Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Licencja Pulsonix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o sprawdzenie PCB ! Przerywacz kierunków .

14 Paź 2011 19:15 2403 11
  • Poziom 8  
    Proszę o sprawdzenie obwodu drukowanego , jeśli jest w nim jakiś błąd proszę mi łopatologicznie wyjaśnić jak go mam naprawić :) Cz to co wymodziłem ma w ogóle prawo działać ?

Z góry dziękuje !
  • Licencja Pulsonix
  • Poziom 43  
    tedziq napisał:
    Proszę o sprawdzenie obwodu drukowanego , jeśli jest w nim jakiś błąd proszę mi łopatologicznie wyjaśnić jak go mam naprawić :)

A jak sprawdzić ten obwód bez schematu ideowego?
  • Poziom 8  
    Przepraszam zapomniałem ! już dodaję

• Pomocny post
    Poziom 27  
    Typowa aplikacja dla 555, więc bez schematu ideowego można sobie poradzić... :)
    Brak kondensatora PIN5÷GND. Diody w układzie równoległym - lepszy jest szeregowy. Brak rezystora ograniczającego prąd:!: Rezystor 10kΩ PIN4÷+12V
    Co do projektu PCB, to układ ścieżek można by znacznie uprościć unikając prowadzenia pomiędzy nogami IC, a co za tym idzie zwiększyć szerokość. Poza tym, jak mniemam, rysunek ścieżek na stronie TOP zamiast BOTTOM. Pin zasilanie to GND, a nie GDN, chociaż to rzecz umowna :)

pozdrawiam

P.S. Ten schemat ideowy nie za bardzo Ci wyszedł: brak zgodności z PCB.

Zacznij od poprawienia schematu, bo jest błędny: typowa aplikacja 555 » generator 50/50, wystarczy poszukać....
  • Licencja Pulsonix
  • Poziom 8  
    Witam nie chcąc zakładać nowego tematu proszę o sprawdzenie następnej PCB do schematu ideowego (schemat pojawił się gdzieś na forum , więc mam nadzieje że jest poprawny )
    Na czerwono zaznaczyłem mostek , ponieważ nie widziałem innego rozwiązania na połączenie tych ścieżek .
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    tedziq napisał:
    Witam nie chcąc zakładać nowego tematu proszę o sprawdzenie następnej PCB do schematu ideowego (schemat pojawił się gdzieś na forum , więc mam nadzieje że jest poprawny )
    Na czerwono zaznaczyłem mostek , ponieważ nie widziałem innego rozwiązania na połączenie tych ścieżek .

Witam
    Na zielono zaznaczyłem połączenie i likwidację mostka.
    Przed potencjometr R1 wstaw rezystor (1/10 wartości potencjometru), bo jak skręcisz ślizgacz w skrajne położenie to zbyt duży prąd podasz na nóżkę 7 i układ się "sfajczy".
    Ścieżki sygnałowe nie muszą być tak szerokie, natomiast ścieżka masy powinna być zdecydowanie szersza.
    Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Cy teraz jest poprawnie ? Wole żeby były troszkę szersze bo drukarka rozmywa kontury . Jaka wielkość tej masy musi być ? Czy wartość R4 to będzie 100k
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Witam
    Ścieżka masy, przynajmniej dwukrotność ścieżki sygnałowej.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Bonkot napisał:
    Witam
    Ścieżka masy, przynajmniej dwukrotność ścieżki sygnałowej.
    Pozdrawiam.

Ale reszta jest ok ? :)
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    tedziq napisał:

W projekcie PCB masz dwa razy R3. C1, C2 i C3 nieprawidłowa polaryzacja. Footprint T1 pasuje bardziej do potencjometru niż tranzystora.
    C3 Przenieś do góry na prawo od R1, ścieżkę z punktem GND w lewo (po co ten wywijas?), C1 w lewo pod PIN5, C2 obróć i umieść na prawo od C1.... i tak dalej z R3, R4, P1. Kieruj się tą zasadą, a płytka nabierze przejrzystości. Przekonasz się ile masz miejsca do wykorzystania...

pozdrawiam
  • Poziom 43  
    MCB napisał:
    W projekcie PCB masz dwa razy R3.

Za to dla odmiany na schemacie ideowym jest dwa razy R4.