Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria od IBM X41 - zepsuta elektronika?

k4be 15 Paź 2011 15:58 2304 2
  • #1 15 Paź 2011 15:58
    k4be
    Poziom 31  

Bateria przechowywana przez nieznany czas. Pierwszy cykl ładowania-rozładowania poszedł normalnie, za drugim razem ładowanie zatrzymało się na 95%, a laptop wyłączył się po odłączeniu zasilacza. Odtąd miga tylko pomarańczowa dioda wskaźnika baterii, nie da się ładować ani rozładowywać.
    W środku 4 ogniwa 18650 i 4 103450 (płaskie), zdaje się że te dwa pakiety są zupełnie niezależne. Dwa układy bq29312, jeden bq80201, pamięć 24C01 (wsad w załączniku), układ oznaczony CEA EY1. Ogniwa rozbalansowane (próbowałem wymieniać na nowe). 4 bezpieczniki dobre. Brak komunikacji z SBW i BE2Works. Gdzie szukać problemu?

0 2
  • #2 19 Paź 2011 20:06
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tak, masz rację, te dwa układy ogniw są niezależne. Jest to bateria hybryda (dwie baterie w jednej obudowie i jednym kontrolerem).
    Na pewno trzeba wymienić ogniwa. Dobre bezpieczniki sugerują, że sam sterownik nie jest zablokowany. Spróbuję zresetować eeprom i zobaczysz, czy bateria ruszy.

Nie napisałeś nic o pojemności baterii. We wsadzie nie było blokad, a pojemność ogniw cylindrycznych wynosiła 3100 mAh (wydaje się trochę za wysoka), płaskie miały pojemność 2110 mAh. Liczniki cykli nie były zbyt wysokie.

Wydaję się, że cały problem polega na rozbalansowaniu ogniw.

0
    Załączniki:
  • #3 19 Paź 2011 22:50
    k4be
    Poziom 31  

Cylindryczne znamionowo 2.6Ah, zmierzyłem około 2.2. Płaskie znamionowo 1.8, zmierzyłem ok 1.2 (duży rozrzut).
    Wymiana ogniw nic nie daje, po wymianie bq80201 (nowy z innej baterii lenovo) laptop wyświetla że bateria jest ok, ale układ jest od baterii z 3 nie 4 sekcjami, więc nie da się baterii prawidłowo rozładowywać ani ładować. Po wymianie układu na stary znowu zaczyna migać pomarańczowa dioda.
    Podmiany wsadu spróbuję później i napiszę o rezultatach.

0