Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy tłumik głośnika mocno pogorszy dźwięk ?

15 Oct 2011 14:31 1478 6
  • Level 11  
    Witam wszystkich . Przeczytałem dużo postów ale mało znalazłem odpowiedzi na swoje pytanie. Chciałbym się dowiedzieć czy po podłączeniu tłumika składającego się z rezystorów mocno pogorszy jakość dźwięku głośnika wysokotonowego ?. Myślę go wytłumić o 4dB.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 43  
    Amadeus11 wrote:
    Chciałbym się dowiedzieć czy po podłączeniu tłumika składającego się z rezystorów mocno pogorszy jakość dźwięku głośnika wysokotonowego ?

Tłumik nie pogorszy jakości dźwięku. Jedynie zmniejszy jego natężenie, no ale po to on jest.
  • Level 11  
    goldi74 wrote:
    Amadeus11 wrote:
    Chciałbym się dowiedzieć czy po podłączeniu tłumika składającego się z rezystorów mocno pogorszy jakość dźwięku głośnika wysokotonowego ?

Tłumik nie pogorszy jakości dźwięku. Jedynie zmniejszy jego natężenie, no ale po to on jest.

Zapytałem tak bo się bałem że jak go przytłumie to może być bardziej zamulony :d ,
  • Level 27  
    Jedynie mógłby pogorszyć na głośniku niskotonowym, bo wzmacniacz już by nie miał dobrej kontroli nad głośnikiem, ale takich tłumików się nie stosuje, z racji olbrzymiej mocy potrzebnej na rezystor tłumiący ;]
  • Level 11  
    flubber.trip wrote:
    Jedynie mógłby pogorszyć na głośniku niskotonowym, bo wzmacniacz już by nie miał dobrej kontroli nad głośnikiem, ale takich tłumików się nie stosuje, z racji olbrzymiej mocy potrzebnej na rezystor tłumiący ;]

Niskotonowym to przydałoby się wzmocnić efektywność by zagrały głośniej , wtedy pozostałych głośników nie trzeba byłoby wyciszać , jedyny pomysł jaki mi przychodzi do głowy to transformator. Ale to raczej głupi pomysł :d
  • Level 27  
    Tak głupi. Głośnik niskotonowy powinien być jak najbardziej bezpośrednio połączony ze wzmacniaczem, ze względu na wcześniej wspomnianą kontrolę. Dla tego też stosuje się grube kable głośnikowe, żeby miały jak najniższą rezystancję.
  • Moderator of Acoustics
    Amadeus11 wrote:
    Niskotonowym to przydałoby się wzmocnić efektywność by zagrały głośniej , wtedy pozostałych głośników nie trzeba byłoby wyciszać , jedyny pomysł jaki mi przychodzi do głowy to transformator. Ale to raczej głupi pomysł :d
    Nie da się zwiększyć efektywności głośnika.
    Tłumik, nie pogorszy dźwięku, głośnika wysokotonowego. Możesz śmiało tłumić.

Dodano po 3 [minuty]:

flubber.trip wrote:
    Głośnik niskotonowy powinien być jak najbardziej bezpośrednio połączony ze wzmacniaczem, ze względu na wcześniej wspomnianą kontrolę
    Nie tylko. Przy dołączeniu dodatkowych elementów, nastąpią przesunięcia fazowe, które trzeba będzie wyrównywać zwrotnicą. A jak wiemy, lepiej unikać skomplikowanych zwrotnic w zestawach głośnikowych.