Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

epson C43 - swiecą obie diody, uszkodzona drukarka ?

Marro 03 Gru 2004 07:38 9129 23
  • #1 03 Gru 2004 07:38
    Marro
    Poziom 10  

Witam !

Mam taki problem z w/w drukarką:

1. Po włączeniu zasilania po chwili świecą obie diody, myslalem ze to uszkodzony tusz i wymienilem oba zbiorniczki na nowe, nic to nie dalo.

2. Sterownik przy instalacji nie widzi podłączonej drukarki (natomiast po podlaczeniu usb, windows wykrywa sprzęt)

3. Próbowalem zabawy z scc - tez kupa.

Proszę o pomoc, dzieki.

zmieniłem temat na czytelniejszy
    kosmita

0 23
  • #2 03 Gru 2004 08:11
    Kazik
    Spec od drukarek

Faktycznie to wskazanie świadczy o braku tuszu we wkładach... spróbuj przeczyścić styki od chipów (te w karetce). Ostatnio bawiłem się taką drukarką (co prawda miała inny problem) ale SSC ruszyło mi dopiero pod Win'98 chociaż są tacy którzy twierdzą że działa również pod XP. Wypróbuj kilka wersji SSC - jest ich chyba 3. A co pokazuje Status Monitor sterownika?

0
  • #3 03 Gru 2004 10:51
    isiek78
    Spec od drukarek

Jeżeli robisz dużo wydruków to oznacza, że limit pracy twojej drukarki się wyczerpał. Epson wprowadził limit wydruków, po kiliku tysiącach drukarka blokuję się. Producent żyje wyłącznie z produkcji i sprzedaży nowych drukarek. Ale jest na to sposób ściągnij sofcik, o którym jest mowa wyżej i odblokujesz drukareczke bez problemu. Miałem już kilka takich przypadków.

0
  • #4 03 Gru 2004 15:33
    Marro
    Poziom 10  

Kazik napisał:
    ... A co pokazuje Status Monitor sterownika?

No właśnie - Status Monitor nie działa :( no i jak pisalem sterownik nie widzi drukarki :(.

0
  • #5 03 Gru 2004 23:57
    Kazik
    Spec od drukarek

To nie jest dobrze...
    1. Na jakim systemie jest zainstalowana?
    2. Jak wygląda sterownik EPSUSB?
    3. Może to być faktycznie Waste Ink Full...

Po pierwsze trzeba doprowadzić do stanu prawidłowej komunikacji kompa z drukarką, nastepnie "zmusić" Monitor do wskazania błedu. Jeśli sterownik nie będzie prawidłowo pracował to nie zadziała żadna z wersji SSC... Powodzenia. Pisz co osiągnąłeś w walkach ze sterownikiem.

0
  • #6 04 Gru 2004 13:24
    Marro
    Poziom 10  

Najpierw próbowałem pod Win98. Teraz WinXP + SP2. Po podłączeniu kabla usb system widzi ją jako Epson C42 ??!!. Po zainstalowaniu sterowników do C43 ustawia automatycznie na port LPT1 ??!! i recznie zmieniam na USB. Status monitor nie dziala.
    Zainstalowalem nastepnie sterowniki i Status Monitor do C42 i Status Monitor ruszyl - pokazuje puste lub niezainstalowane zbiorniczki.

Nasunela mi sie przy tym nieco absurdalna mysl, ze nasz bratanek z Wegier (bo sprzet jest made in hungary) pomieszal elektronike badz soft i mam w mojej elektronike/soft z C42 i to by tlumaczylo czemu po zainstalowaniu nowych zbiornikow drukarka wciaz ich nie widzi.
    A moze ktos rozbieral C42 badz C43 i poda opis na plytce u mnie jest: C482MAIN-E.

Zastanawia mnie tylko to, że ani stery do C42 ani do C43 nie wykryly wlaczonej drukarki na poczatku instalacji.

Acha dla wyjasnienia calej sytuacji: Drukarka nie jest moja. Ponoc od samego poczatku nie dzialala. Ponoc jest nowa. Nie ma na nia gwarancji.

0
  • #7 04 Gru 2004 21:55
    Kazik
    Spec od drukarek

To jest faktycznie dosyć "oryginalne zachowanie" drukarki :) Jest strona Epsona z numerami katalogowymi części zamiennych - tam możesz sprawdzić z jakiego modelu pochcodzi płytka elektroniki. w tej chwili nie pamiętam adresu - mam go w firmie ale to brzmialo jakoś "sparelist" lub może "spare parts..." poszukaj a na pewno dowiesz się jaką posiadasz drukarkę ;)

0
  • #8 14 Gru 2004 09:17
    Marro
    Poziom 10  

Poinstruowany przez Kazika, sprawdzilem chyba wszystkie mozliwe opcje z SSC, zresetowalem licznik "pampersa" - mial niecale 53000 - i tu pytanie do specow: czy to duza wartość ? Ale po resecie nadal nic.

Kolejne pytanko: czy przy instalacji sterowników do C43 Status Monitor powinien zainstalowac się automatycznie bo do C42 znalazlem odrębną instalkę ?
    Ponadto w SSC próbowałem: Cartridge exchange / Move head to exchange position i wyskakuje błąd: This function isn't supported in this printer state

Proszę o pomoc.

0
  • #9 14 Gru 2004 10:12
    kosmita
    VIP Zasłużony dla elektroda

Troszke off topic ale podziele sie tym co kiedyś usłyszałem w Forever w warszawie (autoryzowany serwis epsona) drukarki c43 i c42 mozna przeprogramowywać programem serwisowym (bodajże tym który jest na elektrodzie) tak że drukarka c42 przedstawia sie jako c43.. człowiek twierdził że wtedy drukarka akceptuje inne tusze i drukuje z inną rozdzielczością.. może stało sie tak że działając programem serwisowym przeprogramowałeś ją tak że jest widziana inaczej.. a może drukarka doznała innego "wstrząsu" i wyresetowała sie do podstawowych ustwień fabrycznych i teraz są problemy przez to, bo nie ma wgranego oprogramowania wewnętrznego.

0
  • #10 14 Gru 2004 16:11
    Marro
    Poziom 10  

Kosmita naprowadź mnie prosze na ten programik serwisowy do przeprogramowania drukary bo go jakos nie ustrzelilem na elektrodzie.
    Sciągnąlem kilka plikow ale trafilem niestety na SSC w roznych wersjach a mam juz takowy.
    A na sciagniecie wszystkiego co wydaje sie byc tym programem serwisowym nie starczy mi punkciorów.

Dzięki z góry.

0
  • #12 16 Gru 2004 11:09
    konradx
    Poziom 18  

hmm. przeczytałem wszystkie posty i myśle że z programikiem SSC ver.3.81 nie powinieneś miec kłopotu. Spróbuj zrobic tak. Wywal drukarkę z systemu(wejdz do panelu sterowania i do menedżera urządzeń i tam ją wywal). wyciagnij kabel usb i zrestartuj kompa. Po wpęciu ponownie usb windows powinien Ci wyczuć drukarkę izainstaluj ją od nowa. potem uzyj opcji w programie ssc service najpierw "soft reset" a potem szybko "Initial charge". Miałem taki przypadek i takie kmbinacje mi pomogły, do dzisiaj hula. Odpisz o efektach

0
  • #13 19 Gru 2004 12:33
    Marro
    Poziom 10  

Kosmita dzięki za punkty. Sprawdziłem programiki ale niestety zaden nie pomogl.

Konradx zrobilem tak jak mowiles ale bez rezultatu. Proby przeprowadzalem pod Win XP,sprobuje jeszcze pod W98.

Dam znac o efektach.

0
  • #14 19 Gru 2004 16:21
    Kazik
    Spec od drukarek

Ja ostatnio nie mogłem zresetować "papmpersa" pod XP a pod Win'98 poszlo szybciutko. NAjlepiej gdybyś zdobył program serwisowy EPsona do tego modelu - wtedy wiadomo by było gdzie tkwi problem.

0
  • #15 19 Gru 2004 18:01
    Marro
    Poziom 10  

Masz racje Kazik, program serwisowy do C43 pewnie by pomogl ale niestety nigdzie nie znalazlem.

Ale wpadłem na jeszcze inny pomysl. Programem c41_c42.exe z elektrody odczytalem zawartosc eepromu (a przynajmniej tak sądzę). Gdyby ktos z was podzialal tymze programem na dobrej C43SX i przeslal mi zawartosc EEPROMu bylbym baaardzo wdzieczny.

Zamieszczam tutaj wsad z mojej drukarki. Jest to zrzut ekranu bo programik ów nie ma mozliwosci zapisu do pliku (a przynajmniej nie znalazlem).

0
  • #16 19 Gru 2004 18:25
    Marro
    Poziom 10  

EUREKA !!!!

Jeszcze raz odpalilem c41_c42.exe i zainicjowalem eeprom dla C41 (ma takie same kardridże) i drukarka ożyła.
    Co więcej po wyłączeniu i ponownym włączeniu drukarki Win98 stwierdzil podłączenie C41 a nie C42 jak poprzednio. Więc teraz wiem na pewno, że ktoś już w niej wczesniej grzebał.

Teraz tylko potrzebuje wczesniej wspomniany wsad do EEPROMu.

Na razie, Marcin.

0
  • #17 19 Gru 2004 22:24
    Kazik
    Spec od drukarek

Z tymi "wsadami" to jest taka sprawa że zawierają pewne parametry ustawienia głowicy, bo np. przy zmianie głowicy masz odpalić program serwisowy, który Cię poprosi o nr zapisany na wymienianej glowicy, następnie program zapisuje ten nr gdzieś w NVRAM (podejrzewam że chodzi tu o napięcia sterujące głowicą) - tak jest na 100% w starszych modelach Epsonów. Tak więc update NVRAM do modelu który masz naklejony na obudowie może się okazać nieciekawy - ale kto nie ryzykuje ten w kozie nie siedzi ;)

0
  • #18 21 Gru 2004 09:55
    Osprey
    Poziom 2  

W kwestii formalnej:

W każdym Epsonie ustawia się napięcia pracy głowicy.

0
  • #19 11 Maj 2005 13:50
    Marro
    Poziom 10  

Witam,

Widzę ze sie temat zakurzyl nieco ale prawde mowiac calkiem o nim zapomnialem.
    Tomuch wspomniany programik sciagnąlem stąd: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=631228#631228
    A co do obslugi to masz na obrazku który dałączylem w poprzednim poscie. Jezeli chodzi o licznik wydrukow to nie interesowalem sie tym ale jak dorwe Epsona to sprawdze, póki co ta drukarka od ktorej zaczal sie ten temat jest u klienta i ma sie dobrze (chyba - bo nie mialem reklamacji).

Pozdrawiam.

0
  • #20 18 Wrz 2005 11:53
    szczuru
    Poziom 11  

Sorry za odkopywanie trupa ale mam taki sam problem (z tym że Drukarka jest normalnie wykrywana pod WinXP [bez SP1 ani SP2 jest podłączona pod LPT]). A Nic z Powyższych programów nie pomaga :/

0
  • #21 10 Paź 2005 19:30
    Blazer
    Poziom 10  

Witam, pomogło w C43SX ale musiałem zapodoać Epson Printer Adjustment Program i teraz zamiast C43SX mam C42SX:D Dzięki za porady. A swoją drogą to Epson nieźle kombinuje zakładając takie paści jak licznik kopii.

0
  • #22 17 Paź 2005 13:01
    Petersas
    Poziom 10  

Witam
    Ja mam taki problem Epson Stylus C42UX po wykasowaniu licznika programem ssc diody już nie mrugają tylko świecą cały czas.
    Co mozna jeszcze zrobić?
    Pozdrawiam

0
  • #23 29 Paź 2005 12:23
    Blazer
    Poziom 10  

Teraz skasuj liczniki za pomocą SSC Utility. Powinno być dobrze.:)

0
  • #24 23 Sie 2010 16:55
    ryszz3
    Poziom 12  

Pozwólcie ,że się wtrącę. A co zrobić jeśli po wymianie pojemników z tuszem drukarka niestety nie drukuje migają tylko diody. Usunąłem całkowicie drukarkę z systemu i chciałem ponownie ją podłączyć ale niestety system jej nie wykrywa i nic nie można zrobić programem scs.WIN XP port drukarki LPT1

0