Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor Belinea 101715 AA1017150251AK13403117 -nie działa inwerter

12 Paź 2011 20:04 3338 7
  • Poziom 19  
    Witam !
    W monitorze jak w temacie uszkodzony był bezpiecznik F1 w inwerterze.Po wymianie bezpiecznika i dwóch kondensatorów w obwodzie 12V pojawił się obraz na ekranie ale kondensatory zaczeły sie mocno nagrzewać .Wymieniłem kondensatory na nowe o temperaturze pracy 105C.Obraz niestety teraz pojawia się tylko na 1sek.Czy możliwe , że uszkodził sie scalak OZ960 ?
  • Poziom 39  
    Dosyc stary model tej Belinei.
    Niestety nie podales dokladnie czy sa to kondensatory filtrujace zasilanie czy nie i ew gdzie one sie znajduja.
  • Poziom 19  
    Witam !
    Dziękuje Koledze Richi za zainteresowanie się moim problemem.
    A teraz po kolei : Kondensatory 100uF , które grzały się znajdują się w obwodzie zasilania 12V inwertera.Te kondensatory, które były przed wymianą miały podejrzany wygląd więc je wylutowałem a wlutowałem 100uF/25V i 85C temp. i przy okazji namierzyłem uszkodzony bezpiecznik w obwodzie 12V.Po wymianie kondensatorów i bezpiecznika obraz pojawił się na ekranie i dosyć długo obserwowałem pracę monitora.Niepokoiło mnie tylko to , że te nowe kondensatory grzeją się dość mocno.Postanowiłem zamienić je na 100uF/35V 105C temp.Po tej wymianie niestety obraz pojawia sie tylko na 1sek.
    W obwodzie transformatorów są po dwa tranzystory SMD o symbolach , jeden 43TBF(SOT-363) a drugi 46UBA(SOT-363).Niestety nigdzie nie mogłem typ tych tranzystorów.Podejrzewam , że może za obecny stan pracy inwertera odpowiada albo scalak OZ960S lub któryś z wymienionych tranzystorów .
    Co jeszcze może powodować taki objaw ?
  • Poziom 39  
    Scalak zostaw w spokoju, bardzo zadko sie uszkadzaly.
    Zajmij sie tranzystorami, najpierw pomiar czy nie maja zwarc.
    Serwisowke posiadam ale niestety bez schematu zasilacza.
    Moze ktorys z kolegow znajdzie przynajmniej note katalogowa tych tranzystorow.
  • Poziom 19  
    Witam !
    Chyba Kolega Richi ma racje.Wina leży po stronie tranzystorów a szczególnie po stronie tranzystora Q14 i Q14 o kodzie 43TBF(SOT-363).
    W tym modelu monitora inwerter jest na oddzielnej płytce , a zasilacz jest zewnętrzny.
    Proszę Kolegów o podpowiedź jaki to typ tranzystora kryje się pod kodem 43TBF .
    Pozdrawiam - Wojtek z Lublina.
  • Poziom 10  
    Często zdarza się że gołym okiem nie widać mikro pęknięć na tranzystorach o których piszesz a także na trafku wys. nap.zasilających lampy.W swojej praktyce często się tak zdarza.Spróbuj przelutować.
  • Poziom 19  
    Przelutowanie nic nie poprawiło .