Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Mondeo MK1 TD] Falowanie obrotów po szybkiej jeździe

zsberg 13 Oct 2011 10:23 2518 0
 • #1
  zsberg
  Level 1  
  Witam!
  Potrzebuję Waszej pomocy - jakiejś sugestii. Na dwóch forach forda do których należę nikt nie jest w stanie pomóc, więc zwracam się do Was.

  Pacjent:
  Mondeo TD MK1 88KM 242 000km

  Charakterystyka:
  Samochód odpala nawet po całej nocy od strzała (i to dosłownie) - ciepły także bez problemu. Nie kopci, średnie spalanie ok. 6l/100km (ostatnio w cyklu 30% miasto 70% trasa 5,85l/100km). Przyspieszenie i moc jest - płynnie, bez szarpnięć przyspiesza do katalogowej prędkości maksymalnej. Paliwo - DIESEL GOLD (Statoil) od dwóch baków. Wcześniej zwykła ropa Statoil/Orlen. Silnik suchy, nigdzie się nie poci. Rura od IC sucha (bez oleju). Filtry nowe (Bosch). Zapowietrzać raczej się nie zapowietrza, bo nie mam problemu z odpalaniem.

  Objaw:
  Po szybszej jeździe (powiedzmy odcinek 2-3km z prędkością >130km) i zatrzymaniu się na skrzyżowaniu po 3 sekundach obroty spadają gdzieś na 600 i przez jakieś 3 sekundy falują w przedziale 600-1000 (trochę szarpie wtedy silnikiem) po czym nagle wszystko ustaje.Taki objaw występuje już 5 raz w przeciągu 10 dni i to zawsze po szybszej jeździe.

  Moje działania i uwagi:
  Przesmarowane linki oraz ten "amortyzatorek" siłownik na pompie wtryskowej. Wszystko zaczęło się po zalaniu drugiego baku ulepszanej ropy (być może zbieg okoliczności). Aha, to jest MK1 i nie ma tutaj tego silniczka od wolnych obrotów pod akumulatorem. Jest tylko coś takiego, że po wbiciu wstecznego nieco podnoszą się obroty.

  Pytanie:
  Co się może dziać? Co sugerujecie? Co sprawdzić zanim się naprawdę popsuje?


  Booster, korektor wtrysku, złe paliwo, pompa wtryskowa, wtryskiwacze, przepływomierz - coś może z tego?? Dodam od siebie, że kiedyś chodziły słuchy, że ten typ paliwa z tej stacji powoduje drgania silnika - być może trafiłem na jakąś felerną dostawę, tylko że moc jest i ładnie odpala???
  --------------------------------------------
  Widzę, że ciężki przypadek jestem :) Wczoraj zalałem 48l Vervy i dziś po teście szybkości obroty na postoju lekko tylko szarpnęły i było ok. Wychodzi na to, że coś musiało być z paliwem nie tak lub się przytkało. Za jakiś czas napiszę dla potomnych czy objaw ustąpił całkowicie.
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się