Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wyświetlacz nokia3310 bez styków

Wojtas32127 12 Oct 2011 20:52 2491 11
    Wojtas32127
    Level 10  
    Witam!
    Kupiłem ostatnio na allegro wyświetlacze takie jak w temacie. Przyszły właśnie dzisiaj. Po otworzeniu przesyłki okazało się, iż jest to wyświetlacz szklany na którym widnieją naniesione ścieżki na szkle- brak metalowych złączek. Da się jeszcze coś z tym zrobić? Kupić złącze lub jakiś zamiennik. Finalnie podłącze wyświetlacz pod avr.
  • Helpful post
    andy127
    Level 30  
    Witam.
    Kupiłem kiedyś taki. Włożyłem do telefonu i działał. Po dłuższym czasie zaczął tracić kontakty (telefon był noszony w kieszeni). Okazało się, że styki metalowe osadzone w płytce wbijały się w tę warstwę napylenia i ją uszkodziły. Metalowe kontakty wyświetlacza były jednak pewniejsze. Jeśli styki, które zastosujesz nie będą tak ostre jak w telefonie i nie będziesz tego miał w kieszeni, to ma szansę działać dobrze.
    Andrzej
    Wojtas32127
    Level 10  
    Tylko oto chodzi że ja nie chce wkładać go do telefonu. Doradź mi czy można taką "przejściówkę" szkło - styki kupić, lub z czegoś wymontować.
  • Helpful post
    andy127
    Level 30  
    Czy można przejściówkę kupić to nie wiem. Można jednak spróbować złącze właśnie od starego 3310. Jeśli nie będziesz go mocno męczył to powinno działać.
    Andrzej
    Wojtas32127
    Level 10  
    Mi chodzi tylko i wyłącznie z jakiegoś rodzaju złącze. Kupno telefonu lub innych wyświetlaczy lub starych telefonów wiąże się z kosztami których chciałbym uniknąć
    Pampus
    Level 14  
    A to ma być zamontowane na stałe? jeżeli tak, to można przecież przylutować jakimiś cieniutkimi kabelkami albo drucikami. Robiłem tak dawno temu mając nokię 3330 jak złamałem jeden styk, a w sprzedaży nie było nic zamiennego. Inną opcją jest użycie malutkich sprężynek/kawałków sprężynek, jednak musiałbyś wykazać się odrobiną zdolności manualnych aby móc je ze sobą połączyć w szeregu (np za pomocą plastiku i kleju 2 składnikowego)
  • Helpful post
    andy127
    Level 30  
    Wojtas32127 wrote:
    jest to wyświetlacz szklany na którym widnieją naniesione ścieżki na szkle- brak metalowych złączek.

To Pampus jak chcesz lutować? Do czego?
    Andrzej
  • Helpful post
    Pampus
    Level 14  
    andy127 wrote:
    Wojtas32127 wrote:
    jest to wyświetlacz szklany na którym widnieją naniesione ścieżki na szkle- brak metalowych złączek.

To Pampus jak chcesz lutować? Do czego?
    Andrzej

Brak metalowych złączek oznacza jak dla mnie brak tych elastycznych blaszek łączących metalizowany punkt (prostokąt) na szklanym LCD, a punktem mu odpowiadającym na PCB. Większość starszych nokii miała metalizowane punkty na LCD i w zależności od modelu różniły się tymi blaszkami między sobą, ale zasada działania była taka sama. Wyjątkami były 5110 6110 6130 6150 8210 8250 8850. Owszem, w tanich zamiennikach stosowano elastomery zamiennie zamiast blaszek, ale metalizowanie punkty się nie zmieniały. Poniżej podparcie moich słów: (dwie fotki w postaci linków, żeby nie wrzucać niepotrzebnie zdjęć)

Fotka z tyłu LCD

Lutowanie

wyświetlacz nokia3310 bez styków
    andy127
    Level 30  
    W 3310 przed upadkiem miałem wyświetlacz (oryginalny) mający kontakty w formie metalowych napyleń (pozłacanych). Można było do nich lutować cienkie przewody bezpośrednio (nie potrzeba było żadnych dodatkowych złącz). Gdy kupiłem zastępczy, to miał napylenia przezroczyste (bez możliwości dolutowania przewodów). Zastosowałem w telefonie i działał. A jak zrozumiałem, to autor kupił właśnie taki wyświetlacz i nie mogąc przylutować do niego przewodów, ma kłopot z wykorzystaniem go poza telefonem.
    Andrzej
  • Helpful post
    staś pytalski
    Level 39  
    Ja bym zastosował gumowy elastomer, tak jak było to w nokiach 5110/6150/6210. Tylko zdobycie może być problemem, może w starym kalkulatorze takie połączenie się znajdzie.
  • Helpful post
    Pampus
    Level 14  
    Jednym z założeń Wojtasa jest też unikanie dodatkowych kosztów, więc kupno gdzieś w sklepie chyba też odpada (mimo iż da rade jeszcze zdobyć: Link).
    Jednak ja w miarę możliwości starałbym się zastąpić ten nieszczęsny elastomer czymś bardziej niezawodnym.
    PS
    Wojtas32127, mógłbyś zrobić fotkę swojegoLCD z tyłu, żebyśmy wiedzieli o czym w ogóle dyskutujemy? :lol:
    Wojtas32127
    Level 10  
    Kupiłem w serwisie używane nokie z uszkodzonymi wyświetlaczami. wyjąłem styki i przymocowałem na klej do szkła. Wyświetlacz działa poprawnie. Temat zamykam