Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana akumulatorów wkrętarki 18v

13 Paź 2011 10:11 28921 15
  • Poziom 24  
    (nie wiem czy w dobrym dziale, ale innego nie znalazłem)

Witam

Chcę wymienić ogniwa we wkrętarce akumulatorowej 18v. Wpadłem na pomysł taki, żeby kupić 15szt sanyo eneloop 1,2v 2000mah - niby najlepsze ogniwa jakie istnieją w tej chwili. Czy będzie to dobry pomysł?

Co sądzicie o ogniwach Panasonic CGR18650D? (1sz 3,7v)
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 10  
    Tez właśnie myślę o wymianie chyba 15 ogniw 1,2 V na 5 Li-Io 3,6 V. Tylko się zastanawiam nad ładowaniem. Mam wkrętarkę Einhella i ładowarkę do tego. Zastanawiam się, czy ta ładowarka będzie dobra do ładowania tego typu akumulatorów.
    Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    no więc właśnie czekamy na kogoś mądrego w tej sprawie :)
  • Poziom 12  
    Do wkrętarek nie nadają się akumulatory ni-mh (te sanyo i większość AA), powinny być ni-cd bo tylko one są przystosowane do dużych obciążeń (wkrętarka to nawet kilkanaście amper).
    Li-ion i li-poli z kolei wymagają kontroli ładowania i rozładowywania i to każde ogniwo osobno inaczej szybko doprowadzisz do zniszczenia nie tylko ogniw ale i sprzętu, a może nawet własnego zdrowia.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 10  
    Czy poprzez zniszczenie sprzętu lub zdrowia chodzi Ci o jakiś wybuch ogniw?
  • Poziom 12  
    Tak, przeładowanie ogniwa może doprowadzić do rozszczelnienia i samozapłonu. Co do wybuchu nie jestem pewien ale z tego co czytałem to jest to jak najbardziej możliwe.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Li-Ion
  • Poziom 10  
    A jeżeli przełożę z obecnego akumulatora termistor (chyba to to) to zapobiegłby w jakiś sposób przeładowaniu.

Na chwilę obecną kupiłem takie ogniwa, wczoraj polutowałem ale jeszcze nie zmontowałem całego Accu-Paka. Dziś może spróbuję. Ładowarkę mam 18 V, 2500 mA. Natomiast akumulatorki 3,7 V, 2000 mAh.

Czy taka ładowarka byłaby dobra do ładowania tych ogniw?
  • Poziom 24  
    hmm, no okej, coś więcej wiem ;)

to rozumiem, że mogę kupić 15 ogniw R14 Ni-Cd 2500 mAh?

np: są one na allegro za 6,90 ;) - marka niestety VIPOW ; /
  • Poziom 12  
    +tofer napisał:
    A jeżeli przełożę z obecnego akumulatora termistor (chyba to to) to zapobiegłby w jakiś sposób przeładowaniu.

Termistor niewiele da.
    Takie coś to minimum zabezpieczenia przed przeładowaniem.
    http://www.zajic.cz/omezovac/omezovac.htm

R14 mogą być o ile się zmieszczą i da sie je polutować.

edit:
    Tak w ogóle to ogniwa li-ion w wkrętarce to fatalny pomysł. Taka bateria w pełni naładowana będzie miała 21V (5*4.2V) a rozładowana ok 15V.
    O problemach z ładowaniem i kontrolą nie wspomne.
  • Poziom 10  
    Czeski język trudna język.

Ale obawia się, że tego w obudowie nie zmieszczę. Te ogniwa Ni-Cd wspomniane przez kolegę są idealne ale ich ilość razy koszt powodują, że nieopłacalna jest naprawa. Wszak nowa wkrętarka z dwoma nowymi akumulatorami to koszt ok 130 zł. A ty 15*6,9=103,5. Jedynie co to nowe to 1,2 Ah a tu 2,5 Ah.
  • Poziom 43  
    Ogniwa litowe są wydajne i lekkie, ale wymagają specjalnej ładowarki nie wolno ich ładować zwykłą ładowarka nie przystosowaną do tych ogniw. Istnieje spore ryzyko wybuchu i pożaru takich ogniw. Nawet jak nic nie wybuchnie to te ogniwa wymagają bardzo dokładnego pomiaru prądu napięcia i temperatury. Niedotrzymanie tych zaleceń skończy się dość szybkim zniszczeniem ogniw, które będą się nadawać tylko do wymiany.
    Najlepszym rozwiązaniem było by zastosowanie ładowarki z balanserem, która optymalnie zadba o każde ogniwo w pakiecie, co przekłada się na szybkość ładowanie, czas pracy na akumulatorze i trwałości ogniw. Oczywiście widziałem też fabryczne ładowarki bez tego udogodnienia, np. AEG, więc firma znana, ale tam ogniwa ładowały się stosunkowo małym prądem, więc długo i padają po 2-3 latach. W mojej Makicie, która ma balanser po 6 latach używania, z 3Ah maja jeszcze 2.2Ah więc nieźle.
    Co do ogniw Ni-MH tez wymagają innej ładowarki niż Ni-Cd chociaż Ni-Cd można ładować ładowarkami do ogniw Ni-MH, ale odwrotne jak pisałem nie jest zalecane. Tanie wkrętaki z marketu nie maje dobrych ładowarek tylko transformator dobrany na miarę i mostek, Gretza więc nie maja żadnej kontroli nad procesem ładowania i to cała tajemnica niskiej trwałości akumulatorów w tanich wiertarkach.
    Do wiertarek ze względu na duże prądy najlepiej nadają się ogniwa modelarskie, z których można pobierać duże prądy, są one do tego przystosowane. Można też zastosować połączenie szeregowo równolegle, co da możliwość pobrania większych prądów z ogniwa bez szkody dla niego..
  • Poziom 10  
    No niestety Einhell nie jest z kategorii TOP LEVEL :). Wprawdzie jeden z tych akumulatorów radzi sobie całkiem nieźle ale drugi jest a (właściwie był) marniutki. A mam ją albo 2 albo 3 lata.

Reasumując widzę, że dla mnie, czyli amatora majsterkowania taniej będzie kupić nową wkrętarkę - najlepiej taką samą niż bawić się w wymianę ogniw. Chyba, że na dokładnie takie same. Problem tylko w tym, że nawet jak kupię ogniwa to najlepiej byłoby je zgrzać bo lutowania nie lubią.
  • Poziom 43  
    Ja kupuje z blaszkami i lutuję naraźe negatywnych skutków nie zauważyłem, ale lepiej tego nie robić.
  • Poziom 13  
    Chciałbym odświeżyć nieco temat.

Mam podobny problem z akumulatorem do wkrętarki.

Myślałem o zamianie bateryjek ni-cd na ni-mh ale wyczytałem, że jest to niemożliwe ze względu na sposób ładowania.

Wiec moje pytanie brzmi jakie bateryjki ni-cd polecacie???
    Co myślicie o Vipow?
  • Poziom 1  
    jezeli chodzi o NiCd to jedne z najlepszych używanych obecnie przez większość firm to ogniwa Saft. Są najlepsze, więc też i niezbyt tanie.