukaj w 5mln produktów