Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Yaga na UKF OIRT 3 elem., a 10 elem. - porównanie zysku w dB- odbioru z 250 km

ADEK1000 14 Oct 2011 22:58 5331 34
    ADEK1000
    Level 24  
    Witam,

Obecnie mam Yagę na UKF OIRT 3 el. zainst. 13 m nad poziomem gleby - 2,6 m nad dachem - wykonaną wg tego przepisu:

WYMIARY ANTENY 3EL. YAGI NA CAŁE PASMO 65...74 MHz,
    impedancja: około 60/240 ohm @70MHz

(Z ~240ohm z wibratorem pętlowym, czyli ~60 ohm po dodaniu symetryzatora 1:4)

G~3.5...4dBd, F/B~11...14dB, SWR<2 (dla 60ohm, ale też dla 50 i 75ohm)

Elementy o średnicy 16mm, dipol pętlowy (promień zgięcia niekrytyczny)
     Nośnik metalowy średnicy niekrytycznej ok. 25mm lub 20x20mm.
     Długości i odległości w cm: R=244 (lub 236*), W=204, D=178
     Odległości liczone od reflektora w cm: 0, 64, 102
     Nośnik musi być dłuższy o kilka cm z każdej strony czyli ok. 110cm

(*) Przy R=236 uzyska się trochę lepszy F/B (12...15dB) i zysk (o ok. 0.2dB) bez pogorszenia dopasowania.

- Elementy i nośnik muszą być dobrze połączone elektrycznie, wzajemnie odpowiednio równoległe i prostopadłe, dokładność lepsza niż 1 cm.

- Całość oczywiście dobrze uziemiona / połączona instalacja odgromową / siecią masy budynku.

- Min. odległość od podłoża (np. dachu) ok. 3 m (kosztem pogorszenia parametrów, optymalna min. 16m - niestety długość fali to ok. 4m...), 
     od innych anten na maszcie ok 2m.

- Konstrukcja oparta na książce "Antennenbuch" k. Rothammel'a
    oraz obliczeniach i próbach.

Ostatnio w Internecie znalazłem taki przepis na 10 el. Yagę na UKF OIRT :

http://chegdomyn.narod.ru/meny/radio/an992.html

W związku z powyższym moje pytania brzmią :

Ile sygnału mogę zyskać budując ową 10 el. Yagę na UKF OIRT z tego linku:

i instalując ją dokładnie w tym samym miejscu, co teraz jest zainst. Yaga 3 el. na w/w UKF OIRT?

Teoria, stanowi że 1 dB = 3 -krotność sygnału. Ale to tylko teoria....

Moje pytanie brzmi jaka jest różnica - czy duża, zauważalna, czy też nie stosując :

3 el. Yagę na UKF OIRT, a 10 el. Yagę na UKF OIRT

przy odbiorze sygnału z nadajników oddalonych o około 250 km - 300 km od miejsca odbioru.

Dystanse, które mnie interesują to:

Nowy Modlin - Grodno : 247 km
    Nowy Modlin - Brześć : 200 km
    Nowy Modlin - Słonim : 300 km
    Nowy Modlin - Czerniachovsk - 240 km

Odległości podałem w zaokrągleniu do około plus / minus 10 km.

Obecnie na 3 el. Yadze na UKF OIRT w tropo, nocami i rankami sygn. z Grodna jest w mono, czyste mono przewaza choc szumiace tez jest (mono), a bez tropo sygnał faluje dość często, choć czasem i "stoi" w szumiącym mono.

Ile wg Państwa odbiór z Grodna, Słonimu, Czerniachowska, Brześcia poprawi się gdy wykonam ową 10 el. Yagę na UKF OIRT wg tego schematu:

Czy po jej wykonaniu i zainst. jej w miejscu owej 3 el. Yagi, którą teraz używam do odbioru UKF OIRT mogę się spodziewać znacznego skoku - znacznej poprawy - odbioru sygnału z odl. około 250 km - 300 km ?

Proszę o oszacowanie czy "gra jest warta świeczki" - technicznie oceniając sytuację wobec powyższego.

Proszę o Odp.

Pzdr.

-Adam-
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    telbod
    Level 31  
    Znacznej poprawy bym się nie spodziewał. Sygnał dociera jako odbity dzięki dobrej propagacji. Te warunki mogą ulec zmianie. Czy kolega robił próby ze wzmacniaczem UKF zamontowanym w antenie? Co do uziemiania anteny to bym się zastanowił nad takim rozwiązaniem. Jeżeli jest to najwyższy punk to z tej anteny kolega zrobi piorunochron. Raczej bym optował nad zamontowaniem obok anteny sztycy która będzie podłączona do instalacji odgromowej, a sama antena będzie w jej "cieniu" chroniona przed bezpośrednim wyładowaniem.
    ADEK1000
    Level 24  
    Witam,

Dziękuję za powyższą informację.
    Proszę o Dalsze Odp. na ten temat.

Co do warunków, to na 99% nic się nie zmieni, teren od dziesiątek lat mocno otwarty w stronę Białorusi i Rosji. :)

Proszę popatrzeć :

Yaga na UKF OIRT 3 elem., a 10 elem. - porównanie zysku w dB- odbioru z 250 km Yaga na UKF OIRT 3 elem., a 10 elem. - porównanie zysku w dB- odbioru z 250 km Yaga na UKF OIRT 3 elem., a 10 elem. - porównanie zysku w dB- odbioru z 250 km Yaga na UKF OIRT 3 elem., a 10 elem. - porównanie zysku w dB- odbioru z 250 km

i ocenić czy teren mam dobry ?

to jest wynik / widok / z poziomu okna na strychu około 9 m npt ( około )

Yaga na maszcie jest jeszcze wyżej :)

PS:

- Z jakich fi elementów wykonać elementy tej Yagi (dipol, reflektory, direktory)?
    - Z jakich fi elementów wykonać boom tej Yagi ?

Proszę Odp.

Proszę o Dalsze Odp. na Ten Temat.

Pozdrawiam,

-Adam-

Dodano po 8 [minuty]:

telbod wrote:
    Znacznej poprawy bym się nie spodziewał. Sygnał dociera jako odbity dzięki dobrej propagacji. Te warunki mogą ulec zmianie. Czy kolega robił próby ze wzmacniaczem UKF zamontowanym w antenie? Co do uziemiania anteny to bym się zastanowił nad takim rozwiązaniem. Jeżeli jest to najwyższy punk to z tej anteny kolega zrobi piorunochron. Raczej bym optował nad zamontowaniem obok anteny sztycy która będzie podłączona do instalacji odgromowej, a sama antena będzie w jej "cieniu" chroniona przed bezpośrednim wyładowaniem.

Witam,

Odp. na pytanie o próby ze wzmacniaczem (przedwzmacniaczem UKF OIRT w puszcze ant.) to niestety takich prób nie robiłem, ponieważ nie posiadam i nie mam gdzie kupić / zamówić w/w przedwzmacniacz na UKF OIRT, taki który by wzmacniał tylko UKF OIRT od 65 MHz do max. 74 MHz, a nie "wszystko naraz" włącznie z UKF CCIR, TV ....

UKF CCIR w/w wzmacniacz na UKF OIRT jak wiadomo ma tłumić i to o minimalnie 30 dB - a nie wzmacniać. Dlaczego ? Aby nie było lustrzanek z CCIR na OIRT, bo mam 40 km do PKIN :( i 50 km do RTCN Łazy. :( - niestety :(

Proszę o Dalsze Odp.

Pozdrawiam,

-Adam-
  • Helpful post
    telbod
    Level 31  
    Wzmacniacz UKF potrzebny? Zadzwoń do firmy BADMOR z Gdyni. Na zamówienie mi robili (stroili)wzmacniacze na poszczególne kanały TV. Na UKF też robią jak zamówisz to ci w dolne pasmo go zestroją. Możesz też poszukać wzmacniacza firmy TELMOR. Chodzi o wzmacniacze stosowane instalacjach zbiorczych ( AiZ, AZART) Kilka lat temu sporo tego wyrzuciłem, może komuś jeszcze w piwnicy zalega. Pisząc o zmianie warunków myślałem o zmianie warunków propagacyjnych związanych z jonosferą na którą wpływ ma słońce, a nie z okolicą w której mieszkasz. A tak na marginesie to o jakie programy chodzi? Czy one są transmitowane przez satelitę? Czy koledze chodzi o odbiór wyłącznie na pasmie UKF.
  • Helpful post
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    ADEK1000 wrote:
    - Z jakich fi elementów wykonać elementy tej Yagi (dipol, reflektory, direktory)?

Adam już podpowiadaliśmy, że o takiej (podobnej) długości elementy czynne (Ref. , Wib. , Dir.) mogą być z rurek aluminiowych (już od PA4) o średnicy fi 16mm (i w górę).
    Boom (nośnik) anteny od fi 25mm (w górę).

Quote:
    ... ponieważ nie posiadam i nie mam gdzie kupić / zamówić w/w przedwzmacniacz na UKF OIRT, taki który by wzmacniał tylko UKF OIRT od 65 MHz do max. 74 MHz, a nie "wszystko naraz" włącznie z UKF CCIR, TV ....

Adam a dlaczego tak uważasz. ???
    Zobacz, że elementem rezonansowym jest sama antena - jako filtr pasmowy - i z powodzeniem możesz podłączyć wzmacniacz (przedwzmacniacz) np. taki :
    http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ca-310_wielowejsciowy_alcad_R904014.htm

Quote:
    UKF CCIR w/w wzmacniacz na UKF OIRT jak wiadomo ma tłumić i to o minimalnie 30 dB - a nie wzmacniać. Dlaczego ?

W każdego typu wzmacniaczach dbamy o to aby wzmacniacz taki wzmacniał tylko częstotliwości, które chcemy aby były wzmocnione (przepraszam za wzmacniał/wzmacnia/wzmocnione) - ponieważ tylko taki wycinek sygnału/pasma nas interesuje.

Wydaje mi się, że doszedłeś już do "wyższego stopnia wtajemniczenia" z odbiorem stacji DX czy ODX i teraz chyba będziesz musiał się "dogadać" z układami filtrów rezonansowych oraz filtrów pasmowych.

Tylko dla wyjaśnienia pojęć :
    --- DX-owych to dalekich, chociaż samo pojęcie DX oznacza, że jest to stacja nadająca z innego kontynentu (stacja/sygnał z EU i odbierany w EU nie jest DX-em)
    --- ODX to daleka stacja licząc z odległości pomiędzy nią a Tobą
    --- warto poczytać troszeczkę o tematach [QTH lokator], [poziomy sygnałów na KF i UKF w pojęciu wskazań S-metra], [ co to za wartość dla odbiornika np. 20dB S/N ] .

telbod napisał :
    Quote:
    A tak na marginesie to o jakie programy chodzi? Czy one są transmitowane przez satelitę? Czy koledze chodzi o odbiór wyłącznie na pasmie UKF.

Adam jest "znany" z tego, że odbiera sygnały w dawnym paśmie UKF (65-74MHz), które są jeszcze w użyciu na wschodzie z nadajników naziemnych. :spoko:

Pozdrawiam.
    ADEK1000
    Level 24  
    telbod wrote:
    Wzmacniacz UKF potrzebny? Zadzwoń do firmy BADMOR z Gdyni. Na zamówienie mi robili (stroili)wzmacniacze na poszczególne kanały TV. Na UKF też robią jak zamówisz to ci w dolne pasmo go zestroją. Możesz też poszukać wzmacniacza firmy TELMOR. Chodzi o wzmacniacze stosowane instalacjach zbiorczych ( AiZ, AZART) Kilka lat temu sporo tego wyrzuciłem, może komuś jeszcze w piwnicy zalega. Pisząc o zmianie warunków myślałem o zmianie warunków propagacyjnych związanych z jonosferą na którą wpływ ma słońce, a nie z okolicą w której mieszkasz. A tak na marginesie to o jakie programy chodzi? Czy one są transmitowane przez satelitę? Czy koledze chodzi o odbiór wyłącznie na pasmie UKF.

Witam,

Tak chodzi mi o stacje radiowe nadawane z Białorusi i Rosji / Obwodu Kaliningradzkiego / , są to:

GRODNO (BIAŁORUŚ):
    66,20 MHz - KANAŁ KULTURA (BR2)
    66,98 MHz - BR1
    67,76 MHz - RADIO GRODNO
    68,90 MHz - RADIO STALICA

SŁONIM (BIAŁORUŚ):
    66,56 MHz - BR1
    68,12 MHz - RADIO GRODNO
    69,44 MHz - RADIO BREST'

BRZEŚĆ / RAKITNICA (BIAŁORUŚ):
    69,68 MHz - RADIO BREST'
    70,94 MHz - BR1
    71,69 MHz - KANAŁ KULTURA (BR2)
    72,47 MHz - RADIO STALICA

ŚWISŁOCZ (BIAŁORUŚ):
    66,08 MHz - KANAŁ KULTURA (BR2)
    68,72 MHz - RADIO STALICA

KALININGRAD (ROSJA):
    66,02 MHz - RADIO ROSSII

CZERNIAHOVSK (ROSJA):
    65,90 MHz - RADIO ROSSII
    67,48 MHz - RADIO MAYAK

Wszystkie w/w stacje na UKF OIRT w powyższych przypadkach nadają na UKF OIRT w polaryzacji poziomej (H).

Odnośnie jonosfery, to ES-y latem są b.silne z Rosji (kontynentalnej), ale to już inna historia ....

A co do w/w stacji z w/w miejscowości to jest to odb. do około 300 km od Nowego Modlina - czyli typowy odbiór troposferyczny - i o taki mi chodzi :)

Proszę o Dalsze Odp.

Pozdrawiam,

-Adam-

Dodano po 4 [minuty]:

SP5ANJ wrote:
    Witam.
    ADEK1000 wrote:

Adam już podpowiadaliśmy, że o takiej (podobnej) długości elementy czynne (Ref. , Wib. , Dir.) mogą być z rurek aluminiowych (już od PA4) o średnicy fi 16mm (i w górę).
    Boom (nośnik) anteny od fi 25mm (w górę).

Quote:
    ... ponieważ nie posiadam i nie mam gdzie kupić / zamówić w/w przedwzmacniacz na UKF OIRT, taki który by wzmacniał tylko UKF OIRT od 65 MHz do max. 74 MHz, a nie "wszystko naraz" włącznie z UKF CCIR, TV ....

Adam a dlaczego tak uważasz. ???
    Zobacz, że elementem rezonansowym jest sama antena - jako filtr pasmowy - i z powodzeniem możesz podłączyć wzmacniacz (przedwzmacniacz) np. taki :
    http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ca-310_wielowejsciowy_alcad_R904014.htm

Quote:
    UKF CCIR w/w wzmacniacz na UKF OIRT jak wiadomo ma tłumić i to o minimalnie 30 dB - a nie wzmacniać. Dlaczego ?

W każdego typu wzmacniaczach dbamy o to aby wzmacniacz taki wzmacniał tylko częstotliwości, które chcemy aby były wzmocnione (przepraszam za wzmacniał/wzmacnia/wzmocnione) - ponieważ tylko taki wycinek sygnału/pasma nas interesuje.

Wydaje mi się, że doszedłeś już do "wyższego stopnia wtajemniczenia" z odbiorem stacji DX czy ODX i teraz chyba będziesz musiał się "dogadać" z układami filtrów rezonansowych oraz filtrów pasmowych.

Tylko dla wyjaśnienia pojęć :
    --- DX-owych to dalekich, chociaż samo pojęcie DX oznacza, że jest to stacja nadająca z innego kontynentu (stacja/sygnał z EU i odbierany w EU nie jest DX-em)
    --- ODX to daleka stacja licząc z odległości pomiędzy nią a Tobą
    --- warto poczytać troszeczkę o tematach [QTH lokator], [poziomy sygnałów na KF i UKF w pojęciu wskazań S-metra], [ co to za wartość dla odbiornika np. 20dB S/N ] .

telbod napisał :
    Quote:
    A tak na marginesie to o jakie programy chodzi? Czy one są transmitowane przez satelitę? Czy koledze chodzi o odbiór wyłącznie na pasmie UKF.

Adam jest "znany" z tego, że odbiera sygnały w dawnym paśmie UKF (65-74MHz), które są jeszcze w użyciu na wschodzie z nadajników naziemnych. :spoko:

Pozdrawiam.

Kolego - Moderatorze : nie 63 MHz - 74 MHz tylko 65,5 MHz - 74 MHz :), a wg krajów b.ZSRR od 65,8 MHz do 74 MHz.

Dodano po 6 [minuty]:

PS; Ta mapka, z tej Strony WWW, obrazuje tropo na UKF CCIR czy też OIRT ?
    Proszę o Odp.

http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html

Dodano po 10 [minuty]:

Odp. na pytanie Kolegi, to niestety BR1, BR2, RADIO GRODNO, RADIO STALICA, RADIO ROSSII, RADIO MAYAK są czysto naziemnymi stacjami, tzn. ich odbiór jest tylko możliwy na UKF OIRT, toteż myślę o wykonaniu w/w 10 elem. Yagi, ale najpierw Proszę o Dalsze Odp. wobec powyższego i powyższych pytań.

Pzdr.
  • Helpful post
    kotuniunia
    Level 29  
    Tak jak ci już kol napisali, zastosuj wzm ant. na to pasmo i zobacz ile ci sygnał wzrośnie. Dawniej miałem yagę 5 el. na to pasmo i był dosyć duży przyrost sygn., ale i zawężona kierunkowość.
    ADEK1000
    Level 24  
    kotuniunia wrote:
    Tak jak ci już kol napisali, zastosuj wzm ant. na to pasmo i zobacz ile ci sygnał wzrośnie. Dawniej miałem yagę 5 el. na to pasmo i był dosyć duży przyrost sygn., ale i zawężona kierunkowość.

5 elem. na UKF OIRT na 100% na UKF OIRT ? Skąd Pan Kolega ją miał?
    Proszę o Odp.

Czyżby z Czechosłowacji czy z ZSRR ?

W Polsce z tego co kojarzę nie było 5 el. Yagi anten na UKF OIRT były tylko 1 lub 3 el. (POLKAT, TELKOM-TELMOR).

W Polsce 5 el. Yagi na I i II Pasmo TV były tylko na R3 lub / i na R5, ale to inna historia ....

Proszę o Odp.
  • Helpful post
    kotuniunia
    Level 29  
    Zrobiłem lata temu(miałem do niej podwóje servo, do zmiany po.l i azymutu, dawniej dużo się nagrywało, a pasmo było zasadzone do granic możliwości,teraz serva już nie ma), a teraz(10 lat temu) przerobiłem na pasmo 85-108Mhz,skracając odpow.elem. a boom został taki sam ,chociaż tak nie powinno być ,ale jej wzmocnienie mi wystarcza(słowackie i polskie w zasięgu 100km czyste stereo i poziom w zakr. max,oczywiście nie wszystkie tylko w pol.H).Samemu ant. na wyszczególnione pasmo łatwo zdziałać. W sieci jest gdzieś kalkulator . Przy dobrej organizacji to 2-3h pracy. Ta antena którą zmajstrowałem 30lat temu, a nast przerabiałem nie posiada usterki mech. do dzisiaj ,w przeciwieństwie do przemysłówek, po których w takim przeciągu czasu pozostaje wspomnienie.
    ADEK1000
    Level 24  
    kotuniunia wrote:
    Zrobiłem lata temu(miałem do niej podwóje servo, do zmiany po.l i azymutu, dawniej dużo się nagrywało, a pasmo było zasadzone do granic możliwości,teraz serva już nie ma), a teraz(10 lat temu) przerobiłem na pasmo 85-108Mhz,skracając odpow.elem. a boom został taki sam ,chociaż tak nie powinno być ,ale jej wzmocnienie mi wystarcza(słowackie i polskie w zasięgu 100km czyste stereo i poziom w zakr. max,oczywiście nie wszystkie tylko w pol.H).Samemu ant. na wyszczególnione pasmo łatwo zdziałać. W sieci jest gdzieś kalkulator . Przy dobrej organizacji to 2-3h pracy. Ta antena którą zmajstrowałem 30lat temu, a nast przerabiałem nie posiada usterki mech. do dzisiaj ,w przeciwieństwie do przemysłówek, po których w takim przeciągu czasu pozostaje wspomnienie.

Witam,

Dziękuję za Odp.

A ma Pan Kolega jeszcze wymiary w/w Yagi i rozstaw elem. tej Yagi na boomie (nośniku)?

oraz informacje z jakich fi elem. trzeba zrobić ( były zrobione ) elementy tej Yagi oraz to z jakich fi był zrobiony nośnik w/w YAGI UKF OIRT ?

Proszę o Odp. i o podanie.

Bardzo mi na tym zależy,

Pozdrawiam.

-Adam-
  • Helpful post
    kotuniunia
    Level 29  
    W tej chwili nie mam wymiarów (ale o ile mnie pam. nie myli to odl. pom. refl. a dip 630mm, dip.dir. 390mm, 2gi dir 400mm i nast także,dł dip.ok 2050mm refl .2470mm dir .1900mm ,nast 1850mm, nast 1800mm, to oriętacyjnie, jak już wcześniej pisałem wym. pełno w sieci). Boom może być drewniany reszta zaś metalowa. W moim wydaniu boom był z stalowej rurki ¾ ,w niej w miejscach instalacji przewiercone otwory o Φ równej Φ pręta alu tj.10mm.Na wys.tych otworów wywiercone i nagwintowane inne, pod śruby blokujące te elementy. Końcówki dipola usztywnione taflą tekstolitową o grubości 10mm,połaczoną trwale z boomem .W miejscach zainstalowania el. na boomie posmarowane towotem,lepszy grafit.
    ADEK1000
    Level 24  
    kotuniunia wrote:
    W tej chwili nie mam wymiarów (ale o ile mnie pam. nie myli to odl. pom. refl. a dip 630mm, dip.dir. 390mm, 2gi dir 400mm i nast także,dł dip.ok 2050mm refl .2470mm dir .1900mm ,nast 1850mm, nast 1800mm, to oriętacyjnie, jak już wcześniej pisałem wym. pełno w sieci). Boom może być drewniany reszta zaś metalowa. W moim wydaniu boom był z stalowej rurki ¾ ,w niej w miejscach instalacji przewiercone otwory o Φ równej Φ pręta alu tj.10mm.Na wys.tych otworów wywiercone i nagwintowane inne, pod śruby blokujące te elementy. Końcówki dipola usztywnione taflą tekstolitową o grubości 10mm,połaczoną trwale z boomem .W miejscach zainstalowania el. na boomie posmarowane towotem,lepszy grafit.

Bardzo Dziękuję za Odp. i Wymiary i Odległości Yagi-Uda 5 elementowej na UKF OIRT (66 MHz - 74 MHz) :-)

Pozdrawiam

Adam
  • Helpful post
    dipol
    Level 34  
    W głównej mierze będzie na takie odległości decydowała propagacja.Zawsze w tym zakresie częstotliwości jest podwyższona maj czerwiec.Potem sie pogarsza .Są czasami sporadyczne warunki.Okol 30 lat temu odbierałem stacje włoskie, czeskie zakłócały nam Wyścig Pokoju hi..Obecnie z tego kierunku jest to nie możliwe bo zachód przeszedł na sygnał cyfrowy i w inny zakres częstotliwości żeby uniknąć interferencji..Obecnie wycinek tego zakres ma być udostępniony dla amatorskiej służby radiowej jak co nie którzy plotkują.Pożyjemy zobaczymy.5 elem. Yagi były produkowane przez POLKAT mieliśmy taką w ZURiT 100km od W-wy na 2 kanał TV i pasmo radiowe.75 rok.
    Szukaj takiej książki Anteny telewizyjne ??? połowa formatu A4 były tam podane wymiary dla wszystkich kanałów telewizyjnych i wieloelementowe.Miałem -zutylizowałem w zeszłym tygodniu bo robiłem remanent po 30 latach w warsztacie hi.Na pewno koledzy z serwisu z lat 65-75 lat takie ksiażki mieli bo ludzie brali wymiary szli do spawacza i tworzyli anteny z drutu stalowego,zbrojeniówki co było akurat po reką -działały hi.Gorzej jak powiało to z kominem spadały hi.
    Na Wolumen jak pojedziesz facet-producent handluje antenami na pewno wykona na zamówienie takie anteny,.
    Pozdrawiam ! 73!
    Ps
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic358993.html
    http://www.dxzone.com/catalog/Antennas/Yagi/ http://www.skyscan.ca/Antennas.htm http://elektronikjk.republika.pl/d4.html itd Google
    ADEK1000
    Level 24  
    dipol wrote:
    W głównej mierze będzie na takie odległości decydowała propagacja.Zawsze w tym zakresie częstotliwości jest podwyższona maj czerwiec.Potem sie pogarsza .Są czasami sporadyczne warunki.Okol 30 lat temu odbierałem stacje włoskie, czeskie zakłócały nam Wyścig Pokoju hi..Obecnie z tego kierunku jest to nie możliwe bo zachód przeszedł na sygnał cyfrowy i w inny zakres częstotliwości żeby uniknąć interferencji..Obecnie wycinek tego zakres ma być udostępniony dla amatorskiej służby radiowej jak co nie którzy plotkują.Pożyjemy zobaczymy.5 elem. Yagi były produkowane przez POLKAT mieliśmy taką w ZURiT 100km od W-wy na 2 kanał TV i pasmo radiowe.75 rok.
    Szukaj takiej książki Anteny telewizyjne ??? połowa formatu A4 były tam podane wymiary dla wszystkich kanałów telewizyjnych i wieloelementowe.Miałem -zutylizowałem w zeszłym tygodniu bo robiłem remanent po 30 latach w warsztacie hi.Na pewno koledzy z serwisu z lat 65-75 lat takie ksiażki mieli bo ludzie brali wymiary szli do spawacza i tworzyli anteny z drutu stalowego,zbrojeniówki co było akurat po reką -działały hi.Gorzej jak powiało to z kominem spadały hi.
    Na Wolumen jak pojedziesz facet-producent handluje antenami na pewno wykona na zamówienie takie anteny,.
    Pozdrawiam ! 73!
    Ps
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic358993.html
    http://www.dxzone.com/catalog/Antennas/Yagi/ http://www.skyscan.ca/Antennas.htm http://elektronikjk.republika.pl/d4.html itd Google

Witam,

Dziękuję za obszerną Odp.

Ja tez ES-y obserwuje w lato :)
    nawet z Dagestanu i Rosji kontynentalnej, a Białoruś to tylko tropo i lokalny odbiór ;p który jakiś tam jest zawsze.

A propos książki

to ta: http://www.ksiegarnia.edu.pl/p50,anteny-telewizyjne-i-radiowe.html

?

O tej Pan Przedmówca pisał ?

Proszę o Odp.

Pzdr.

-Adam-
    ADEK1000
    Level 24  
    dipol wrote:
    Nie to było wydanie kieszonkowe z lat 70 ?

Witam,
    A można aby Pan Przedmówca podał dokładny tytuł i autora książki o którą chodzi ?
    Proszę o to Bardzo :)
    Pzdr.
    -Adam-

W Dalszym Ciągu Proszę o Kolejne Odp.
  • Helpful post
    SP5ANJ
    dipol wrote:
    Obecnie wycinek tego zakres ma być udostępniony dla amatorskiej służby radiowej jak co nie którzy plotkują.Pożyjemy zobaczymy.

W EU już od paru lat jest udostępniony wycinek 70,0 d0 70,5 MHz.
    W SP są prowadzone działania (podobnie jak było w przypadku pasma 50MHz) i "lada moment" zostaną przydzielone pierwsze pozwolenia na pracę w 70MHz.
    Niestety (na początku) nasz wycinek w SP będzie tylko od 70,1 do 70,2 MHz.

Pozdrawiam.
    ADEK1000
    Level 24  
    SP5ANJ wrote:
    dipol wrote:
    Obecnie wycinek tego zakres ma być udostępniony dla amatorskiej służby radiowej jak co nie którzy plotkują.Pożyjemy zobaczymy.

W EU już od paru lat jest udostępniony wycinek 70,0 d0 70,5 MHz.
    W SP są prowadzone działania (podobnie jak było w przypadku pasma 50MHz) i "lada moment" zostaną przydzielone pierwsze pozwolenia na pracę w 70MHz.
    Niestety (na początku) nasz wycinek w SP będzie tylko od 70,1 do 70,2 MHz.

Pozdrawiam.

A czy to mi zagraża - zakłócać będzie BIAŁORUŚ i ROSJĘ ?

Proszę o Odp.
  • Helpful post
    kotuniunia
    Level 29  
    ADEK1000 wrote:

Wszystko co jest tan nadawane w paśmie między 70-70,5 Mhz, (sam wiesz co tam odbierasz,np na 70,45Mhz) to w momencie gdy będzie tam ktoś pracował, to przykryje ci tę Rosyjską czy Białoruską stację. Intensywność zakłócenia będzie zależeć od sposobu lokalnej emisji i użytego sprzętu ,jak i odległości i kierunku z którego do ciebie będzie docierał, od czasu jego trwania.Czyli jak będzie przebiegała łączność. Można się spodziewać że nowe pasmo może być atrakcyjne początkowo dla krótkofalowców,którzy będą chcieli się sprawdzić na nim. Ale te pół Mhz to znów nie taka strata,chyba że komuś z kol. sprzęt się,, rozjedzie"
    ADEK1000
    Level 24  
    kotuniunia wrote:
    ADEK1000 wrote:

Wszystko co jest tan nadawane w paśmie między 70-70,5 Mhz, (sam wiesz co tam odbierasz,np na 70,45Mhz) to w momencie gdy będzie tam ktoś pracował, to przykryje ci tę Rosyjską czy Białoruską stację. Intensywność zakłócenia będzie zależeć od sposobu lokalnej emisji i użytego sprzętu ,jak i odległości i kierunku z którego do ciebie będzie docierał, od czasu jego trwania.Czyli jak będzie przebiegała łączność. Można się spodziewać że nowe pasmo może być atrakcyjne początkowo dla krótkofalowców,którzy będą chcieli się sprawdzić na nim. Ale te pół Mhz to znów nie taka strata,chyba że komuś z kol. sprzęt się,, rozjedzie"

Oby do przyznania w/w nie doszło

Ale mam przecież + tego, bo:

CB-RADIO nadaje w polaryzacji pionowej (V), prawda ?, zaś BLR i RUS OIRT w pol. poziomej (H), więc ....

Dobrze pamiętam, że CB-RADIO nadaje w pol. V ?

Proszę o Odp.

Pzdr.

-Adam-
  • Helpful post
    MBK
    Level 15  
    Adam, pasmo 70MHz to nie CB-Radio.
    CB działa na 27MHz.
    Podejrzewam, że łączności na 70Mhz będzie robiło się w polaryzacji poziomej.
    Ale to któryś z kolegów krótkofalowców będzie wiedział lepiej. :roll:
    Pozdrawiam,
    M.

Łap projekt antenki na 70MHz http://www.imo.net/radio/practical/antenna
    kotuniunia
    Level 29  
    ADEK1000 wrote:
    CB-RADIO nadaje w polaryzacji pionowej (V), prawda ?, zaś BLR i RUS OIRT w pol. poziomej (H), więc ....
    .
    Ale jak z bliska przysieje to polaryzacja nie ma znaczenia, tylko częstotliwość.
  • Helpful post
    leszek.b
    Level 29  
    -Poradnik technika telewizji-
    413-479 strony o antenach wszystko co cię interesuje, lub prawie wszystko.
    Oraz opis-Propagacja fal

Moderated By Pablo1964:

3.1.18. (10.11) Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

ADEK1000
    Level 24  
    Sz. Panie Przedmówco.

Można Poprosić link który zamieścił Pan tu wcześniej jeszcze raz, albo na priv.

Bardzo o to Proszę.

Pozdrawiam.
    SP5ANJ
    Witam.
    ADEK1000 wrote:

Jeżeli będziesz miał w okolicy Krótkofalowca, któremu przyznano możliwość pracy na 70MHz (okolica do 20km) - to sygnał nadawany przez Niego będzie słyszany w Twoim odbiorniku na 100%.

Praca nadajnika w przedziale dobowym (bardzo mała szerokość pasma 70MHz) będzie trwała łącznie około 2 minuty na dobę.
    Jak widzisz nie zakłóci to poważnie Twojego odbioru stacji ODX w tym paśmie.

Pozwolę sobie zauważyć, że błędem jest pisanie i samo myślenie o nadawcach Krótkofalowcach tych jako zakłócających.
    Zakłócenie to głównie zły czy nieprawidłowy układ wejścia odbiornika i przedwzmacniacza w części odbiorczej.

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    leszek.b
    Level 29  
    ADEK1000 wrote:
    Sz. Panie Przedmówco.
    Można Poprosić link który zamieścił Pan tu wcześniej jeszcze raz, albo na priv.
    Bardzo o to Proszę.

"Poradnik technika telewizji."
    Praca zbiorowa pod kierunkiem doc. mgr inż. Tadeusza Bzowskiego.
    WNT 1970

Szukaj -google
    kotuniunia
    Level 29  
    SP5ANJ wrote:
    Praca nadajnika w przedziale dobowym (bardzo mała szerokość pasma 70MHz) będzie trwała łącznie około 2 minuty na dobę.
    Jak widzisz nie zakłóci to poważnie Twojego odbioru stacji ODX w tym paśmie.

Znam krótkofalowca ,który pierdzi w mikrofan i stołek ,aż okleiny odpadają(żeby jeszcze miał o czym, a pasma okupuje jak leci), tak iż twoja teza jest naciągana zwłaszcza jak już pisałem probl. będzie uciążliwy na "nowym" paśmie. Oczywiście może być i tak i tak.
    ADEK1000
    Level 24  
    Witam,

OK, Zobaczy się jak to w praktyce będzie, jak było by źle, to będzie się myśleć o np jakiś filtrach na UKF OIRT,

Jak wg Państwa, czy w takim wypadku coś będzie mi w stanie pomóc (zapewnić nie zakłócony odbiór z Białorusi i Rosji) ?

Proszę o Odp.

Pzdr.

-Adam-
  • Helpful post
    kreslarz
    Level 35  
    W przypadku, gdy faktycznie to pasmo zostanie przydzielone radioamatorom, to niestety będzie to wycinek na tzw. współużytkowaniu. Wtedy żadne filtry nie są w stanie usunąć niepożądanej modulacji. O tym zresztą już było powyżej. Pociechą jest fakt, że modulacje amatorskie są wąskopasmowe. Jednak w przypadku sąsiedztwa z aktywnym radioamatorem będzie problem i żadne skargi do nikogo nie pomogą. UKE nie będzie interweniować, bo zgodnie z przyznanym pozwoleniem radiowym amator będzie mógł swobodnie pracować, a stacje zagraniczne, szczególnie te pracujące w paśmie OIRT nie podlegają ochronie. Niestety, perspektywy niezakłóconego odbioru w wycinku przyznanym (teoretycznie) amatorom będą raczej marne. Na całe szczęście OIRT to 65-73 MHz, a ewentualny kawałek amatorski to tylko 70-70,5 MHz.
    ADEK1000
    Level 24  
    No to przejdę się do radioamatorów i np za opłatą Poproszę o nie zakłócanie pasma lub o nadawanie tylko w godzinach 01.00 - 05.00 - wtedy gdy na OIRT zagranica nie nadaje, Jak myślicie Pomoże ?

Nikt nie będzie zakłócał stacji UKF OIRT z Mojej Ojczyzny bez mojego pozwolenia :)
    Z pochodzenia jestem Rosjaninem, choć urodziłem się na terytorium dzisiejszej Białorusi.

Swoją drogą, ciekawe co będzie np w Białymstoku, Hajnówce, Białej Podlaskiej, Gołdapi, Augustowie i innych przy granicznych miastach i miejscowościach gdzie sygn. np z BLR i / lub RUS (sygn. z BLR w Białymstoku, Białej Podlaskiej itp.) jest w gwarantowanym, mapowym zasięgu wg Map Zasięgu Białoruskiego Operatora, tj. BELRADIOTELEKOMPANJA ?

https://obrazki.elektroda.pl/8908896900_1305487388.jpg