Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co kupić, aby ograniczyć prędkość łącza na 1 z 4 komputerów?

14 Paź 2011 14:34 3194 10
  • Poziom 8  
    dostawca - Netia (po kablu TP)
    Obecnie wygląda to tak:
    NetiaSPOT - 2 komputery WiFi
    |
    2 komputery przez kabel

Chciałem ograniczyć download/upload dla jednego z komputerów podłączonych przez kabel
    Niezbyt się orientuję w tematyce sieci, ale wygoglowałem, że potrzebny jest QoS, a netiaSPOT go nie posiada. Pytanie - co kupić (najlepiej najlepsza opcja z najtańszych ;) ) żeby w miarę łatwy sposób ograniczyć internet na jeden z tych komputerów?
    Wtedy wyglądałoby to tak:
    NetiaSPOT - jakiś router - 2 kompy przez wifi i dwa po kablu

Cenowo pasuje mi TP-Link TL-WR740N, tylko czy podział będzie możliwy w taki sposób jaki mnie interesuje?

Z góry dzięki za pomoc.
  • Moderator - Sieci, Internet
    Link - coś możesz sobie wybrać.
    Droższa alternatywa to zakup routera ADSL z zarządzaniem pasmem np. Draytek Vigor 2710n
  • Poziom 8  
    Liczyłem jednak na coś do 100zł ;) więc żeby nie brać najtańszego zastanowię się nad Asus RT-N10
  • Poziom 43  
    Asus RT-N10 Nie ma już ich w sprzedaży bo to musi być vA teraz są tylko vB niepasujące do Tomato - więc uważaj.
  • Moderator - Sieci, Internet
    piterus99 napisał:
    WR740NV2 ma możliwość cięcia pasma dla poszczególnych ip

Jak to wygląda w praktyce? Miałeś go w rękach?
  • Poziom 34  
    Kolego lis3k02, netiaspot jakiś szczątkowy QoS ma tylko trzeba skonfigurować zaawansowane filtry. Zobacz czy czasem "wielkość połączenia" nie polega na ograniczeniu pasma.
  • Poziom 43  
    Dałem symulator, wg niego powinno działać. W rękach miałem tylko 1043ND, ale nie używałem ograniczenia. Podpatrzyłem tylko jak działa pendrive i wymieniłem na inny, bo nie chciał współpracować z jednym z laptopów.
  • Poziom 8  
    witam
    z kupnem routera na chwilę obecną się wstrzymałem
    postanowiłem pójść tanim kosztem i w firewallu netiaspota zablokować porty na dany komputer. Zablokowałem kilka portów (przedziałów) znalezionych w sieci dot. sieci p2p, ale dany użytkownik nadal obciąża sieć (czytałem gdzieś ze ciężko wychwycić porty, gdyż programy p2p same omijają zablokowane i działają na innych). Dlatego postanowiłem poblokować wszystkie oprócz podstawowych. Może ktoś napisać jaki przedział zablokować i jakie dodać wyjątki? Szukałem w goglach, ale nic konkretnego dla laika nie znalazłem.
    Chodzi o pozostawienie dostępu do http (rozumiem, że zostawiając http dostęp do plików na rapidshare, filesonic itp będzie nadal odblokowany?), ftp, gadu gadu, a zablokowanie wszystkiego innego.
  • Poziom 8  
    Witam ponownie
    zakupiłem router linksys WRT54GL
    zanim wgram tomato i zagłębię się w to bardziej chciałbym sprawdzić czy nie wystarczy software fabrycznie dostarczany z routerem.
    Po wejściu w zakładkę QoS mam taki widok:
    Co kupić, aby ograniczyć prędkość łącza na 1 z 4 komputerów?

chciałem przetestować i ustawiłem enable oraz 100kbps
    strony wczytywały się wolniej, przez http pobierało się z prędkością 25kb/s, ale w programie jdownloader download byl na poziomie 400kb/s (internet - netia 8mb, normalna prędkość - 780kb/s)
    coś ustawiam nie tak? coś jeszcze powinno być ustawione/zmienione?

z góry dzięki za odpowiedź