Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyświetlacz nokia3310 bez styków

12 Paź 2011 20:52 2389 11
  • Poziom 9  
    Witam!
    Kupiłem ostatnio na allegro wyświetlacze takie jak w temacie. Przyszły właśnie dzisiaj. Po otworzeniu przesyłki okazało się, iż jest to wyświetlacz szklany na którym widnieją naniesione ścieżki na szkle- brak metalowych złączek. Da się jeszcze coś z tym zrobić? Kupić złącze lub jakiś zamiennik. Finalnie podłącze wyświetlacz pod avr.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Witam.
    Kupiłem kiedyś taki. Włożyłem do telefonu i działał. Po dłuższym czasie zaczął tracić kontakty (telefon był noszony w kieszeni). Okazało się, że styki metalowe osadzone w płytce wbijały się w tę warstwę napylenia i ją uszkodziły. Metalowe kontakty wyświetlacza były jednak pewniejsze. Jeśli styki, które zastosujesz nie będą tak ostre jak w telefonie i nie będziesz tego miał w kieszeni, to ma szansę działać dobrze.
    Andrzej
  • PCBway
  • Poziom 9  
    Tylko oto chodzi że ja nie chce wkładać go do telefonu. Doradź mi czy można taką "przejściówkę" szkło - styki kupić, lub z czegoś wymontować.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Czy można przejściówkę kupić to nie wiem. Można jednak spróbować złącze właśnie od starego 3310. Jeśli nie będziesz go mocno męczył to powinno działać.
    Andrzej
  • Poziom 9  
    Mi chodzi tylko i wyłącznie z jakiegoś rodzaju złącze. Kupno telefonu lub innych wyświetlaczy lub starych telefonów wiąże się z kosztami których chciałbym uniknąć
  • Poziom 14  
    A to ma być zamontowane na stałe? jeżeli tak, to można przecież przylutować jakimiś cieniutkimi kabelkami albo drucikami. Robiłem tak dawno temu mając nokię 3330 jak złamałem jeden styk, a w sprzedaży nie było nic zamiennego. Inną opcją jest użycie malutkich sprężynek/kawałków sprężynek, jednak musiałbyś wykazać się odrobiną zdolności manualnych aby móc je ze sobą połączyć w szeregu (np za pomocą plastiku i kleju 2 składnikowego)
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Wojtas32127 napisał:
    jest to wyświetlacz szklany na którym widnieją naniesione ścieżki na szkle- brak metalowych złączek.

To Pampus jak chcesz lutować? Do czego?
    Andrzej
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    andy127 napisał:
    Wojtas32127 napisał:
    jest to wyświetlacz szklany na którym widnieją naniesione ścieżki na szkle- brak metalowych złączek.

To Pampus jak chcesz lutować? Do czego?
    Andrzej

Brak metalowych złączek oznacza jak dla mnie brak tych elastycznych blaszek łączących metalizowany punkt (prostokąt) na szklanym LCD, a punktem mu odpowiadającym na PCB. Większość starszych nokii miała metalizowane punkty na LCD i w zależności od modelu różniły się tymi blaszkami między sobą, ale zasada działania była taka sama. Wyjątkami były 5110 6110 6130 6150 8210 8250 8850. Owszem, w tanich zamiennikach stosowano elastomery zamiennie zamiast blaszek, ale metalizowanie punkty się nie zmieniały. Poniżej podparcie moich słów: (dwie fotki w postaci linków, żeby nie wrzucać niepotrzebnie zdjęć)

Fotka z tyłu LCD

Lutowanie

wyświetlacz nokia3310 bez styków
  • Poziom 30  
    W 3310 przed upadkiem miałem wyświetlacz (oryginalny) mający kontakty w formie metalowych napyleń (pozłacanych). Można było do nich lutować cienkie przewody bezpośrednio (nie potrzeba było żadnych dodatkowych złącz). Gdy kupiłem zastępczy, to miał napylenia przezroczyste (bez możliwości dolutowania przewodów). Zastosowałem w telefonie i działał. A jak zrozumiałem, to autor kupił właśnie taki wyświetlacz i nie mogąc przylutować do niego przewodów, ma kłopot z wykorzystaniem go poza telefonem.
    Andrzej
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Ja bym zastosował gumowy elastomer, tak jak było to w nokiach 5110/6150/6210. Tylko zdobycie może być problemem, może w starym kalkulatorze takie połączenie się znajdzie.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Jednym z założeń Wojtasa jest też unikanie dodatkowych kosztów, więc kupno gdzieś w sklepie chyba też odpada (mimo iż da rade jeszcze zdobyć: Link).
    Jednak ja w miarę możliwości starałbym się zastąpić ten nieszczęsny elastomer czymś bardziej niezawodnym.
    PS
    Wojtas32127, mógłbyś zrobić fotkę swojegoLCD z tyłu, żebyśmy wiedzieli o czym w ogóle dyskutujemy? :lol:
  • Poziom 9  
    Kupiłem w serwisie używane nokie z uszkodzonymi wyświetlaczami. wyjąłem styki i przymocowałem na klej do szkła. Wyświetlacz działa poprawnie. Temat zamykam