Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu

14 Paź 2011 22:47 20067 29
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie!

Planuję wymianę obecnej instalacji elektrycznej w mieszkaniu: całkowita wymiana obecnych przewodów, które są co prawda CU, niemniej stan końcówek przewodów, które są już zbyt krótkie na kolejne "cięcia", miejscami ich wątpliwej jakości izolacja, przekrój w niektórych miejscach, brak stosownych oznaczeń przewodów oraz ogólny plan instalacji pozostawiają wiele do życzenia itp.

Obecna instalacja:
    Jednofazowa, TN-C, 4,5KW (dane z umowy o dostawę energii), dwużyłowa (gniazdka zerowane)

Licznik:
    Przedpłatowy LEW 12, jednofazowy, max 40A obciążenia (ta wersja licznika była jeszcze na chyba 60A ale wolę założyć "gorszy wariant")

Zabezpieczenia przedlicznikowe:
    Topikowe 25A

Zabezpieczenie za licznikiem w mieszkaniu:
    B16 na jeden obwód dla wszystkiego

Pytania:
    -przede wszystkim czy plan instalacji TN-C-S zawiera błędy, jeśli tak to poproszę o pomoc (wydzielenie PEN na PE, N bez uziemienia celowe, nie wiem czy będę posiadał taką możliwość - wspólnota mieszkaniowa itp.)
    -jaką różnicówkę użyć?
    -czy są dobrane odpowiednie zabezpieczenia nadprądowe/przekroje kabli?
    -czy przekroje kabli również pomiędzy poszczególnymi elementami są dobrze dobrane?
    -czy rozdziału PEN na PE, N powinienem dokonać w miejscu, gdzie PEN ma 10mm2 (czyli przed licznikiem? jeśli tak to czy do licznika doprowadzam sam wydzielony N z pominięciem go dla PE)

bardzo proszę o wyrozumiałość z racji mojego pierwszego posta oraz orientacyjnego "rysunku projektu"

pozdrawiam!

• IGE-XAO
  • Poziom 12  
    witam

Z rzeczy jakie bym pozmieniał (zastosował) to:
    - do kuchni poprowadziłbym przewody o dużo większym przekroju, Kuchnia jest miejscem gdzie występuje największe zapotrzebowanie na moc(przynajmniej u mnie)...masz czajnik,żelazko, piekarnik,lodówka, płyta grzewcza no i jeszcze kocioł grzewczy CO. Wypada doliczyć cały szereg mikserów, robotów, mikrofal itp rzeczy. Jak widzisz waty rosną a za tym idą ampery no i przekrój przewodów.
    -obwód gdzie masz podpięte pokoje rozdzieliłbym na dwa obwody każdy pokój na oddzielnym bezpieczniku (przydaje się to podczas remontu i drobnych prac - wyłączasz pokój w którym coś kombinujesz)
    -obwód z oświetleniem też sobie podziel na 2 bezpieczniki - powód jak wyżej.

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Witam

Róznicówka na całość nie jest dobrym pomysłem , kuchnia i łazienka . 2,5mm2 będzie ok

Róznicówka 25 ma/ 30ms bez członu nadprądowego jeśli dobezpieczasz bezpiecznikami

gniazda jeśli nie oszczędzasz to wszystkie na 2,5 mm2

na oswietlenie 1,5 mm2 bedzie ok
    a co do przewodu PE powinno byc ok

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1569511.html
  • Poziom 8  
    stanley84pl napisał:
    Róznicówka na całość nie jest dobrym pomysłem

właśnie zastanawiałem się nad pominięciem RCD dla obwodu oświetleniowego, przygotowałem drugi schemat ze stosowną zmianą, prośba czy jest poprawny?

stanley84pl napisał:
    Róznicówka 25 ma/ 30ms bez członu nadprądowego jeśli dobezpieczasz bezpiecznikami

rozumiem że RCD o takich parametrach zostaje dalej (po wyłączeniu obwodu oświetleniowego poza RCD)?

stanley84pl napisał:
    gniazda jeśli nie oszczędzasz to wszystkie na 2,5 mm2

tak zrobię

Tarzan21 napisał:
    do kuchni poprowadziłbym przewody o dużo większym przekroju, Kuchnia jest miejscem gdzie występuje największe zapotrzebowanie na moc(przynajmniej u mnie)...masz czajnik,żelazko, piekarnik,lodówka, płyta grzewcza no i jeszcze kocioł grzewczy CO. Wypada doliczyć cały szereg mikserów, robotów, mikrofal itp rzeczy. Jak widzisz waty rosną a za tym idą ampery no i przekrój przewodów

w kuchni mam lodówkę (ta oczywiście będzie cały czas pracować), mikrofale której raczej nie używam, radio, żelazko które pracuje wiadomo jak :), na pewno wszystko na raz nie będzie pracowało, więc nie wiem czy jest sens? Nie mówiąc już o płycie grzewczej czy kotle
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    1. Do i od licznika do mieszkania min 4mm2 a najlepiej 6mm2
    2. Róznicówka na konkretne obwody (łazienka , kuchnia - najlepiej osobno) a nie na całość instalacji
    3. Rozdział PEN na PE i N przed licznikiem - do licznika prowadzisz tylko N i L
    4. Do kuchni jak napisali przedmówcy albo osobny obwód na kuchenkę albo większy przekrój przewodów
    5. RCD 25mA najlepiej z członem nadpradowym 16A (po co zajmować dodatkowe pola w tablicy)
    6. Zarówno pokoje jak i oświetlenie na 2 obwodach - koledzy napisali już dlaczego
    7. Na oświetlenie wystarczy zabezpieczenie 6A
    8. Przekroje przewodów - gniazdka 2,5mm2, oświetlenie 1.5mm2, piekarnik i/lub płyta 4mm2
    9. Połączenie między listwami PE, L i N 4mm2
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Setki razy było powtarzane.
    PEN należy wprowadzić najpierw na szynę PE a dopiero później na szynę N.
    Szynę PE należy połączyć z uziemioną GSW do której przyłączyć należy części przewodzące obce.
    Jeżeli dziś montujesz przewód zawierający żyłę PEN to musi ona mieć przekrój 10mm2 Cu lub 16mm2Al.
  • Poziom 12  
    buliak napisał:
    w kuchni mam lodówkę (ta oczywiście będzie cały czas pracować), mikrofale której raczej nie używam, radio, żelazko które pracuje wiadomo jak :), na pewno wszystko na raz nie będzie pracowało, więc nie wiem czy jest sens? Nie mówiąc już o płycie grzewczej czy kotle

Decyzja należy do Ciebie. Ja patrze przyszłościowo . to co napisałem to sam się przekonałem...pewnego razu żona zapragnęła zmienić płytę gazową na elektryczną i teraz policzmy nie wdając się w szczegóły: średnia moc płyty to około 6kW. Z racji że nie mam siły (kosz instalacja nieopłacalny + przeboje ze wspólnota mieszkaniową) muszę korzystać z 230V.i dalej P=U*I.... I=6000/230=26A ...sporo...oczywiście jest to założenie dla wszystkich palników
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 42  
    Ja nie wiem skąd masz Bronku pewność, że nie chodzi tu o mieszkanie w bloku. Nie twierdzę, że tak może nie być lecz nic takiego nie wyczytałem. Chyba, że coś pominąłem.
    A jeśli jest to rzeczywiście mieszkanie w budynku wielorodzinnym to należy wykonać miejscowe połączenia wyrównawcze, pod warunkiem, że budynek posiada połączenia główne.
  • Poziom 8  
    witam, otóż do zabezpieczenia przedlicznikowego/skrzynki rozdzielczej na korytarzu klatki (nie moja własność) i dalej do mojego mieszkania idą 2 przewody (wg umowy mam prąd pobierany z sieci TN-C, jednofazowy), oba o przekroju 2,5mm2, pytanie czy nie powinno być wg norm inaczej? tzn. przewód PEN 10mm2 CU / przewód jednofazowy o większym przekroju niż CU 2,5mm2? Rozumiem, że dla jednej fazy i rzekomego 4,5kw pobór mocy w moim lokalu jest o wiele mniejszy niż przy poborach 3 fazowych jednak czy w mojej sytuacji możliwe jest poprowadzenie PEN 2,5mm2 i czy w ogóle taki przewód można tak nazwać?

drugie pytanie:
    otóż czy jeśli dokonam wymiany instalacji w mieszkaniu na podstawie bieżących warunków przyłączeniowych (czyli do mieszkania idą 2 przewody CU po 2,5mm2), nie mogę przecież zmieniać przewodów, które należą do dostawcy, to czy taka instalacja będzie O.K. oczywiście dla poboru do 4,5KW?

Kolego "darek_wp"

wykonałem nowy projekt wg. Twoich zaleceń, tylko z powyższych powodów (skoro do mieszkania od dostawcy dochodzą 2 przewody 2,5mm2) to czy jest sens stosowania przewodów "między listwami" o przekroju wyższym?

(jedyne co się może zmienić w schemacie, to zastosowanie dla 2 obwodów gniazdek w pokojach zwykłych bezpieczników 10A zamiast różnicówek z członem nadprądowym - koszty i sens?)

Kolego "kkas12"

czy masz na myśli taki układ:
    (niestety nie mam możliwości dokonania uziemienia we własnym zakresie punktu podziału PEN, czyli w tym schemacie szyny PE, nie mogę bez zgody wspólnoty ciągnąć kabla po klatce, a z tą może być ciężko, gdyż mam dosyć dziwnych sąsiadów... pytanie czy szyna GSW znajduje się w moim budynku i czy mogę samodzielnie poprowadzić tam przewód, czy potrzebna jest zgoda dostawcy, administratora budynku czyli wspólnoty itp., jeśli GSW występuje to jak znaleźć stosowną szynę ?)

jeszcze tylko (być może banalne i głupie pytanie):
    czym się różni Główna szyna (zacisk) uziemiająca GSU od Głównej szyny (zacisk) wyrównawczego GSW?

z góry dziękuję za wyrozumiałość
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Masz kolego bardzo mgliste pojęcie o tym co chcesz zrobić.
    Po pierwsze:
    Cytat:
    ...do zabezpieczenia przedlicznikowego/skrzynki rozdzielczej na korytarzu klatki (nie moja własność) i dalej do mojego mieszkania idą 2 przewody (wg umowy mam prąd pobierany z sieci TN-C, jednofazowy), oba o przekroju 2,5mm2, pytanie czy nie powinno być wg norm inaczej? tzn. przewód PEN 10mm2 CU / przewód jednofazowy o większym przekroju niż CU 2,5mm2? Rozumiem, że dla jednej fazy i rzekomego 4,5kw pobór mocy w moim lokalu jest o wiele mniejszy niż przy poborach 3 fazowych jednak czy w mojej sytuacji możliwe jest poprowadzenie PEN 2,5mm2 i czy w ogóle taki przewód można tak nazwać?
    Nie zajmuj się podziałem własności, ale bezpieczeństwem i tym aby to co zrobisz w swym mieszkaniu miało sens.
    W dziś układanych instalacjach jest wymóg minimalnego przekroju PEN. Nie oznacza to jednak, że w instalacjach "starych" żyła o mniejszym przekroju nie jest PEN'em.

Po drugie:
    Cytat:
    ...otóż czy jeśli dokonam wymiany instalacji w mieszkaniu na podstawie bieżących warunków przyłączeniowych (czyli do mieszkania idą 2 przewody CU po 2,5mm2), nie mogę przecież zmieniać przewodów, które należą do dostawcy, to czy taka instalacja będzie O.K. oczywiście dla poboru do 4,5KW?
    To co należy do dostawcy ustala granica podziału. Na pewno nie ustalono jej w tym miejscu o którym piszesz. Dlaczego nie możesz wymienić przewodów od puszki piętrowej do licznika i dalej do rozdzielni w mieszkaniu? Przecież jest to najbardziej rozsądne i uzasadnione wymianą instalacji w mieszkaniu wyjście. Podział PEN w puszcze piętrowej bez względu na przekrój w.l.z.

Po trzecie:
    Cytat:
    ...to czy jest sens stosowania przewodów "między listwami" o przekroju wyższym?
    (jedyne co się może zmienić w schemacie, to zastosowanie dla 2 obwodów gniazdek w pokojach zwykłych bezpieczników 10A zamiast różnicówek z członem nadprądowym - koszty i sens?)
    Oczywiście, że jest nie tylko sens, ale i powód. Jednym z nich jest ewentualność bezbolesnej wymiany zabezpieczenia przedlicznikowego na zabezpieczenie o większej wartości. Dziś wykonywane obwody gniazdowe muszą być wyposażone w wyłącznik RCD. A zabezpieczenie ich wartością 10A jest nieporozumieniem.

Po czwarte:
    Cytat:
    ...(niestety nie mam możliwości dokonania uziemienia we własnym zakresie punktu podziału PEN, czyli w tym schemacie szyny PE, nie mogę bez zgody wspólnoty ciągnąć kabla po klatce, a z tą może być ciężko, gdyż mam dosyć dziwnych sąsiadów... pytanie czy szyna GSW znajduje się w moim budynku i czy mogę samodzielnie poprowadzić tam przewód, czy potrzebna jest zgoda dostawcy, administratora budynku czyli wspólnoty itp., jeśli GSW występuje to jak znaleźć stosowną szynę ?)
    Nikt nie każe Ci doprowadzać przewodu uziemiającego do puszki piętrowej. PEN powinien zostać uziemiony jak najbliżej miejsca jego wprowadzenia do budynku. Ty natomiast masz swoją szynę PE połączyć z częściami przewodzącymi obcymi występującymi w łazience. Jednak jeśli nie ma w budynku połączeń wyrównawczych głównych nie należy tego robić.
    Najpierw zasięgnij opinii administratora.

Po piąte:
    Cytat:
    ...czym się różni Główna szyna (zacisk) uziemiająca GSU od Głównej szyny (zacisk) wyrównawczego GSW?
    Niczym.

Po szóste: Mimo iż jest to forum techniczne to jednak zasady poprawnej pisowni również obowiązują. Proszę więc się do nich stosować i zaczynać zdanie od Wielkiej litery. Wskazane również posługiwanie się modułem sprawdzania pisowni.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Osobiście mam wrażenie, że lepszym byłoby aby kolega powierzył prace doświadczonemu elektrykowi.
    Po pierwsze przewód fazowy na odcinku zabezpieczenie przedlicznikowe - bezpieczniki ma za mały przekrój.
    Po drugie już pisali koledze: PEN najpierw na szynę PE, a dopiero później na szynę N.
    Po trzecie podział przewodu PEN najlepiej dokonać przed licznikiem, a jeżeli nie ma takiej możliwości (w co wątpię), to przewód ten na odcinku zabezpieczenie przedlicznikowe -> szyna PE powinien mieć minimum 10mm^2 w Cu.
    Wszystkie obwody gniazd ogólnego przeznaczenia powinny być wykonane przewodem 3x2,5mm^2 i zabezpieczone bezpiecznikiem B16A.
    Oświetlenie warto rozbić na chociaż dwa obwody.
    Obwodów nie opisujemy jako "L1, L2" są to symbole przystosowane do oznaczania faz i takie ich zastosowanie może wprowadzać w błąd.
    Jeżeli kolega planuje w przyszłości przejść na 3f, to warto pomyśleć na poprowadzeniu przewodu 5x4mm^2 na odcinku rozdzielnica mieszkaniowa -> kuchnia jako ewentualnie przyszły obwód pod płytę elektryczną.
    Przy zastosowaniu bezpieczników B10A, zupełnie wystarczającym przekrojem przewodu jest 1,5mm^2.
    Jeżeli budynek posiada GSW, to należy wykonać w mieszkaniu MSW.
    Obwodów oświetlenia nie potrzeba zabezpieczać RCD.
  • Poziom 8  
    Granica własności urządzeń (z umowy):

"Zaciski prądowe na wyjściu przewodów od zabezpieczenia w złączu, w kierunku instalacji odbiorcy"

Czyli od zabezpieczenia przedlicznikowego (zabezpieczenie w złączu?), w kierunku mojego mieszkania, przewody stanowią moją własność, natomiast przed, własność dostawcy? Jeśli jest inaczej, to zabezpieczenie przedlicznikowe, topikowe jest moją własnością? Chyba nie.

Oczywiście, że mam mgliste pojęcie, dlatego pytam na renomowanym forum i oczekuję odpowiedzi fachowców, aby wyeliminować wszystkie moje niejasności. Nie zamierzam się zabierać oczywiście za naprawę czegoś o czym nie mam zielonego pojęcia, dlatego pytam. Może to i dziwne ale jestem po rozmowie z elektrykiem, który na prawdę wiedział mniej ode mnie (a na oględziny pojawił się w dosyć "dziwnie wesołkowatym" stanie), więc wolę rozwiać wszelkie wątpliwości zanim wezwę kolejnego, lub w końcu zabrać się samemu za wymianę (kwalifikacja SEP E do 1kv wystarczy?) i mieć pewność wykonania bezpiecznie i jakościowo. Gdybym posiadał przyłącze w układzie sieci TN-S to na prawdę nie byłoby problemów, a tak wolę się upewnić...

Oczywiście zastosuję się do zaleceń pisowni, a moje "małe litery", czy błędy ort. nie mają na celu okazania braku szacunku.
  • Specjalista elektryk
    buliak napisał:
    Granica własności urządzeń (z umowy):

"Zaciski prądowe na wyjściu przewodów od zabezpieczenia w złączu, w kierunku instalacji odbiorcy"

Czyli od zabezpieczenia przedlicznikowego (zabezpieczenie w złączu?), w kierunku mojego mieszkania, przewody stanowią moją własność, natomiast przed, własność dostawcy? Jeśli jest inaczej, to zabezpieczenie przedlicznikowe, topikowe jest moją własnością? Chyba nie.

Czyli instalacja ZA zabezpieczeniem przedlicznikowym (czyli ZA topikami) jest Twoją własnością - wyłączając licznik.
    W związku z tym powinieneś zająć się wymianą przewodu już od zabezpieczenia przedlicznikowego.
    buliak napisał:

w końcu zabrać się samemu za wymianę (kwalifikacja SEP E do 1kv wystarczy?)

Do wykonania tak. Do oddania do użytku już nie.
    buliak napisał:

i mieć pewność wykonania bezpiecznie i jakościowo. Gdybym posiadał przyłącze w układzie sieci TN-S

Z tego co wiem przyłączy nie wykonuje się w TN-S, ale mogę mieć błędne dane.
  • Poziom 8  
    Miniax napisał:
    Czyli instalacja ZA zabezpieczeniem przedlicznikowym (czyli ZA topikami) jest Twoją własnością - wyłączając licznik.

Oczywiście licznik własnością dostawcy. Otóż to, i jak widzę, że od strony dostawcy do zabezpieczenia topikowego przedlicznikowego idzie przewód fazowy o przekroju 2,5mm2 to po zabezpieczeniu mam poprowadzić 6mm2? Czy to logiczne? Czy trzeba zgłosić dostawcy zaistniałą sytuację... A jeśli otrzymam odpowiedź typu: "Pana instalacja jest do 4,5kw i nie potrzebne jest poprowadzenie do topika przedlicznikowego L o większym przekroju", to oznacza, że mam darować wymianę starej instalacji którą mam w mieszkaniu? / wymienić prowadząc przewód L 2,5mm2 / wymienić stosując przewód L 6mm2 (z jednej strony nielogiczne, z drugiej przyszłościowo tak - jeśli np. poprowadzą L o większym przekroju do topika przedlicznikowego), dodam, że ta sama sytuacja dotyczy PEN który tak samo wchodzi od dostawcy 2,5mm2 na zacisk w skrzynce i z zacisku do mnie do mieszkania też 2,5mm2 (jak uda mi się zrobić zdjęcie skrzynki to je wrzucę na forum)
  • Poziom 19  
    buliak napisał:
    idzie przewód fazowy o przekroju 2,5mm2 to po zabezpieczeniu mam poprowadzić 6mm2? Czy to logiczne?

Stara instalacja, wykonana według starych przepisów.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    buliak napisał:

Oczywiście licznik własnością dostawcy. Otóż to, i jak widzę, że od strony dostawcy do zabezpieczenia topikowego przedlicznikowego idzie przewód fazowy o przekroju 2,5mm2 to po zabezpieczeniu mam poprowadzić 6mm2? Czy to logiczne? Czy trzeba zgłosić dostawcy zaistniałą sytuację... A jeśli otrzymam odpowiedź typu: "Pana instalacja jest do 4,5kw i nie potrzebne jest poprowadzenie do topika przedlicznikowego L o większym przekroju", to oznacza, że mam darować wymianę starej instalacji którą mam w mieszkaniu? / wymienić prowadząc przewód L 2,5mm2 / wymienić stosując przewód L 6mm2 (z jednej strony nielogiczne, z drugiej przyszłościowo tak - jeśli np. poprowadzą L o większym przekroju do topika przedlicznikowego), dodam, że ta sama sytuacja dotyczy PEN który tak samo wchodzi od dostawcy 2,5mm2 na zacisk w skrzynce i z zacisku do mnie do mieszkania też 2,5mm2 (jak uda mi się zrobić zdjęcie skrzynki to je wrzucę na forum)

Ty modernizujesz część instalacji, która jest Twoją własnością i masz zadbać aby wykonać to zgodnie z przepisami i dobrą praktyką. I jak najbardziej jest to logiczne - Ty odpowiadasz za swoją część i masz ją zrobić dobrze. Poza tym gdyby wymieniono WLZ, to przekroje zostaną zwiększone, a za zabezpieczenie będzie dalej Twój przewodzik 2.5mm^2, który może być powodem awarii, a nawet pożaru.
  • Poziom 8  
    Dziękuję wszystkim za bardzo cenne rady, wykonałem ostateczny plan i bardzo bym prosił o sprawdzenie, czy wszystko w nim jest należycie wzięte pod uwagę oraz czy ów plan nie zawiera błędów. Rozumiem, że powstaje w ten sposób sieć TN-C-S. Jeśli chodzi o to, czy w mieszkaniu wystąpi większy pobór niż 4,5kw to odpowiadam nie. Ogrzewanie wody + kuchnia są na instalacji gazowej więc nie ma mowy o instalacji np. płyty grzewczej itp. Wszystkie urządzenia o teoretycznie wysokim poborze mocy, których nie wymieniłem w legendzie obrazka (np. żelazko, toster, mikrofala) będą pracowały dosyć sporadycznie, tzn. nie na stałe.
  • Moderator Energetycy
    Witam.

Możesz mi kolego buliak wyjaśnić, dlaczego z takim uporem omijasz licznik przewodem PEN ?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    darek_wp napisał:
    3. Rozdział PEN na PE i N przed licznikiem - do licznika prowadzisz tylko N i L

Jak kolega "darek_wp" radzi... a ma to jakieś znaczenie? Równie dobrze podziału można dokonać za licznikiem, jeśli istnieje jakaś słuszna argumentacja, że podział powinien być za, to oczywiście tak będzie. Dla mnie istotny jest także fakt montowania tak, aby mieć dostęp do większości elementów bez zdejmowania plomby z licznika, a co za tym idzie samego licznika, np. w jakiejś skrzyneczce rozdzielczej w pobliżu licznika aby móc w przyszłości, jeśli pojawi się taka techniczna opcja, bez problemu podpiąć uziemienie w miejsce rozdziału PEN - PE/N (jeśli wspólnota mieszkaniowa zechce zainwestować, w co wątpię, bo jak do tej pory lokatorzy nie raczyli się interesować podobnymi kwestiami), czy dokonać jakichś modyfikacji.
  • Poziom 8  
    Bronek22 napisał:
    Instalacja jest niby banalna, ale cię znacznie przerasta. Musisz skorzystać jednak z pomocy elektryka.

Oczywiście że skorzystam, jeśli będę miał gwarancję fachowo i jakościowo wykonanej usługi... Ale co szkodzi dowiedzieć się nieco? Ponoć kto pyta nie błądzi to raz, a dwa czy ostateczny schemat który podałem wyżej zawiera błędy? Czy wykonanie tego schematu byłoby niedopuszczalne? A co jeżeli nie uzyskam zgody wspólnoty na robienie czegokolwiek na klatce? Dasz 100 % gwarancji, że wymiana przewodów przed zabezpieczeniem przedlicznikowym (gdzie w umowie jest wyraźnie napisane, iż stanowi granicę własności dostawca/odbiorca) będzie skutkować grzywną i czy to w ogóle jest mój obowiązek czy dostawcy/wspólnoty? Ja chcę tylko możliwie najlepiej wykonać wymianę starej instalacji w mieszkaniu, nie wszystkich przewodów, które jakimś torem idą do mnie bo nie mam prawdopodobnie prawa ich dotykać i dobrze. Do tego banalne jest płacić komuś za skręcanie gniazdek, łączenie przewodów, kładzenie ich itp. jeśli się już wie jak to robić, dlatego proszę o pomoc w kilku istotnych kwestiach a nie weryfikacji mojej wiedzy elektrycznej bo ta jest podstawowa ale chyba nie tragiczna skoro analizuje podpowiedzi uzyskane od fachowców tutaj.

Pozdrawiam, i proszę o wskazanie konkretnych błędów w schemacie, będę wdzięczny.
  • Poziom 8  
    "Bronek22"
    Nawet jeśli przewody po zabezpieczeniu są moją własnością a żyła L idzie prosto od zabezpieczenia przedlicznikowego do licznika?

Ale jeśli przepis tego wymaga, oczywiście, rozdział będzie za licznikiem, czy wtedy schemat jest poprawny czy zawiera błędy?

Dodano po 2 [minuty]:

Licznik mam przecież w mieszkaniu, nikt nie ma jak fizycznie ukraść mi prądu.
  • Pomocny post
    Moderator Energetycy
    Witam.

Nie może być tak, by szyna PEN była przed licznikiem, i że do niej jest podłączona x ilość przewodów PE instalacji wewnętrznej.
    Może być tak, by podział PEN nastapił przed licznikiem, ale WSZYSTKIE przewody idą "przez licznik" (PE omija ustrój pomiarowy), oraz powinno zostać zaplombowane zabezpieczenie przedlicznikowe.
    Powód tego wszystkiego - możliwość nadużyć i zamiany żył przewodów przedlicznikowych, o co kolegę oczywiście nie posądzam, ale ZE tego baaardzo nie lubi.
    buliak napisał:
    Licznik mam przecież w mieszkaniu, nikt nie ma jak fizycznie ukraść mi prądu.
    No tak. A odwrotnie ? :D
  • Poziom 8  
    ele_pp napisał:
    No tak. A odwrotnie ?

bez przesady, stać mnie na prąd

ele_pp napisał:
    Powód tego wszystkiego - możliwość nadużyć i zamiany żył przewodów przedlicznikowych, o co kolegę oczywiście nie posądzam, ale ZE tego baaardzo nie lubi.

Wg. umowy to są moje przewody, a jeśli jest inaczej, to tym lepiej i wygodniej (nie będę musiał ich wymieniać), tylko że jak wcześniej zaznaczyłem żyła L i PEN mają 2,5mm2 CU do zabezpieczenia przedlicznikowego i dalej do mojego licznika w mieszkaniu.

Dodano po 2 [minuty]:

Proszę Panowie, nie zbaczajmy z tematu, nie jestem złodziejem a kradzież prądu to żenada i nie temat dyskusji (mam nadzieję), poza tym dostawca zamontował licznik w mieszkaniu.

Pytanie czy jeśli przeniosę listwę rozdziału PEN za licznik to schemat wykonania instalacji jest prawidłowy?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Bronek22 napisał:
    Wytłumacz ZE , że jesteś bardzo uczciwy.

Może wytłumaczę to tak: wszystko mi jedno gdzie jest licznik i nie ja decydowałem o jego zamontowaniu w mieszkaniu, do super bogatych nie należę ale naprawdę, "kraść prąd" - brzmi dziwnie...

Po co kombinować? A no po to, że jak w przyszłości będę chciał np dodać jakieś gniazdko, punkty oświetlenia itp. to będę miał łatwy i przyjemny dostęp do szyny rozdzielającej L itp.
    Co do plombowania licznika, to całe moje zainteresowanie się instalacją wzięło się właśnie od tablicy licznikowej, która była w fatalnym stanie... teraz kolej na resztę, a z plombowaniem nie mam miłych doświadczeń, 2x Pan od dostawcy energii się nie pojawił we wskazanym czasie na plombowanie, a w systemie mieli już zaznaczone, że plombowania dokonano, więc po co na przyszłość w ogóle ruszać licznik? Chyba dobrze myślę?

Czy może być?

Bronek22 napisał:
    Brakuje ci ochronników przepięciowych. W przypadku awarii PEN, ZE odmawia odszkodowania, pisząc, że instalacja jest niezgodna z przepisami.

Nie mam super wartościowego sprzętu rtv, bo większość czasu spędzam po za mieszkaniem, najważniejsze sprzęty (komputer np.) mam podłączone poprzez listwę przeciwprzepięciową z bezpiecznikami 2x 10A, pralkę mam w zwyczaju odłączać z gniazdka gdy nie pracuje.