Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemens Siwart XL 536 - wyrzucanie różnicówki, a napięcia na grzałce/termistorze

13 Paź 2011 22:34 1455 2
  • Poziom 2  
    Witam!
    Problem jest pewnie prosty:
    W Siemensie Siwart XL 536 wywalało różnicówkę jakieś 3 miesiące temu. Ojciec zajrzał do niej, coś tam powalił i bez zbędnego rozkręcania pralka ruszyła.
    Ostatnimi czasy znów się pojawił problem wyrzucania różnicówki przy grzaniu wody - wirowanie, odpompywanie działało bez problemów. Podejrzana była oczywiście grzałka.
    Po rozkręceniu obudów i wyjęciu grzałki zobaczyłem skamienioną grzałkę, przepalenia. Dla testów podłączyłem ją dwu-żyłowym przewodem do gniazdka i pomierzyłem napięcia:
    -230V pomiędzy pinami Czerwony-Czarny
    -około 60V pomiędzy Czarnym lub Czerwonym, a masą
    -opór grzałki wynosił około 17 Ohm
    Grzałkę do poziomu gumy trzymałem w wodzie, grzałka wodę grzała. Z pomocą googli stwierdziłem, że to grzałka jest walnięta i zamówiłem nową.

Dziś dostałem nową grzałkę (nieoryginalną) i zapakowałem ją do pralki z powrotem + stary termistor (który odkamieniłem). Niestety woda jest niegrzana.
    Napięcia przy załączonej programie prania:
    -czerwony czarny około 0V
    -czerwony lub czarny, a masa to w momencie kręcenia bębnem 1V, w spoczynku 0.5V

Jutrzejszą walkę z pralką chce zacząć od sprawdzenia termistora. Niestety nie wiem co i jak na nim zmierzyć - dwie żyły - ale nie wiem jaka powinna być różnica potencjałów między nimi. Chyba, że popełniam gdzieś gruby błąd i źle się do tego zabieram.

Dziękuję za pomoc dla początkującego:D
    Grzesiek
  • Specjalista AGD
    Niezły elaborat napisałeś.Grzałka włącza się po 10 min.od rozpoczęcia programu.
  • Poziom 2  
    Dzięki temu opisowi szybko znalazłeś rozwiązanie:P Oczywiście grzałka po około 10 minutach zaczęła grzać. Temat do zamknięcia.