Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nadajnik odbiornik, na zasadzie interkomu, jak zrbić?

karolbosko 13 Oct 2011 10:51 1650 3
    karolbosko
    Level 9  
    Witam do głowy wpadł mi pewien pomysł lecz nie mam pojęcia odnośnie realizacji.

Chciałbym zrobić coś takiego:
    1- Nadajnik z mikrofonem (mikrofon mam od CCTV)
    2- Odbiornik z głośnikiem

Wszystko wydaje się banalne lecz... chodzi mi o to by zamontować takie cudo w samochodzie - wiem wiem CB ale na CB głosy się nachodzą trzeba nacisnąć by mówić - a mi chodzi o to żeby to było włączone podczas jazdy cały czas by można było rozmawiać jak przez interkomy - czyli można mówić i słyszeć na raz.

Chciałbym w ten sposób połączyć koło 3-4 autek.

Jestem zielony w tych sprawach dlatego pozostawiam Wam to do opracowania oraz możliwość wybrania częstotliwości części itp.
    tomekc796
    Level 12  
    Witam , najtańszym i w pełni legalnym rozwiązaniem był by chyba dla ciebie zakup radiotelefonów typu PMR (446MHz) , można kupić na popularnym serwisie aukcyjnym po kilkadziesiąt zł za parę.Samodzielne wykonywanie łącza radiowego może okazać się kosztowne i trzeba pamiętać że nielicencjonowana łączność radiowa (bez pozwoleń czy licencji) , może odbywać się tylko w pasmach 27MHz (CB) , lub 446MHz (PMR).
    Olek II
    Moderator
    karolbosko wrote:
    by można było rozmawiać jak przez interkomy - czyli można mówić i słyszeć na raz.

karolbosko wrote:

tomekc796 wrote:
    najtańszym i w pełni legalnym rozwiązaniem był by chyba dla ciebie zakup radiotelefonów typu PMR (446MHz)

Może kolega rozwinie tę myśl? Jak tanio zrobić łączność na zasadzie interkomu na PMR-ach na kilka samochodów, aby wszyscy się słyszeli?
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    karolbosko wrote:
    Chciałbym zrobić coś takiego:
    1- Nadajnik z mikrofonem (mikrofon mam od CCTV)
    2- Odbiornik z głośnikiem

Quote:
    ... chodzi mi o to by zamontować takie cudo w samochodzie - ... a mi chodzi o to żeby to było włączone podczas jazdy cały czas by można było rozmawiać jak przez interkomy - czyli można mówić i słyszeć na raz.

Jedynym rozsądnym "załatwieniem" problemu komunikacji pomiędzy kilkoma użytkownikami, poprzez łącze radiowe w pełnym "dupleksie", jest :
    - zainstalowanie pełnego przemiennika dupleksowego.
    Quote:

Podłączenie (od dwóch i więcej) użytkowników w systemie dupleksowym może być realizowane poprzez :
    - rozmowy na GSM jako "konferencyjne" [zalecane]
    - przemiennik radiowy oparty na wielo-dostępności wejść kanałów radiowych z jednym wyjściem

Podstawą Zasadą takiego łącza "dupleksowego", musi być :
    - ilość kanałów wejściowych (do przemiennika radiowego) w ilości ich użytkowników (jeden użytkownik = jeden kanał wejściowy)
    - mieszanie sygnałów z wyjścia odbiorników w torze m.cz. i przesyłanie (w czasie rzeczywistym) do nadajnika
    - łączność ta musiałaby być realizowana na zasadzie - 1-en użytkownik = jeden kanał wejściowy i tylko 1-en kanał wyjściowy z nadajnika dla wszystkich w tej sieci dupleksowej

Reasumując :
    Przyjmując, że masz około 4-ech użytkowników w takiej sieci "dupleksowej", musisz stworzyć :
    - osobne kanały radiowe w ilości tych użytkowników
    - wprowadzić pomiędzy odbiornikami (np. 4-ema) coś w rodzaju "sumatora" sygnałów m.cz.
    - z sumowany sygnał m.cz. (od korespondentów) należałoby wprowadzić na wejście nadajnika głównego
    - wszyscy "pracujący" w tej sieci "dupleksowej" mogą słuchać transmisji ze wszystkich kanałów roboczych (tych odbiorczych)
    Quote:
    Jestem zielony w tych sprawach dlatego pozostawiam Wam to do opracowania oraz możliwość wybrania częstotliwości części itp.

Pozwolę sobie na wypowiedź, że TY będąc "Jestem zielony w tych sprawach ..." możesz jedynie (i tylko) wystąpić do Urzędu (czytaj : UKE) o wydanie Pozwolenia Radiowego .
    We Wniosku na kanał/kanały dupleksowe, musisz zaznaczyć, że masz taka "wizję" - takiej łączności. Niestety będzie to koszt wykupienia łącza komercyjnego z wielo-dostępem kanałowym i również o wystąpienie kanału wyjściowego.

Reasumując (2): nie ma innej możliwości na zrealizowanie Twoich zapotrzebowań w tego rodzaju łączności radiowej.

Jak kolega tomekc796 proponował - pasmo PMR - nie jest w stanie zapewnić Ci takiej łączności "dupleksowej", z powodu wąskiego "pasma" w PMR-ach.

Podpowiedź jest całkiem prosta - przy zrealizowaniu takiego łącza - musisz uwzględnić "shift" nadajnika z odbiornikami. :!:

Pozdrawiam.