Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekranowanie przewodów. Płyta wzmacniacza i gniazda kolumn.

03 Gru 2004 10:50 1058 5
  • Poziom 10  
    Witam,
    Mam pytanie: czy powinno się ekranować odcinki kabli łączące końcówki z płyty wzmacniacza, z gniazdami kolumn.
    Naprawiłem wzmacniacz z Amatora 2 stereo (m.in. wymiana trafo), ale teraz, po włączeniu mocno szumi - tzn. od 1/3 skali potencjometru głóśności. Nie wiem, czy jest to wina wzmacniacza jako takiego - nie jest to ostatecznie żadne hifi, czy powinienem jeszcze coś z nim zrobić. Wzmacniacz jest zabudowany w drewnianej obudowie z ekranowaniem przy pomocy kawałka folii alu przyklejonej od wewnątrz. Może powinienem zaekranować w ten sposób całą obudowę?

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc
  • Poziom 37  
    Nie ma potrzeby ekranować kabli wyjściowych- w żadnym wzmacniaczu. Ekranowanie może pomóc na buczenie(przydźwięk sieci), ale nie wiem co w Amatorze może szumieć. Z jakiego źródła? i dlaczego od 1/3 głośności?- czy to punkt gwałtownego wzrostu szumów?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Witam! Na wyjściu jest kilka wolt i dla tego nie ma potrzeby ekranowania wyjścia, tak jak kolega już wspomniał, bardzo mało prawdo podobne żeby sama końcówka szumiała, choć to też nie wykluczone, przez porządne przegrzanie jej, ale na pewno musi być ekran, między końcówką a przed wzmacniaczem, odepnij się od środkowej nogi potencjometru siły głosu i wtedy zobacz czy cokolwiek szumi.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Kiedy przygłaśniam potencjometrem, przy ok. 1/3 skali zaczyna szumieć, przy końcu skali jest po poprostu głośny szum w obu kanałach.
    Jest jeszcze taki "efekt": po wyłączeniu w prawej kolumnie pojawia się wyraźny szum, przygłaśnia się jeszcze i następnie cichnie do zera.
  • Poziom 42  
    Witam! Myślałem, że chcesz to naprawić, miałeś od lutować się od środka potencjometru i sprawdzić, czy szum jest, od czegoś przecież trzeba zacząć.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    >janek11389
    Przepraszam - w trakcie, gdy pisałem tą informację Kolega wysłał swoją - spróbuję z potencjometrem i jeśli można - dam znać.
    Pozdrawiam