Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria Fujitsu Siemens SMP-LMXXSS3

kriss07 14 Paź 2011 09:04 4031 8
  • #1 14 Paź 2011 09:04
    kriss07
    Poziom 9  

Witam!

Niedawno kupiłem laptopa Fujitsu Siemens Amilo Li1705.
    Niestety laptop ma zepsutą baterie, nie wiem dokładnie czy to ogniwa czy elektronika.
    w BatteryMon pokazuje:
    Design Capacity: 24420 mWh(2035mAh)
    Full Charge Capacity: 14800 mWh(1233mAh)

Próbowałem baterie rozebrać, żeby sprawdzić ogniwa ale nie udało się, plastik się gnie i nic więcej...

Może ma ktoś wkład do eepromu tej baterii, bo może to coś z elektroniką (nie znam się na tym),
    Chciałbym tą baterię jakoś odratować.

W razie potrzeby większych informacji proszę pisać ;).

0 8
  • SterControl
  • #2 19 Paź 2011 20:34
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Bez otwarcia tej baterii nie stwierdzisz jaki jest typ sterownika, a co za tym idzie nikt Ci nie powie, czy ma jego zawartość.
    Musisz ją otworzyć.

0
  • SterControl
  • #3 20 Paź 2011 20:17
    kriss07
    Poziom 9  

No i tu jest problem, bo ciężko ją będzie otworzyć... Będę próbował :)

0
  • #4 24 Sty 2012 03:49
    grzegorz1981
    Poziom 11  

Posiadam ten sam komputer i bardzo podobną baterię.
    Niestety po dzisiejszych testach okazało się że bateria trzyma około... 2 minut.
    Dodam że po oględzinach zdjęcia naklejki, doszedłem do wniosku że ogniwa są standardowe - 18650.
    Zamienniki do kupienia na ebayu w różnych cenach.
    W zależności od producenta pojemność jest różna. Z tego co zdążyłem się zorientować maksymalne pojemności są 3000 mAh. Wynalazki o większej pojemności to najprawdopodobniej wymysły sprzedających (jeśli się mylę proszę mnie poprawić).
    Ja dotarłem do tego źródła
    ebay - LG-18650-3000mah-Original-Li-ion-Rechargeable-Battery-2PCS

Nie to że robię reklamę tej osobie (nie znam człowieka :) ) ale baterie tej firmy (LG) są obecnie najlepsze na rynku i oferują bardzo dobre parametry (obiegowa opinia osób pracujących w renomowanej firmie znajdującej się w UK produkującej pakiety baterii opartych o te właśnie konkretnie ogniwa).
    Żeby nie było - nie mam zamiaru wykorzystywać tej znajomości do pozyskiwania za "darmo" tychże ogniw, stąd - postanowiłem sam znaleźć legalne źródło takich ogniw.
    W całym pakiecie tej baterii do tego komputera jest ich sześć.
    I chyba tyle jeśli chodzi o szczegóły które mogę dodać od siebie.
    I ja czekam na wyniki otwierania baterii bo sam się wziąłem za otwieranie swojej.

Znalazłem to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1253826.html

Działa :)

Nie wiem jak edytować post, więc robię to w troszkę bardziej łopatologiczny sposób.

Chwila walki z obudową i oto co ukazało się moim oczom.

Tragedia.
    Na początku myślałem że to producent wymyślił dwukolorowe ogniwa, ale niestety.
    Te czarne elementy to.. atrapa i sposób wypełnienia brakujących ogniw.
    Według oznaczenia na naklejce, pojedyncze ogniwo ma pojemność 2200 mAh.

Poniżej zdjęcia układów scalonych jakie znajdują się na płytce sterującej ładowaniem ogniw:

Tutaj również znajduje się układ kontroli temperatury ogniwa (zaznaczony czerwoną strzałką):

I teraz ostatnia rzecz, jak przeprogramować układ sterujący ładowaniem, rozładowaniem baterii oraz komunikacją z komputerem.

Dzięki za pomoc.

0
  • #5 24 Sty 2012 08:01
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na 3 zdjęciu masz pamięć. W niej jest wsad, który trzeba zmodyfikować. Niestety jeszcze nie znalazłem jak.
    Gdybyś mógł najpierw odczytać raport parametrów baterii z programu SBW_Demo, a potem zamieścić go tu wraz z odczytanym wsadem, To może udałoby mi się znaleźć właściwe miejsca do korekty.

0
  • #6 24 Sty 2012 08:06
    krzychu1985^
    Poziom 26  

Mam baterię do lenovo również zbudowaną na tch układach - eeprom l02w i 8254aa tego samego producenta. Wygląda na to, że sterownik jest w środku w laptopie. W moim przypadku wystarczyło wymienić ogniwa na nowe, przeprowadzić kilka razy kalibrację i bateria trzyma prawie 3 godziny. Myślę, że możesz śmiało wsadzić 6 ogniw. Co do najwyższych realnych pojemności pojedynczych ogniw - 3100mAh - tyle ma ogniwo ncr18650A firmy panasonic.

0
  • #7 24 Sty 2012 19:55
    grzegorz1981
    Poziom 11  

A wracając do meritum.

SBW. To widzę że grubsza sprawa, I2C, port równoległy.
    Bez tego się nie obejdzie?

Prośba do kolegi jarob: jak byś mógł proszę podać namiar na tutorial w którym jest mniej więcej opisane jak wykonać hardware do tego programu, ewentualnie czy wchodzi w rachubę inna droga rozwiązania tego problemu.
    Dodam że obecnie pracuje i mieszkam w Anglii.
    Dzięki.

Tutaj, chociaż nie proszony wrzucam zrzut ekranu z raportu o stanie całego pakietu dla dwóch baterii jakie posiadam.

Bateria 1:

Bateria 2:

//mod gulson edytowano usunięto offtopic

0
  • #9 29 Lut 2012 23:15
    grzegorz1981
    Poziom 11  

Jeśli chodzi stosowanie tutaj portu równoległego - nie posiadam komputera z wbudowanym takim portem. Czy mogę posłużyć się jedna z wielu dostępnych w internecie chińskiej produkcji przejściówek USB->DB25?
    Czy z taką przejściówką interfejs do zczytywania zawartości eepromu z linku powyżej zadziała?

0