Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wirówka (pewnie polska i stara, jak świat)

13 Paź 2011 12:50 3368 8
  • Poziom 2  
    Witam.
    Mam taki problem z wirówką (sprzęt jest przedpotopowy mojej babci- i jak to starzy ludzie- za chiny go nie chce kobiecina wywalić na złom).
    Otórz po włączeniu do prądu i przekręceniu wyłącznika silnik buczy i nie potrafi zabrać. Przy wyjętej wtyczce z prądu i zwolnionym hamulcu normalnie się kręci- nic nie przycina się.
    Przypuszczam, że może to być wina kondensatora (jest jakiś taki upaćkany czymś tłustym- olej?)
    Skąd wziąść wartości takiego kondensatora, skoro oznaczenia na nim są nieczytelne?
    Silnik wirówki jest polski z silmy.
    Macie jakieś pomysły?
    Starsza kobita by się ucieszyła, że klamor jeszcze działa.
    Pozdrawiam.
  • Specjalista AGD
    Za pewnie do wymiany sprężyna dociskająca wirnik oraz trzpień ruchomego (w pionie) wirnika. Problem może być w dostępie części. Taka wirówka pewnie ma z 30 lat.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Kondensator 7,5 µF-wymień go.
  • Specjalista AGD
    1robecki napisał:
    Przy wyjętej wtyczce z prądu i zwolnionym hamulcu normalnie się kręci- nic nie przycina się.

Jeszcze raz sprawdź czy aby na pewno . Nawet przy minimalnym docisku hamulca do koła ciernego wirówka nie ruszy .
  • Pomocny post
    Poziom 2  
    Mankamentem tych wirówek był duży prąd rozruchu i czasem odlutowywały sie tylko przewody od kondensatora-proponuje sprawdzić,czy któryś z nich nie zwisa smętnie luźno:)
  • Poziom 2  
    machefi napisał:
    1robecki napisał:
    Przy wyjętej wtyczce z prądu i zwolnionym hamulcu normalnie się kręci- nic nie przycina się.

Jeszcze raz sprawdź czy aby na pewno . Nawet przy minimalnym docisku hamulca do koła ciernego wirówka nie ruszy .

Sprawdzałem. Zdiąłem dolną osłonę i przekręciłem ten wihajster, który dociska górną pokrywkę, jednocześnie poprzez mimośród naciska wyłącznik i odblokowuje szczękę z hamulcem- nic nie obciera- luz pomiędzy kołem ciernym, a szczęką jest ze 3mm.

Dodano po 6 [minuty]:

oxar napisał:
    Mankamentem tych wirówek był duży prąd rozruchu i czasem odlutowywały sie tylko przewody od kondensatora-proponuje sprawdzić,czy któryś z nich nie zwisa smętnie luźno:)

No, mogło tak być, bo jeden z kabli był słabo przylutowany, więc poprawiłem luty na obydwu. Ale pomimo wszystko nie działa.
    Spróbuję założyć nowy kondensator- piszecie 7-7,5 mikro.
    Oki. Super wielkie dzięki. Teraz wiem, jaki kondensator kupić, bo jak pisałem powyżej, oznaczenia prawie nieczytelne.
    Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.
  • Specjalista AGD
    Na silniku powinna być naklejka, a na niej m.in. pojemność kondensatora.

PS.
    MARCIN.SLASK napisał:
    sprężyna dociskająca wirnik oraz trzpień ruchomego (w pionie) wirnika.
    - to nie ten silnik.
  • Poziom 2  
    Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc. Wirówka to Myszkowski Światowit z 1985 roku. Założyłem kondensator 7,5µF i bangla, że hej- tzn silnik ruszył z kopyta.
    Babcia zadowolona, no i ja też :D
    Tak, że uważam temat za zamknięty.