Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Znów tda7294. Po podłączeniu wzmacniacza cisza.

mumian 03 Gru 2004 10:55 1791 22
  • #1 03 Gru 2004 10:55
    mumian
    Poziom 15  

Witam wiem ze ten temat był dziesiątki razy poruszany na forum ale niesety nie znalazłem przyczyny mojego problemu a mianowicie zrobiłem sobie wzmaka na tda 7294 podłączyłem i cisza . dopiero po kturejś prubie odpalenia zaczą buczeć poprostu nie reaguje na dzwięk tylko wypycha membranę w jedną stronę niewypływa z głośnika zaden dzwięk związany z sygnałem
    wzmak jest ,,na drutach" poskładany

napięcie ok +-25v mostek mały 4a -niebyło większego kondy narazie 2*2200/50v
    w zasilaczu mam włozone bezpieczniki 1A - na czas odpolania kiedy załączam prąd w jednym bezpieczniku pojawia się iskra niewiem dlaczego ale nie jest przepalony
    jutro dopiszę więcej informacji
    niewiem co jest grane
    moze ktoś wie co tu siędzieje ?
    podsyłam schemacik mam dokładnie tak samo tylko na wejśćiu ten 1uf mam elektrolit i ten od bootstrapu 100uf

0 22
  • #2 03 Gru 2004 12:15
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Jeżeli jest na drutach, to posprawdzaj, może coś nie kontaktuje, nie napisałeś, co jest na wyjściu, a to jest ważne, jeżeli transformator ma dużą gęstość prądu, to te 2200uF może się okazać za małe.
    Pozdrawiam

0
  • #3 03 Gru 2004 18:54
    mumian
    Poziom 15  

ok ale gdy s małe kondy to jest przydzwięk ale coś słychać a tu tylko buuccccccczzzzyyyyyyy !! a ten kond 1mikro na wejśćiu jest elektrolit a powinien być stały czy to moze mieć znaczenie??? mam kond stały 1mikro tylko ze na 250v czy ewentualnie moge zamienić
    dzięki za odp
    poprubuje jeszcze i dam znać
    pozdro

0
  • #4 03 Gru 2004 22:11
    cikol
    Poziom 27  

mumian napisał:
    mam kond stały 1mikro tylko ze na 250v czy ewentualnie moge zamienić
    pozdro

Dawaj!

0
  • #5 03 Gru 2004 22:29
    mumian
    Poziom 15  

ok dzięki juz to chodzi okazało się ze miałem przed wzmacniaczem potencjonometr odwrotnie podłączony i dlatego buczało tera chodzi całkiem niezle (tylko spr czy działa nie testowałem)
    tylko jeszcze jedno pytanko dlaczego jak odłącze sygnał to strasznie buczy?? (zrobione na drutach) masy koło układu scalonego razem później grubym kablem do elektrolitów i od elektrolitów do wejśćia i wyjśćia. masy wejście i wyjśćie połączyłem razem przy gniazdach i jednym przewodem do elektrolitów
    moze ktoś zna na to sposób

0
  • #6 05 Gru 2004 15:40
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

na wejsciu powinna byc caly czas rezystancja 22K albo z pr albo z rezystora. Wtedy nie podlaczony wzmak nie bedzie wydal zadnego dzwieku.

0
  • #7 05 Gru 2004 16:50
    mumian
    Poziom 15  

ok dałem potencjometr b50k dałem grubszy kabel sygnałowy i buczenie poszło... nawet jak na kompie wycisze to w głośniku nic nie słychać jakby wzmak był wyłączony ... i tak ma być!!

ale tera pytanie potrzebuje jakiś filtr do niego zbudować
    to ma być do suba ale chciałbym mieć szerszą regulację pasma powiedzmy do 300-500hz
    wiem ze temat ciągle wałkowany ale nic nieznalazłem najlepiej jak najprośćiej
    jakby jakieś schematy to na mumiany(malpa)wp.pl
    wile widziane :)

0
  • #8 06 Gru 2004 13:11
    mumian
    Poziom 15  

pomoze ktoś??

0
  • #10 06 Gru 2004 21:58
    mumian
    Poziom 15  

wiem ze tam są ale na co się zdecydować
    ?????????????

0
  • #12 06 Gru 2004 22:18
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Ja osobiście to bym nie kombinował jak koń pod gorę, tylko zastosowałbym filtr pierwszego rzędu, który działa na 100%, ta pojemność musisz dobrać sobie, ale jak konkretnie mi podasz, do jakiej częstotliwości ma chodzić, to na oscyloskopie i generatorze Ci to dobiorę.
    Pozdrawiam

0
  • #13 06 Gru 2004 22:44
    cikol
    Poziom 27  

janek11389 napisał:
    Witam! Ja osobiście to bym nie kombinował jak koń pod gorę, tylko zastosowałbym filtr pierwszego rzędu, który działa na 100%, ta pojemność musisz dobrać sobie, ale jak konkretnie mi podasz, do jakiej częstotliwości ma chodzić, to na oscyloskopie i generatorze Ci to dobiorę.
    Pozdrawiam

6dB/okt?

Może się myle ale czy to troche nie mało na suba? - Tak tylko pytam.

0
  • #14 06 Gru 2004 23:31
    Tremolo
    Poziom 43  

filtr jak filtr jednemu to starczy innemu nie na poczatek zacznij od prostych rzeczy. Możesz zamówic jakiś KIT do samodzielnego montażu. Zazwyczaj te kity mają możliwość wpięcia prosto pod zasilanie końcówki mocy.

potem mozna zwiększać ilosć 'bajerów' , jak przesuwnik fazowy, (najprostszy filtr to zamiana polaryzacji głośnika), filtr subsoniczny, który odetnie najniższy niebezpieczny dla zestawu bas. Można robić filtry 6,12,18... i tak dalej jest nawet specjalny program do obliczenia. Najprosciej cos takiego zrobic na wzmacniaczu operacyjnym lub kilku wzmacniaczach im mniejszumny tym lepiej . Ściągnij sobie program filter pro. Tam mozesz dać zadany o bardzo rozbudowanej strukturze.

0
  • #15 07 Gru 2004 09:22
    mumian
    Poziom 15  

janek11389 ta częstotliwość to koło 250hz tak zeby były basy ale ciut średnich) jak mozesz to napisz jak zmienia się ta częstotliwość ze zmianą tego konda

Tremolo
    ,,Możesz zamówic jakiś KIT do samodzielnego montażu"" kity fajna sprawa tylko cena... +10zł wysyłka narazie zainwestowałem oszczędnośći na wzmaka więc ten filterek to naprawdę tanio musi być a później jak będzie kasa o będę kombinował
    ps. mam jeszcze w domu cewkę do basu nawiniętą na karkasie unitry grubym drutem ale łyszałem ze to nie jest dobry sposób bo moc się traci i wzmaka (niewiem też czy nie zmienia rezystancji głośnika) męczy tak więc pomyślałem ze lepiej odciąć przed wzmakiem i spokuj
    pozdro.

0
  • #16 07 Gru 2004 10:12
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Sprawdziłem to i sprawa wygląda następująco: Przy 33nF zaczyna ostro schodzić od 300Hz, przy 47nF od 270Hz, przy 69nF od100Hz, jest to bardzo proste, wydaje mi się, że jak będziesz miał już gotowy wzmacniacz, to sobie możesz sam poeksperymentować i dobrać pojemność do swojego ucha i gustu, a w przyszłości, przy dopływie gotówki, to można i szarpnąć się na coś lepszego.
    Pozdrawiam

0
  • #17 07 Gru 2004 10:15
    mumian
    Poziom 15  

dzięki wzmak poskładany a filterek będzie tani
    dzięki!
    jak poeksperementuje to napisze
    pozdro.

0
  • #18 26 Gru 2004 11:17
    mumian
    Poziom 15  

Tak ten filterek to faktycznie dobry jest ,jak na tą ilość częśći (dwie) tylko szkoda ze ma trochę małe tłumienie (ale bas powieksza jak cewka)
    mam pytanko jakby do niego dołozyć drugi taki sam to czy tłumienie sie zwiększy ???

0
  • #19 26 Gru 2004 11:57
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Jak będzie bardziej rozbudowany, to bardziej stromo będzie obcinał, zrób takie dwa, zobaczysz, co będzie, na pewno nic się nie uszkodzi.
    Pozdrawiam

0
  • #20 26 Gru 2004 18:46
    cikol
    Poziom 27  

cikol napisał:
    janek11389 napisał:
    Pozdrawiam

6dB/okt?

Może się myle ale czy to troche nie mało na suba? - Tak tylko pytam.

A nie mówiłem. Weź może jeszcze jakąś ceweczke szeregowo z tym rezystorem. Wartości Ci nie podam, bo nie potrafie obliczyć.

0
  • #21 27 Gru 2004 01:24
    maciejek32
    Poziom 11  

schemacik mi się spodobał a dlatego bo jest prosty do wykonania i właśnie chciałbym sobie go wykonać lecz na dole zchematu jest przypis dotyczące poszczególnych pinów Do nich jest coś podłączone czy maja pozostać wolne ???? Prosze o podpowiedź bo nie orientuje się zabardzo :P

0
  • #22 27 Gru 2004 03:15
    Krop
    Poziom 16  

Nie sprawdzałem, ale z opisu wynika że piny te mają pozostać niepodłączone nc - no conect

Pozdrawiam

0