Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Makita 6270, dymi przy wkręcaniu twardym

patrykz. 14 Paź 2011 20:02 3576 5
  • #1 14 Paź 2011 20:02
    patrykz.
    Poziom 2  

Witam,

Jak w temacie, posiadam wiertarko-wkrętarkę Makita 6270. Ostatnio przy wkręcaniu twardym (tj. na 1 biegu), zaczęła dymić w okolicach silnika.
    Poszperałem po necie i podobno szczotki węglowe wymagają wymiany. Problem w tym, że żadnych szczotek nie widzę.

Proszę żeby mnie ktoś z kolegów forumowiczów nakierował co tam może być skopane...

0 5
  • #2 14 Paź 2011 20:59
    Krzyś33
    Poziom 25  

Witam. Trudno wróżyć, ale szczotki znajdują się w metalowej obudowie silniczka widocznego na zdjęciu. Jeśli obudowa ma otwory to załącz wkrętarkę i zwróć uwagę na iskrzenie. Czy próbowałęś wkrętarki po tym jak czułeś dym? Równie dobrze może być przegrzane, lub spalone uzwojenie ( zwarcie międzyzwojowe). Ale równie dobrze dym może iść np.z wyłącznika, lub sterownika obrotów. Pozdrawiam.

0
  • #3 14 Paź 2011 23:11
    patrykz.
    Poziom 2  

Zapomniałem dodać jednej rzeczy. Wkrętarkę mam od ponad roku, używam średnio raz w tygodniu. Wielokrotnie jak wkręcałem czy też wierciłem, gdy się blokowała nie zaczynała dymić. Mimo, że "zakopci" nie wpływa to na jej skuteczność, tylko wiadomo jest dym - coś się tam w środku dzieje niedobrego.

Co do iskrzenia - owszem, widać je przy wciśnięciu włącznika od razu na maxa (nie wiem czy aż takie szczegóły są ważne ;) ), poza tym iskrzy również mniejsza Makita DF030D.

Nie mam zielonego pojęcia co dolega tym dwóm urządzeniom.

0
  • #4 16 Paź 2011 09:36
    Krzyś33
    Poziom 25  

Iskrzenie (nadmierne -widać wyraźnie snop iskier ciągnący się od szczotek po powierzchni komutatora) na ogół świadczy o zwarciu międzyzwojowym wirnika. Musisz zaobserwować skąd wydobywa się ten dym, bo nie jest to normalny objaw i prędzej czy później wkrętarka ci padnie. Jeśli nie znasz się- pozostaje tylko serwis. Pozdrawiam.

0
  • #5 25 Lis 2011 15:45
    marek 1871
    Poziom 15  

Szczotki są zabudowane w silniku. Do tych modeli silniki nie powinny być drogie. Jak tylko akumulatory są OK to warto maszynę ratować.

0
  • #6 09 Sty 2013 14:40
    BisuTommy
    Poziom 10  

Krzyś33 napisał:
    Iskrzenie (nadmierne -widać wyraźnie snop iskier ciągnący się od szczotek po powierzchni komutatora) na ogół świadczy o zwarciu międzyzwojowym wirnika. Musisz zaobserwować skąd wydobywa się ten dym, bo nie jest to normalny objaw i prędzej czy później wkrętarka ci padnie. Jeśli nie znasz się- pozostaje tylko serwis. Pozdrawiam.

Witam
    Mam podobny model tej wkrętarki a mianowicie 6281D i te same objawy tzn. iskry idą po komutatorze nawet jak silnik jest odłączony od przekładni. Ciężko dostrzec szczotki ale sądzę że są już mocno zużyte(te metalowe części trzymające szczotki są już blisko komutatora). nie mogłem znaleźć nigdzie samych szczotek a cały silnik kosztuje ok 60 zł.nie wiem jak sprawdzić czy to nie zwarcie na silniku także zakupię silnik.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo