Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki prąd na wyjściu z tej prądnicy samorobnej

12 Paź 2011 17:37 3278 6
 • Poziom 10  
  Witam,

  chcę zrobić taką prądnicę jak na zdjęciach poniżej , mam pytanie jest 9 cewek , jeśli włożę jedną cewkę pomiędzy magnesy i zacznę je obracać to uzyskuję przy założonych obrotach 12 v, moje pytanie następujące po podłączeniu w gwiazdę lub trójkąt , wyprostowaniu go , pomijając spadek napięcia na diodach prostujących jakie napięcię osiągnę na końcu na zaciskach + - czy to będzie 36 V ? może mi ktoś w tym pomóc ?
  jaki prąd na wyjściu z tej prądnicy samorobnej jaki prąd na wyjściu z tej prądnicy samorobnej
 • Poziom 10  
  Inne napięcie uzyskasz przy połączeniu w gwiazdę, a inne uzyskasz przy połączeniu w trójkąt przy jednakowych obrotach.
  Prądnicy nie opłaca się konstruować chyba że się nudzisz. Jeżeli chodzi o napięcie wyprostowane to uzyskasz zgodnie ze wzorem:

  Udi = 1,35 Uvo
  gdzie

  Udi - napięcie wyprostowane (przy pominięciu spadku napięcia na diodach)
  Uvo - napięcie międzyfazowe prądnicy
 • Poziom 10  
  także dziękuje za odpowiedz, jeszcze jakie warości otrzymam na zaciskach połączeń gwiazda lub trójkąt ?
 • Poziom 10  
  Przy połączeniu w gwiazdę uzyskasz √3 razy większe napięcie międzyfazowe niż przy połączeniu trójkąt(dla takiej samej prędkości obrotowej).
 • Poziom 10  
  czy to co na rysunku poniżej jest prawdą , na każdym generatorze ( cewce ) przesuniętej o 120 stopni - fazowe przesunięcie jest podane napięcie 12 V, czyli teoretycznie powiniem uzyskać napięcie tak jak na rysunku ?jaki prąd na wyjściu z tej prądnicy samorobnej
 • Poziom 10  
  Na wyjściu z każdego prostownika uzyskuje się napięcie pulsujące. Żeby zmniejszyć pulsacje należy zastosować filtr odpowiednio dobrany do obciążenia. Jeżeli odbiornik może być zasilany napięciem pulsującym (np. żarówka) to nie trzeba stosować filtru. Ten przebieg wygląda podobnie lecz ma dużo większy współczynnik tętnień. Jeżeli rozpatrywać to teoretycznie to byś musiał znać parametry diod i parametry generatora, ponieważ na diodach i na uzwojeniu generatora występuje spadek napięcia. Istnieje również coś takiego jak komutacja diod która zależy od składowej indukcyjnej zwarcia generatora (ale można to pominąć). A poco ma służyć ten generator i prostownik, czy to ma być alternator? Jaką to ma mieć moc?
 • Poziom 10  
  generalnie to ma być amerykanka trójfazowa, zasilanie grzałki , więc myślę że filtra nie potrzebuję , czyli teoretycznie to co jest na rysunku można uznać za prawdę w granicach błędu.

  Moc będę celował około 600 W