Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepalające się bezpieczniki w domu

dredor0 13 Paź 2011 22:08 5050 6
 • #1 13 Paź 2011 22:08
  dredor0
  Poziom 1  

  Witam. Mój problem jest następujący: korek 16a po jakimś roku zaczął szwankować, iskrzyć przypalać się tak okazjonalnie, aż w końcu przestał działać. Więc kupiłem nowy, 20a. sytuacja się nie zmieniła wciąż wszystko mi mruga w mieszkaniu kiedy cały sprzęt elektryczny jest włączony. Sytuacja jest nietypowa ponieważ korek nie wyskakują, tylko kontynuuje się przypalać i iskrzyć. instalacja elektryczna ma ponad 50 lat więc pewnie tu leży odpowiedz, także moje pytanie brzmi: Czy można wymieniać bezpieczniki z większą mocą bez obaw? I ile kosztuje wymiana instalacji?(instalacja wciąż jest na klatce, wszyscy sąsiedzi maja w domu).

  Z góry dziękuję

  0 6
 • #2 13 Paź 2011 22:12
  Qbuś
  Poziom 38  

  dredor0 napisał:
  Czy można wymieniać bezpieczniki z większą mocą bez obaw?


  Nie !!! Wezwij elektryka niech sprawdzi połączenia w obudowie bezpieczników, w miejscu iskrzenia i naprawi ! Potem pytaj o ewentualne przeróbki.

  0
 • #3 13 Paź 2011 22:29
  gilus1
  Poziom 28  

  W dawnych czasach przewody były aluminiowe, w takim przypadku należy szczególnie zwracać uwagę na obciążenia i unikach przeciążeń. Niech ktoś wykwalifikowany dokona pomiarów i wtedy okaże się czy możesz bezproblemowo zastosować bezpiecznik 20A czy też trzeba się ograniczać i nie uruchamiać wszystkich urządzeń. Iskrzenie jest spowodowane słabym stykiem bezpiecznika i oprawki.

  1
 • #4 13 Paź 2011 23:06
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  No tak, skoro się przepala 16A, to daj 20A, na pewno będzie lepszy...

  A nie pomyślałeś przypadkiem, że Twoje zachowanie może doprowadzić do pożaru albo nieszczęśliwego wypadku?

  Bezpieczniki są od zabezpieczania przewodów, żeby nie były narażone na przeciążenie, przegrzanie i uszkodzenie izolacji, na ich wartość ma też wpływ impedancja pętli zwarcia, gdzie nie znając jej wartości nie możesz bezkarnie zmieniać zabezpieczeń.

  Jeśli instalacja ma tyle lat, co piszesz, to najprawdopodobniej jest aluminiowa i ktoś przed Tobą najprawdopodobniej zmienił zabezpieczenie z 10A na 16A.

  Zaproś elektryka, niech sprawdzi instalację, bo od tego trzeba zacząć...
  Wymiana zabezpieczenia na większą wartość to największa głupota, jaką można zrobić...

  0
 • #5 13 Paź 2011 23:39
  relisys-js
  Poziom 12  

  Mruganie światła - najczęstszym powodem jest wypalona wstawka bezpiecznikowa, co jest także powodem przepalania się wkładek. Jeżeli wstawka po dokonanych oględzinach będzie w porządku, trzeba się bedzię skupić na instalacji, może "N" jest poluzowany. Tak czy inaczej lepiej fachowiec by to obejrzał.

  0
 • #6 14 Paź 2011 11:46
  arkdom
  Poziom 19  

  Powodem są złe styki w obrębie bezpiecznika. To powoduje dodatkowe grzanie bezpiecznika i jego przepalenie. Trzeba pamiętać, że element wykonawczy wkładki bezpiecznikowej to drucik, który reaguje na wzrost temperatury, niezależnie od tego co powoduje jej wzrost.

  0